VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 20 marca 2019
KONTAKT Z NAMI


Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 39 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


DODAJ STRONĘ DO KATALOGU


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

OCHRONA ŚRODOWISKA: GOSPODARKA ODPADAMI Autor : gabriela
Ochrona Środowiska Dotychczas tylko 13 mln zł wpłynęło z opłaty produktowej za ubiegły rok do urzędów marszałkowskich. Znacznie więcej firm, niż zakładano, skorzystało z usług organizacji odzysku, sporo także samodzielnie wykonało swój obowiązek. Część przedsiębiorstw w ogóle nie przejęła się nowymi przepisami.

Niestety, doszło także do zjawisk patologicznych, choćby handlu dokumentami o recyklingu. Jeżeli nie zostaną one wyeliminowane, mogą doprowadzić do wypaczenia wprowadzonego dopiero przed rokiem systemu obowiązkowego recyklingu odpadów opakowaniowych.

Ustawa o opłacie produktowej
Tutaj otwórz

Mniej niż szacowano

Oficjalnych danych o wysokości zebranych opłat jeszcze nie ma. Wpływy mogą być jeszcze trochę wyższe niż 13 mln zł, jeżeli zostaną wyegzekwowane kary od tych przedsiębiorców, którzy w ogóle nie wypełnili obowiązku i tych, którzy zrobili to nierzetelnie. W ubiegłym roku liczono, że wpłynie ok. 100 mln zł z opłat, przy założeniu, że połowa przedsiębiorców zapłaci marszałkowi, a połowa skorzysta z innych form wypełnienia obowiązku ustawowego, np. samodzielnie zleci recykling.

Jak wyglądał rynek odpadów opakowaniowych w 2002 r.
Z szacunków podziału rynku odpadów opakowaniowych, przedstawionych na konferencji "Opłaty produktowe - bilans 2002 r.", wynika, że z 3,5 mln t wprowadzonych na rynek opakowań od producentów 1,3 mln t obowiązki recyklingu przejęły organizacje odzysku, dla wyprodukowanych 860 tys. t odpadów przedsiębiorcy wykonali recykling samodzielnie, ok. 500 tys. t nie zostało objęte ustawą z powodu błędów (chodzi np. o etykiety czy niektóre rodzaje folii). Wprowadzający na rynek 400 tys. t odpadów nie wykonali w ogóle obowiązku, natomiast opłatę produktową w urzędach marszałkowskich uiścili przedsiębiorcy, którzy wytworzyli tylko ok. 340 tys. t odpadów.

Obrót kwitami

Skala nieprawidłowości wynika choćby z pilotażowych kontroli przeprowadzonych przez Inspekcję Ochrony Środowiska. Odbyły się one dotychczas w czterech województwach: mazowieckim - tu sprawdzano organizacje odzysku, łódzkim - pod lupę wzięto duże sklepy (powyżej 500 mkw. powierzchni sprzedaży), kujawsko-pomorskim - głównie skontrolowano przedsiębiorców podlegających ustawie o opłacie produktowej, pomorskim - tu inspektorzy badali sprawy związane z eksportem odpadów.

Z pilotażu wynika, że mogło dojść zarówno do handlu kwitami od firm dokonujących recyklingu (recyklerów), jak i nieprawidłowości dotyczących np. fikcyjnego eksportu, polegającego wyłącznie na obrocie rzeczywistymi dokumentami. Niepokój budzi także wysyłanie partii odpadów (co jest znacznie tańsze niż poddawanie ich recyklingowi) przez pseudorecyklerów czy funkcjonowanie nastawionych wyłącznie na szybki zysk organizacji odzysku do krajów spoza UE, gdzie te śmieci są składowane. Choć nie jest to niezgodne z prawem, to nie taki był cel ustawy o opłacie produktowej.

Inspektorów i przedsiębiorców niepokoi jeszcze monopolizacja niektórych rynków recyklingu. Pośrednicy (niekiedy bywają nimi organizacje odzysku) skupują przydatne do przetworzenia odpady bardzo tanio lub wręcz biorą od firm pieniądze za pozbycie się odpadów i z dużym zyskiem sprzedają je recyklerom. O tym że skala nieprawidłowości wzrasta, świadczy choćby to, że pod koniec ubiegłego roku ceny oferowane za tzw. wypełnienie obowiązku recyklingu spadały, zamiast, jak przewidywali specjaliści, rosnąć.

Pilotaż w województwie łódzkim ujawnił też, że duża grupa supermarketów w ogóle nie wykonała nałożonych na nie obowiązków. Krzysztof Kawczyński, wiceprezes Polskiego Systemu Recyklingu, uważa, że od obowiązków uchyliło się 20 proc. przedsiębiorców. Inni szacują, że nawet 40 proc.

Organizacje pod lupę

Potwierdziły się także wątpliwości związane z ustawą, o których pisaliśmy w DOBREJ FIRMIE. Wiele wskazuje na to, że zbyt liberalne przepisy powodują, iż przybywa organizacji odzysku, a niektóre z nich nastawiają się wyłącznie na szybki (i niekoniecznie uczciwy) zysk. Do tej pory dobrowolnej weryfikacji przeprowadzanej przez Centralny Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Opakowań poddały się tylko trzy organizacje spośród 30 (kilkanaście następnych powstaje).

- Tylu organizacji nie ma w żadnym z krajów UE. W większości z nich działa jedna, najwyżej kilka. Wyjątkiem jest Wielka Brytania, gdzie jest ich kilkanaście - mówi Hanna Żakowska z COBRO. - Taka duża liczba organizacji działających w Polsce oznacza, że ubędzie sporo pieniędzy płaconych przez firmy na rozwój recyklingu, bowiem część tych organizacji szybko przestanie działać. Zaniżanie cen ogranicza także możliwości inwestycyjne tym, które chcą na stałe pozostać na rynku.

Kontrolerzy się uczą

Jak twierdzi Zdzisław Krajewski z Państwowej Inspekcji Ochrony Środowiska, udowodnienie jednak recyklerom, że wydają "lewe" kwity, wcale nie będzie proste. Niekiedy trzeba będzie np. sprawdzić przepustowość linii recyklingu, żeby dowieść, że recykler wydał za dużo dokumentów. Takich przedsiębiorców nie da się karać z ustawy o opłacie produktowej, trzeba będzie udowodnić im nieprawidłowości wynikające z ustawy o odpadach. Inspektorzy ochrony środowiska będą też musieli nauczyć się skrupulatnie prześwietlać różne dokumenty w firmach, aby udowodnić, że np. w sprawozdaniu wymaganym ustawą o opłacie produktowej przedsiębiorstwo zgłosiło zbyt mało opakowań. Aby przepisy o opłacie produktowej nie stały się martwe, trzeba także zwiększyć liczbę inspektorów. Od maja kontrole dotyczące obowiązków wynikających z opłaty produktowej mają się odbywać w całym kraju, a nie tylko w wybranych województwach.

Propozycje zmian

Aby nieuczciwe praktyki nie doprowadziły do wypaczenia dopiero co wprowadzonych przepisów, zdaniem ekspertów, przedstawicieli organizacji odzysku i przedsiębiorców, ustawa o opłacie produktowej wymaga szybkich zmian. Oto niektóre propozycje. Według nich należy m.in.:


zwiększyć wymagania dla organizacji odzysku, a nawet objąć je obowiązkowym systemem gwarancyjnym na wzór ubezpieczeniowego oraz zweryfikować te organizacje,

licencjonować firmy recyklingowe,

wyeliminować nieuczciwe praktyki obrotu kwitami (dotyczy to zarówno eksportu odpadów, jak i recyklingu przez ustalenie dokładniejszej sprawozdawczości, m.in. posługiwanie się oryginałami dokumentów, a nie ich kopiami,

prowadzić kontrole firm zajmujących się recyklingiem bądź pośrednictwem i wyeliminować te, które są recyklerami, a nie mają do tego żadnych instalacji,

uszczelnić transfer odpadów opakowaniowych, aby wyeliminować oszustwa celne.
ZOFIA JÓŹWIAK

Źródło:Rzeczpospolita Dobra Firma 13.04.2003

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
Oddzwonimy jeżeli

Jesteś zainteresowany?

SERWIS PRACY NEXT-JOBS

PRACA INSPEKTOR BHP

Studia Podyplomowe BHP WARSZAWA od 20 maja 2018


INDIE 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015


Nasza strona


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24czerwca 2015


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwiec 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje 2015 zajęcia 24 maj 2015


Studia Podyplomowe BHP w Wakacje 2015 zajęcia z 16 maja 2015


Bezpłatne Szkolenie BHP dla pracowników przez internet


Podyplomowe Studia BHP w 2015 Też przez internet


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.2


Zajęcia z 21 grudnia 2014
Możesz   studia rozpocząć
od teraz. Szybko z Tobą
nadrobimy
zaległości.
Dzwoń 501-700-846

Studia Podyplomowe BHP w Warszawie

Teraz możesz się jeszcze dopisać na Podyplomowe Studia BHP w Warszawie kończymy w kwietniu  2015 w Hotelu 112 Górczewska 212 / dawna TINA /
Szybko nadrobimy z Tobą zaległości.
dzwoń 501-700-846

warszawa, Górczewska 212

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.1Teraz też możesz dopisać się na studia

Biuro BHP-EKSPERT Warszawa ul.Mińska 25

Nasze biuro w Warszawie mieści się na ul.Mińska 25 w Budynku dawnych zakładów optycznych

Warszawa , ul.Mińska 25

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014cz.3


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz.2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1


TERAZ Studia Podyplomowe BHP w Krakowie do kwietnia 2015

Podyplomowe Studia BHP w Krakowie prowadzimy na  ul.Tadeusza Lehra Spławińskiego 2, zajęcia w każdą niedzielę do kwietnia 2015

Studia Podyplomowe BHP w Krakowie do kwietnia 2015

Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014To jest pierwszy test zarejestrowania  naszych zajęć w sieci.

Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy  w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać je  w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.

Temat następnych zajęć   : Wypadki przy pracy

ZAPRASZAM
wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.

Nagranie to jest na razie technicznym  Testem i ma  wiele niedoskonałości,  w przyszłych  transmisjach   będziemy dążyć do ciągłej  doskonałości.

Pytania w trakcie zajęć online można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Lato z SALEZJANAMI


Cookies pliki

Na naszych stronach są wykorzystywane pliki cookies.Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij.  Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki

Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Mój stosunek do pracy

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 298
Komentarzy: 0


Ostatnie artykuły


Polecamy ebooki


Kodeks pracyBHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,378769874573 sekund.