Uprzejmie informujemy, że 27 grudnia 2007 na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska przedłożony został do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do Emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji. Poniżej zamieszczamy odnośnik do strony z odpowiednimi informacjami.
Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia Krajowego Planu Rozdziału Uprawnień do Emisji dwutlenku węgla na lata 2008-2012 we wspólnotowym systemie handlu uprawnieniami do emisji Projekt
Pawlak każe poprawić limity CO2, prąd nie zdrożeje?
Wicepremier Pawlak odsyła do poprawki projekt podziału limitów, który faworyzował huty i cementownie, a karał elektrownie i elektrociepłownie. I groził potężną podwyżką cen prądu.
Podział limitów emisji dwutlenku węgla do atmosfery pomiędzy poszczególne firmy to najważniejsza dla gospodarki decyzja, jaką musi podjąć rząd Donalda Tuska. I to szybko - Komisja Europejska musi dostać plan do 28 lutego.
To właśnie decyzja Komisji zmusiła rząd do bardzo trudnego wyboru. Bruksela obcięła nam o 27 proc. limity CO2, jakie mogą wyemitować polskie firmy w latach 2008-13. Wnioskowaliśmy o 284 mln ton, dostaliśmy tylko 208,5.
Rząd Jarosława Kaczyńskiego odwołał się do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. Rząd Tuska skargi nie wycofał, ale ETS rozstrzygnie sprawę najwcześniej w ciągu roku. Do tego czasu musimy się podporządkować decyzji Brukseli.
Nowy minister środowiska prof. Maciej Nowicki przygotował plan podziału limitów między poszczególne firmy. Najmniej obcięto by przemysłowi - hutom, cementowniom, koksowniom. Elektrownie i elektrociepłownie odpowiedzialne za ponad 60 proc. emisji dwutlenku węgla miałyby ponieść największe koszty - zabrakłoby im ok. 30 proc. limitów.
Powód? Huty i cementownie najwięcej zainwestowały w nowoczesne niskoemisyjne technologie i za to zostałyby nagrodzone. Energetyka tego nie zrobiła.
- Nie mówię, że taki podział jest idealny, ale przez ostatnie lata energetyka inaczej niż huty i cementownie bardzo mało zrobiła dla swojej modernizacji. Nie mogliśmy ukarać tych branż, które zainwestowały setki milionów w unowocześnienie technologii - mówi "Gazecie" Nowicki.
Przygotowany przez resort plan podziału rozeźlił energetyków. Brakujące limity CO2 będą musieli dokupić na wolnym rynku. Dziś kosztują one ok. 25 euro za tonę, ale cena na pewno pójdzie w górę. W górę pójdą więc też ceny prądu. Zdaniem resortu środowiska o 18 proc., ale energetycy uważają, że nawet o 30 proc. O tyle właśnie wzrosła po publikacji planu cena prądu kupowanego na warszawskiej giełdzie.
Jednak wcale nie wiadomo, czy plan resortu środowiska będzie planem całego rządu. Wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak zakwestionował cały projekt podziału. "Przedstawiony projekt wymaga istotnych zmian i w obecnej formie nie może być uzgodniony" - napisał wczoraj do min. Nowickiego.
Na co nie zgadza się wicepremier? Przede wszystkim "nie jest jasne, na podstawie jakich kryteriów zostały przyznane uprawnienia dla poszczególnych branż". Zdaniem resortu gospodarki takich kryteriów wymaga także unijna dyrektywa.
Po drugie, Pawlakowi nie podoba się, że przemysł - m.in. huty i cementownie - dostały limity uprawnień na podstawie swoich prognoz produkcji w następnych latach: "Istnieje duże ryzyko, że prognozy zostały celowo zawyżone".
Zdaniem urzędników min. Pawlaka niektóre firmy mogłyby wyemitować więcej CO2,
niż zdołałyby wypuścić do atmosfery przy maksymalnym wykorzystaniu zdolności produkcyjnych. Są wśród nich potentaci - m.in. ArcelorMittal (właściciel hut w Nowej Hucie i Katowicach), ISD Huta Częstochowa czy producent papieru Mondi w Świeciu. Zamiast prognoz Waldemar Pawlak proponuje przyjęcie kryterium rzeczywistych zdolności produkcyjnych.
Resort środowiska zgodził się już na jedno ustępstwo - więcej uprawnień dostaną elektrociepłownie, które jako najbardziej wydajne (produkują i prąd, i ciepło) uważały się za najbardziej pokrzywdzone. Nie wiadomo na razie, o ile zwiększy się ich pula.
- Możemy się pogodzić z tym, że elektrociepłowniom zabraknie 5-10 proc. uprawnień - mówi Wiesław Jamiołkowski z Vattenfall Heat Poland. Jak wspomnieliśmy, według projektu Nowickiego deficyt sięgałby 30 proc.
Teraz minister środowiska ma kilka dni na odpisanie Pawlakowi. Nie wiadomo jednak, kiedy ostateczny plan przyjmie rząd.
- Musimy pamiętać, że jest ogromna presja czasu. Do końca lutego zezwolenia na emisję CO2 muszą już być przekazane na konta poszczególnych zakładów, a cały plan podziału przekazany do Komisji Europejskiej - podkreśla Nowicki.
Wicepremier Pawlak odsyła do poprawki projekt podziału limitów, który faworyzował huty i cementownie, a karał elektrownie i elektrociepłownie. I groził potężną podwyżką cen prądu.
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015
Nasza strona
Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015
Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24czerwca 2015
Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwiec 2015
Podyplomowe Studia BHP w Wakacje 2015 zajęcia 24 maj 2015
Studia Podyplomowe BHP w Wakacje 2015 zajęcia z 16 maja 2015
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.2
Zajęcia z 21 grudnia 2014
Możesz studia rozpocząć
od teraz. Szybko z Tobą
nadrobimy
zaległości.
Dzwoń 501-700-846
Studia Podyplomowe BHP w Warszawie
Teraz możesz się jeszcze dopisać na Podyplomowe Studia BHP w Warszawie kończymy w kwietniu 2015 w Hotelu 112 Górczewska 212 / dawna TINA /
Szybko nadrobimy z Tobą zaległości.
dzwoń 501-700-846
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014cz.3
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz.2
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1
Centrum Studiów Podyplomowych Kraków
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014
To jest pierwszy test zarejestrowania naszych zajęć w sieci.
Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać je w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.
Temat następnych zajęć : Wypadki przy pracy
ZAPRASZAM
wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.
Nagranie to jest na razie technicznym Testem i ma wiele niedoskonałości, w przyszłych transmisjach będziemy dążyć do ciągłej doskonałości.
Pytania w trakcie zajęć online można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł
Komentarze
Wicepremier Pawlak odsyła do poprawki projekt podziału limitów, który faworyzował huty i cementownie, a karał elektrownie i elektrociepłownie. I groził potężną podwyżką cen prądu.
<SCRIPT language=JavaScript src="/info/text.js" type=text/javascript></SCRIPT>Co bedzie z Co2
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się