VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 28 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 66 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

szukaj pnForum ostatnie posty Uwaga: Zarejestrowani użytkownicy są zawiadamiani o nowych postach Uwaga: Zarejestrowani użytkownicy są zawiadamiani o nowych postach

poprzedni temat Drukuj temat do nowego tematu

Forum ::  BHP i Prawo Pracy ::  PORADY ::  wynagrodzenie
Moderowany przez: xtd, bhpekspert

Do dołu 

wynagrodzenie

tomi Wysłany: 22.02.2003, 18:45
Młodszy użytkownik
Młodszy użytkownik
tomi

Zarejestrowany:
04-03-2003 - 00:00
Postów: 1

Status: offline
ostatnia wizyta: 30.11.99
mam takie pytanie: pracuje jako pracownik ochrony na 3/4 etatu ale firma daje nam godziny prawie całego etatu średnio brakuje 1 lub 2 godziny do pełnego etatu, te godziny sa rozliczane jako dopełnienie do etatu. pracujemy po 11(7-1, 13(18-7) oraz w świeta po 24 godziny czy taki system jest zgodny z kodeksem pracy. dość czesto przekracza 40 godzin w tygodniu a w nastepnym jest np 24 godziny.

druga sprawa to jak powino byc naliczanie dodatku za godziny nocne moj zarobek 600zł brutto i czy jest jakiś dodatek za pracę w niedziele i święta
Top  Profil wyślij PM
 
lop Wysłany: 07.03.2003, 13:05
Młodszy użytkownik
Młodszy użytkownik
lop

Zarejestrowany:
04-11-2002 - 00:00
Postów: 5

Status: offline
ostatnia wizyta: 30.11.99
1. Przy pracy w niepełnym wymiarze etatu, jeśli pracownik pracuje więcej godzin, niż to wynika z jego wymiaru etatu to nie oznacza to jeszcze, że pracuje w godzinach nadliczbowych. Pracą w godzinach nadliczbowych, uprawniającą do dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych, są dopiero te godziny, które przekraczają wymiar norm określonych prawem pracy (tj. pełnego etatu) w przyjętym okresie rozliczeniowym. ( patrz: art. 133 K.p.). Za pracę, której wymiar czasowy nie przekracza norm kodeksowych przysługuje normalne wynagrodzenie, bez dodatku za godziny nadliczbowe.



2. Przepis art. 1294 K.p. mówi o tym, że czas nie może przekroczyć przeciętnie 40 godzin w pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Zatem możliwy jest taki układ harmonogramu pracy, w którym w jednym tygodniu jest więcej dni roboczych, a w innym mniej.



3. Za pracę w godzinach nocnych przysługuje dodatek na podstawie art.137 K.p. §2. Pora nocna obejmuje 8 godzin pomiędzy godzinami 21oo i 7oo, przy czym godziny te ustalane są w regulaminie pracy obowiązującym w danym zakładzie. Pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z minimalnego wynagrodzenia za pracę ( 800 zł brutto), o ile przepisy wewnętrzne zakładu pracy nie przewidują korzystniejszych unormowań. W stosunku do pracowników wykonujących pracę w porze nocnej stale poza zakładem pracy dodatkowe wynagrodzenie, może być zastąpione ryczałtem, którego wysokość odpowiada przewidywanemu wymiarowi pracy w porze nocnej.



4. Przepisy ogólnie obowiązujące nie przewidują dodatku za pracę w niedziele i święta, o ile nie jest to praca w godzinach nadliczbowych. Dodatek taki może być natomiast wprowadzony w wewnątrzzakładowych regulacjach – np. w układzie zbiorowym pracy czy w regulaminie wynagradzania. Co najmniej co trzecia niedziela powinna być wolna od pracy.



5. Zasadniczo, zgodnie z art. 129 dobowy wymiar czasu pracy wynosi 8 godzin. Przedłużenie tego wymiaru możliwe jest, gdy jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacje – do 12 godzin na dobę lub przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy. Wydłużenie dziennych norm czasu pracy powoduje jednak konieczność udzielenia tzw. wolnych dni harmonogramowych lub skrócenia czasu pracy w inne dni, tak, aby nie naruszona pozostała zasada , zgodnie z którą tygodniowa norma czasu pracy wynosi przeciętnie 40 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Wykonywanie pracy przez więcej niż 12 godzin na dobę możliwe jest zasadniczo jedynie w określonych w art. 133 k.p. sytuacjach i jest to praca w godzinach nadliczbowych ( przekroczenie normy dobowej). Planowanie pracy w godzinach nadliczbowych jest naruszeniem przepisów prawa pracy.



Top  Profil wyślij PM
 
lop Wysłany: 02.04.2003, 13:42
Młodszy użytkownik
Młodszy użytkownik
lop

Zarejestrowany:
04-11-2002 - 00:00
Postów: 5

Status: offline
ostatnia wizyta: 30.11.99
Departament Prawny Głównego Inspektoratu Pracy uprzejmie informuje, że praca wykonywana w granicach norm czasu pracy ustalonych zgodnie z przepisami Kodeksu pracy nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych. Nie jest pracą w godzinach nadliczbowych praca wykonywana przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, powyżej przewidzianego dla niego wymiaru (tj. jak w liście 3/4 etatu), jeżeli nie została przekroczona norma czasu pracy przewidziana dla pracowników zatrudnionych w pełnym wymiarze czasu pracy. Pracownikowi zatrudnionemu w niepełnym wymiarze czasu pracy, za pracę ponad ustalony dla niego wymiar – do granicy norm czasu pracy dla pracowników świadczących pracę w pełnym wymiarze– przysługuje tylko normalne wynagrodzenie, bez dodatków z tytułu pracy nadliczbowej.

Jednocześnie Departament informuje, że praca wykonywana w godzinach przekraczających przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy lub w godzinach przekraczających 8 godzin na dobę, (jeżeli obowiązujący pracownika rozkład czasu pracy przewiduje w danej dobie pracę przez 8 godzin lub przez czas krótszy niż 8 godzin) albo praca w godzinach przekraczających przeciętną normę czasu pracy ma charakter pracy w godzinach nadliczbowych i jest wynagradzana zgodnie z art. 134 § 1 Kodeksu pracy tj.:

1) 50% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w dni powszednie, oraz w niedziele i święta będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,

2) 100% wynagrodzenia – za pracę w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, w godzinach nadliczbowych w niedziele i święta niebędące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, a także w godzinach nadliczbowych przypadających w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za pracę w niedzielę lub w święto będące dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

Jednocześnie Departament Prawny uprzejmie informuje, że zgodnie z przepisem art. 137 k. p. pracownikowi wykonującemu pracę w porze nocnej przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy w porze nocnej w wysokości 20% stawki godzinowej wynikającej z wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, ustalanego na podstawie odrębnych przepisów. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. z 2002 r. Nr 200, poz. 1679) od dnia 1 stycznia 2003 r. minimalne wynagrodzenie zostało ustalone w wysokości 800 zł.

Ponadto Departament informuje, że powszechnie obowiązujące przepisy prawa pracy nie przewidują dodatkowego wynagrodzenia za wspomnianą w liście pracę w niedzielę czy święta. Przepisy obowiązujące u danego pracodawcy mogą natomiast korzystniej kształtować warunki płacy i specjalnie gratyfikować taką pracę .



Dyrektor Departamentu Prawnego



mgr Iwona Hickiewicz

Top  Profil wyślij PM
 


Obecnie na forum znajduje się::
i 0 gość

Ta lista bazuje na wykazie użytkowników aktywnych w ostatnich 10 minutach


Powered by pnForum Wersja 2.6
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,210988044739 sekund.