VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 26 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 81 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

szukaj pnForum ostatnie posty Uwaga: Zarejestrowani użytkownicy są zawiadamiani o nowych postach Uwaga: Zarejestrowani użytkownicy są zawiadamiani o nowych postach

poprzedni temat Drukuj temat do nowego tematu

Forum ::  BHP i Prawo Pracy ::  PORADY ::  Czy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży
Moderowany przez: xtd, bhpekspert

Do dołu 

Czy można rozwiązać umowę o pracę z kobietą w ciąży

Anita Wysłany: 28.04.2005, 23:39
Młodszy użytkownik
Młodszy użytkownik
Anita

Zarejestrowany:
13-06-2002 - 00:00
Postów: 12

Status: offline
ostatnia wizyta: 06.06.13
Pracownica w ciąży może wypowiedzieć umowę o pracę lub zawrzeć z pracodawcą porozumienie o rozwiązaniu umowy. Jest to jednak dopuszczalne jedynie w przypadku, gdy pracownica świadomie rezygnuje ze swoich uprawnień.

Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa (międzyzakładowa organizacja związkowa) wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (art. 177 par. 1 k.p.). Ochrona stosunku pracy trwa od początku ciąży do końca urlopu macierzyńskiego.

Decyzja pracownicy

Żaden przepis nie zakazuje jednak pracownicy w ciąży wypowiedzenia umowy o pracę czy zawarcia z pracodawcą porozumienia o rozwiązaniu umowy. Jednak jest to dopuszczalne, jedynie gdy pracownica świadomie rezygnuje ze swoich uprawnień. Uznaje się, że taka sytuacja ma miejsce, gdy pracownica jednocześnie:

• wie, że jest w ciąży w momencie składania wypowiedzenia albo wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron,

• zna swoje uprawnienia.

Oznacza to, że pracownica, która złożyła ofertę rozwiązania umowy o pracę za porozumieniem stron albo wyraziła zgodę na takie porozumienie lub wypowiedziała umowę o pracę, nie wiedząc, że jest w ciąży, może uchylić się od skutków swojego oświadczenia. Takie oświadczenie traktuje się bowiem jako złożone pod wpływem błędu, tzn. gdyby pracownica wiedziała o swoim stanie, nie złożyłaby oświadczenia tej treści. W związku z tym pracownica może skutecznie domagać się ustalenia, że umowa o pracę trwa nadal. Dla uchylenia się od skutków prawnych oświadczenia nie jest wymagane, aby błąd został wywołany przez pracodawcę, chociażby bez jego winy, albo by pracodawca wiedział o błędzie lub z łatwością mógł go zauważyć (wyrok SN z 11 czerwca 2003 r., I PK 206/02). Jeżeli umowa uległa już rozwiązaniu, pracownica ma prawo domagać się uznania rozwiązania umowy o pracę za bezskuteczne.

Pracownica powinna złożyć oświadczenie o bezskutecznym rozwiązaniu umowy o pracę, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia, w którym dowiedziała się, że jest w ciąży. Jednak oświadczenie może być złożone także po przekroczeniu tego terminu. Dopiero gdy pracownica świadoma ciąży oraz związanych z nią uprawnień nie wystąpi przez dłuższy czas o uznanie rozwiązania umowy o pracę za bezskuteczne, może to świadczyć o rezygnacji przez nią z tej możliwości (wyrok SN z 11 czerwca 2003 r., I PK 206/02).

Natomiast taka ochrona nie przysługuje pracownicy, która nie będąc w ciąży, wypowiedziała umowę (lub zawarła porozumienie o rozwiązaniu), a następnie zaszła w ciążę. W takim przypadku pracownica nie może skutecznie domagać się ustalenia, że umowa o pracę trwa nadal, ale pracodawca może z własnej woli zdecydować o kontynuowaniu zatrudnienia (wyrok SN z 3 lutego 1993 r., I PZP 72/92).

Porozumienie zamiast dyscyplinarki

Szczególna sytuacja ma miejsce, gdy wystąpiły przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy. W takim przypadku art. 177 par. 1 k.p. umożliwia rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży. Zgodę na to musi wyrazić reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa albo międzyzakładowa organizacja związkowa. Jeżeli u pracodawcy nie działają związki zawodowe lub istniejąca organizacja odmówiła reprezentowania pracownicy, pracodawca samodzielnie podejmuje decyzję.

Jednak gdy istnieją przyczyny uzasadniające natychmiastowe rozwiązanie umowy o pracę z winy pracownicy, pracodawca – zamiast rozwiązywać umowę o pracę bez wypowiedzenia – może zawrzeć porozumienie o rozwiązaniu umowy. Taki tryb rozwiązania umowy jest bowiem dla pracownicy korzystniejszy. Ponadto rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia z winy pracownicy nie może nastąpić po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.

Może zatem mieć miejsce następująca sytuacja – pracownica, wobec której istnieją przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia, wyrazi zgodę na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron (albo sama występuje z taką inicjatywą), a następnie – po upływie miesiąca od uzyskania przez pracodawcę wiadomości o tych przyczynach – uchyla się od skutków swojego oświadczenia. Jako przyczynę uchylenia się od skutków oświadczenia podaje błąd (np. nie znała uprawnień kobiet w ciąży), podstęp czy groźbę pracodawcy. W ocenie SN uchylenie się od skutków oświadczenia w takiej sytuacji nie jest skuteczne. Pracodawca, informując pracownicę o zamiarze natychmiastowego zwolnienia, działa zgodnie z prawem i nie zmusza jej do wyrażenia zgody na rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron. Nie mamy zatem do czynienia z podstępem czy groźbą. Ten tryb rozwiązania umowy jest bowiem dla pracownicy korzystniejszy niż tryb dyscyplinarny. W takiej sytuacji również nie można mówić o błędzie. Oświadczenie pracownicy o rozwiązaniu umowy o pracę za porozumieniem stron nie jest dotknięte wadą. Dlatego też „pracownica, której stosunek pracy został rozwiązany za porozumieniem stron, nie może skutecznie powoływać się na ochronę wynikającą z art. 177 par. 3 k.p., jeżeli jej oświadczenie woli o rozwiązaniu umowy o pracę w tym trybie nie było dotknięte wadą” (wyrok SN z 10 listopada 1998 r., I PKN 431/9.



RADZIMY

! Jeżeli postępowanie pracownicy w ciąży uzasadnia jej dyscyplinarne zwolnienie, pracodawca może zaproponować jej rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Jeżeli następnie pracownica cofnie zgodę na zakończenie stosunku pracy w tym trybie, pracodawca może: • zwolnić pracownicę dyscyplinarnie, gdy nie upłynął jeszcze miesiąc od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia; w tym przypadku należy przyjąć jej oświadczenie o cofnięciu zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, • poinformować pracownicę, że jej oświadczenie o cofnięciu zgody na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron jest bezskuteczne i umowa o pracę rozwiąże się w terminie ustalonym w porozumieniu, gdy upłynął już miesiąc od uzyskania wiadomości o okoliczności uzasadniającej rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia.



http://www.bhpekspert.pl
Top  Profil wyślij PM Strona domowa
 


Obecnie na forum znajduje się::
i 0 gość

Ta lista bazuje na wykazie użytkowników aktywnych w ostatnich 10 minutach


Powered by pnForum Wersja 2.6
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,125607013702 sekund.