VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 20 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 45 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

szukaj pnForum ostatnie posty Uwaga: Zarejestrowani użytkownicy są zawiadamiani o nowych postach Uwaga: Zarejestrowani użytkownicy są zawiadamiani o nowych postach

poprzedni temat Drukuj temat do nowego tematu

Forum ::  BHP i Prawo Pracy ::  PORADY ::  Mobbing
Moderowany przez: xtd, bhpekspert

Do dołu 

Mobbing

jarecki Wysłany: 19.01.2004, 11:49
Młodszy użytkownik
Młodszy użytkownik
jarecki

Zarejestrowany:
24-01-2004 - 00:00
Postów: 2

Status: offline
ostatnia wizyta: 06.06.13
Kwestia mobbingu z punktu widzenia pracodawcy:

na kilku rownorzednych stanowiskach zatrudniam trzech pracownikow majacych identyczne wyksztalcenie, przy czym czesc z nich pracuje efektywniej, w zwiazku z czym otrzymuje tez wyzsze wynagrodzenie. Rozumiem, ze obecnie, po zmianach w Kodeksie Pracy, pracownicy slabsi i w zwiazku z tym gorzej oplacani moga oskarzyc mnie o mobbing? Wprawdzie moglbym sie zajac szczegolowym dokumentowaniem slabszych wynikow pracy, ale jej charakter sprawia, ze byloby to zajecie niezwykle czasochlonne, a przy tym latwo mozna byloby podwazyc obiektywizm wynikow tego rodzaju kontroli. Poza tym istnieje przeciez prawdopodobienstwo, ze proba szczegolowego rozliczania efektywosci pracy stac moglaby sie dodatkowym powodem do oskarzenia o mobbing. A zatem - kolo sie zamyka. Jak w tej sytuacji motywowac do lepszej pracy i jak wyrozniac pracownikow, ktorzy efektywniej pracuja? Gdzie miejsce na premiowanie talentu, predyspozycji do wykonywania okreslonego zawodu, autentycznego praca, czy wreszcie zwyklej uczciwosci w wykonywanoiu swoich obowiazkow? Czyzby wrocilo PRL-owskie \"czy sie stoi, czy sie lezy...\" ?!
Top  Profil wyślij PM
 
archiwum Wysłany: 19.01.2004, 14:01
Młodszy użytkownik
Młodszy użytkownik
archiwum

Zarejestrowany:
14-10-2002 - 00:00
Postów: 4

Status: offline
ostatnia wizyta: 30.11.99
W znowelizowanym kodeksie pracy, który wszedł w życie na początku 2004 r., zdefiniowano i nazwano to, co jestmobbing?. To mobbing – „działania i zachowania dotyczące pracownika lub skierowane przeciw pracownikowi, polegające w szczególności na systematycznym i długotrwałym nękaniu i zastraszaniu pracownika, wywołujące u niego zaniżoną ocenę przydatności zawodowej, powodujące lub mające na celu poniżenie lub ośmieszenie pracownika, izolowanie go od współpracowników lub wyeliminowanie z zespołu”. Kodeks nakłada na pracodawcę obowiązek przeciwdziałania mobbingowi, a mobbingowanemu pracownikowi daje możliwość dochodzenia odszkodowania przed sądem pracy. Zmiany kodeksowe są przede wszystkim wynikiem wymogów stawianych przez Unię Europejską. Zapis o mobbingu jest naturalnym rozwinięciem i dopełnieniem ujętych już wcześniej w ramy prawne dyskryminacji (która teraz zyskała pełniejszą definicję) i molestowania seksualnego w miejscu pracy. Tym bardziej że zjawiska te przenikają się, często jedno jest wynikiem drugiego. Porażka molestującego szefa niemal zawsze owocuje mobbingiem wobec podwładnej. Zaś dyskryminacja to nic innego jak mobbing stosowany wobec pracowników o innym wyznaniu, płci albo rasie.

Aby przyswoić sobie nowe terminy polecam artykuł na http://polityka.onet.pl/artykul.html?DB=162&ITEM=1146502&MP=1

[ Ta wiadomość była edytowana przez: kierowcy _FIL 2004-01-24 08:20 ]
Top  Profil wyślij PM Strona domowa
 
jarecki Wysłany: 19.01.2004, 14:20
Młodszy użytkownik
Młodszy użytkownik
jarecki

Zarejestrowany:
24-01-2004 - 00:00
Postów: 2

Status: offline
ostatnia wizyta: 06.06.13
Czyzby? Przeciez nawet w niniejszym portalu (http://www.bhpekspert.pl/article.php?sid=842) mozna przeczytac:

Kodeks Pracy - Najważniejsze zmiany

Wysłano w 11-01-2004 o godz. 00:08:11 przez





prawo pisze: \"Ochrona przed dyskryminacją, molestowaniem i mobbingiem



Nowelizacja znacznie rozszerzyła obowiązujące już regulacje dotyczące zakazu dyskryminacji ze względu na płeć – na przypadki dyskryminacji w zatrudnieniu ze względu na wiek, niepełnosprawność, pochodzenie rasowe lub etniczne, orientację seksualną, religię oraz wyznanie. Wprowadziła też definicję dyskryminacji pośredniej i bezpośredniej.





Dyskryminowanie bezpośrednie zachodzić ma wtedy, gdy pracownik z jednej lub kilku przyczyn wymienionych wyżej jest lub mógłby być traktowany w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż inni pracownicy.

Z dyskryminacją pośrednią mamy do czynienia wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania z jednej lub kilku przyczyn wymienionych wcześniej występują lub mogłyby wystąpić dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść pracownika, jeżeli dysproporcje te nie mogą być uzasadnione innymi obiektywnymi powodami.



Przejawem dyskryminowania ma być także:



• zachowanie, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności albo poniżenie lub upokorzenie pracownika (molestowanie).

Dyskryminowaniem ze względu na płeć ma być również każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Zachowanie to może zawierać fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy (molestowanie seksualne).

Co jest, a co nie jest dyskryminacją



Za naruszenie zasady równego traktowania w zatrudnieniu będzie uważane różnicowanie przez pracodawcę sytuacji pracownika z jednej lub kilku przyczyn wymienionych w art. 183a par. 1 k.p., powodujących zwłaszcza:



• odmowę nawiązania lub rozwiązanie stosunku pracy,



• niekorzystne ukształtowanie wynagrodzenia za pracę lub inne warunki zatrudnienia albo pominięcie przy awansowaniu lub przyznawaniu innych świadczeń związanych z pracą,



• pominięcie przy typowaniu do udziału w szkoleniach podnoszących kwalifikacje zawodowe, chyba że pracodawca udowodni, że kierował się innymi względami.
Top  Profil wyślij PM
 


Obecnie na forum znajduje się::
i 0 gość

Ta lista bazuje na wykazie użytkowników aktywnych w ostatnich 10 minutach


Powered by pnForum Wersja 2.6
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,137927055359 sekund.