Dodajmy, że k.p. identycznie traktuje samego pracodawcę stanowiąc, że pracodawca jest obowiązany odbyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie niezbędnym do wykonywania ciążących na nim obowiązków.
Jednym z tych obowiązków jest umiejętność skutecznego przeprowadzenia szkolenia pracownika. Wyjaśnijmy, że obowiązek ten obciąża nie tylko pracodawcę, lecz również kadrę kierowniczą, która powinna umieć sprawnie przeprowadzić instruktaż stanowiskowy, a także służbę bhp, odpowiedzialną za przeprowadzanie instruktażu wstępnego nowo przyjmowanych pracowników.
Pracodawca ma ponadto obowiązek, w razie wykonywania pracy na terenie danego zakładu przez pracownika z innej firmy, poinformować zarówno tego pracownika, jak i jego pracodawcę o zagrożeniach dla bezpieczeństwa i zdrowia podczas pracy na tym terenie.
Otrzymanie tych informacji pracownik potwierdza podpisem.
Wszystkie aspekty realizacji szkoleń, nie tylko zresztą z zakresu bhp, nazywane są "metodyką szkoleń”.
Co to pojęcie znaczy?
Metodyka to zbiór zasad i sposobów dotyczących wykonywania jakiejś pracy i osiągania zamierzonych celów. W tym przypadku chodzi o przeszkolenie pracownika i sprawdzenie czy został osiągnięty cel szkolenia, tzn. zweryfikowanie czy pracownik został nauczony bezpiecznie i efektywnie wykonywać powierzoną mu pracę.
Co znaczy użyty w tytule artykułu skrót "bhp”, z którym Czytelnik zetknie się niemal na każdej stronie?
Jego rozwinięcie to "bezpieczeństwo i higiena pracy” człowieka pracującego.
Bardziej szczegółowe objaśnienia wskazują, że chodzi tu o zespół warunków, które muszą być zachowane, aby ludzie mogli pracować bezpiecznie (tj. bez wypadku i bez szkody dla zdrowia) albo zespół przedsięwzięć obejmujący wszystkie działania i angażowane w nie środki, służące zapobieganiu urazom (wypadkom przy pracy), a także stan warunków i organizacji pracy oraz zachowań pracowników, zapewniający wymagany poziom ochrony zdrowia i życia przed zagrożeniami występującymi w środowisku pracy. Jak więc widzimy definicji jest kilka, ale chyba najbardziej przemawia do wyobraźni pierwsza z nich.
|
Komentarze