KOSZYCE nowego mostu nie ma kto oświetlać 20.02.2003 [1]

Autor : inspekcjapracy Dodano: 20-02-2003 - 06:38
Gospodarka [2]
KOSZYCE

Ciemno na moście
Na wiślanej przeprawie, łączącej od kilku miesięcy powiaty proszowicki i brzeski, po zapadnięciu zmroku panują ciemności. Okazuje się, że łatwiej było zbudować most wart ponad 20 mln zł niż porozumieć się w sprawie jego oświetlenia...
Sytuacja jest tym bardziej paradoksalna, że na moście i drogach do niego prowadzących stoją nowe słupy oświetleniowe. Na czym więc polega problem? - Aby lampy w nocy się zapalały, ktoś musi podpisać porozumienie z Zakładem Energetycznym: ktoś musi być dla niego partnerem podczas rozliczeń - wyjaśnia wójt Koszyc Stanisław Rybak.

Początkowo to właśnie gmina Koszyce miała wziąć na siebie wszelkie sprawy związane z oświetleniem przeprawy. Gdy jednak w gminie zorientowano się, że węzeł zasilający lampy, zamontowane na moście i drogach dojazdowych, znajduje się po stronie gminy Szczurowa, w Koszycach uznano, że sąsiadom zza Wisły znacznie łatwiej będzie załatwiać formalności. W Szczurowej jednak sugestii nie podjęto i sprawa utknęła w martwym punkcie.

Pozornie wygląda to na drobiazg; zwłaszcza gdy wziąć pod uwagę ogrom pracy, jaką udało się wykonać, aby doprowadzić do powstania mostu. - Uważamy jednak, że nie możemy brać na siebie wszystkich obowiązków. Dlatego uzbroiliśmy się w cierpliwość i czekamy, co z tego wyniknie - mówi wójt Rybak.

Sprawa dotyczy niespełna 50 lamp: 22 znajdują się po stronie koszyckiej, 18 po stronie gminy Szczurowa, kilka na samym moście. Podmiot, który zdecyduje się podpisać umowę z Zakładem Energetycznym, będzie co miesiąc pokrywał koszty energii, zużytej przez lampy, a następnie obciążał nimi proporcjonalnie do ilości lamp drugą gminę i występował o refundację kosztów do wojewody. Wójt Szczurowej Marian Zalewski stwierdził na łamach lokalnej prasy, że jego gmina może wziąć na siebie rolę płatnika faktur, ale musi mieć pewność, że druga strona będzie zwracała przypadająca na nią część kosztów. Dotąd jednak nie doszło do porozumienia.

Wczoraj w biurze prasowym Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie powiedziano nam jednak, że najprawdopodobniej to gmina Szczurowa będzie regulować faktury za oświetlenie mostu. Jako argument podano, że to na jej terenie znajduje się węzeł zasilający oświetlenie przeprawy.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=489
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=67
  [3] http://bhpekspert.pl/user.php