NOWE PRZEPISY [1]: Za szósty dzień pracy wolne, a nie pieniądze [2]

Autor : God Dodano: 09-12-2006 - 12:30
Pracodawca i Pracown [3]
PRAWO PRACY


Za szósty dzień pracy wolne, a nie pieniądzePracownik nie może za pracę w wolnym dniu otrzymać dodatku do wynagrodzenia. Pracodawca, który zdecyduje się na taką rekompensatę, zapłaci grzywnę - uprzedza inspekcja pracyZdaniem pracodawców taka interpretacja jest krzywdząca.


- Dodatki do wynagrodzenia to dla pracowników często jedyny sposób zwiększenia dochodów, a poza tym nie zawsze wolnego dnia można udzielić -tłumaczą.


Główny Inspektorat Pracy nie widzi problemu. -To jedyna forma rekompensaty za pracę w dniu wolnym wynikającym z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy -art. 151k. p. Pracodawca nie może uwolnić się od tego obowiązku, wypłacając dodatek za godziny nadliczbowe -wyjaśnia Anna Tomczyk, dyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy.


-A jeśli dodatek za pracę w dniu wolnym od pracy wynika z przepisów wewnętrznych firmy? - pytają pracodawcy.


Zdaniem specjalistów to niedopuszczalne, a jeżeli już, to dodatek może być wypłacany niezależnie od udzielenia dnia wolnego. Eksperci upominają, że pracodawca, który za pracę w dniu wolnym od pracy nie udzieli innego dnia wolnego, popełni wykroczenie.


 


Czy są wyjątki?

 


Próbując obalić argumentację GIP, pracodawcy przedstawiają sytuacje, które utrudniają udzielenie wolnego dnia. Będzie tak np., gdy praca w wolną sobotę wypadnie pod koniec okresu rozliczeniowego, albo gdy pracownik zachoruje i nie ma go kiedy odebrać. Departament Prawa Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podziela opinię GIP, ale dopuszcza wyjątki.


- Nieudzielenie dnia wolnego może nastąpić tylko wyjątkowo. Wówczas zostanie przekroczona średniotygodniowa norma czasu pracy, a za pracę nadliczbową pracownik powinien otrzymać 100 proc. dodatek - wyjaśnia zastępca dyrektora w Departamencie Prawa Pracy w MPiPS Ewa Pomian-Wojcieszczuk.


 


Wolne i dodatek

 


Dodatki do wynagrodzenia za pracę w dniu wolnym można bez obawy wypłacać tylko wtedy, gdy w takim dniu zostanie przekroczona dobowa norma czasu pracy. Wówczas pracownik poza normalnym wynagrodzeniem otrzyma wolny dzień, a za pracę w nadgodzinach 50- lub 100-proc. dodatek. Pracę w nadgodzinach można też zrekompensować czasem wolnym. Wówczas za pierwsze 8 godzin zatrudniony otrzyma inny wolny dzień, a za czas przepracowany ponad dobową normę tyle wolnego, ile było przepracowanych godzin nadliczbowych albo o połowę więcej.


 


MARTA GADOMSKA

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [6]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=3
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=1055
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=79
  [4] http://bhpekspert.pl/mailto:m.gadomska@rzeczpospolita.pl
  [5] http://www.rzeczpospolita.pl/teksty/wydanie_061209/prawo_a_2-1.F.jpg
  [6] http://bhpekspert.pl/user.php