Pracodawca-Pracownik [1]: Szkolenie bhp dla półetatowca [2]

Autor : God Dodano: 14-11-2006 - 20:37
Pracodawca i Pracown [3]
Szkolenie bhp dla półetatowca

Zamierzam zatrudnić nowego pracownika w firmie na pół etatu. Jak długo mam prowadzić jego szkolenie stanowiskowe - przez cały dzień roboczy tak jak dla pełnoetatowca czy tylko przez połowę tego czasu?

Instruktaż stanowiskowy musi dać pracownikowi wiedzę o zagrożeniach, ryzyku zawodowym oraz metodach bezpiecznego wykonywania pracy na danym stanowisku. Dlatego czas trwania takiego szkolenia nie zależy od tego, w jakim wymiarze czasu pracy pracownik jest zatrudniony.

- Jeżeli pracownik zatrudniany na stanowisku robotniczym pracuje na pół etatu 4 godziny dziennie, to musi być szkolony przez 2 dni, czyli 8 godzin - wyjaśnia Izabela Waga z Departamentu Warunków Pracy w Państwowej Inspekcji Pracy.

Natomiast czas trwania szkolenia zależy od tego, na jakim stanowisku pracownik ma być zatrudniony. Szkolenie muszą przejść zarówno zatrudniani na stanowiskach robotniczych, jak i innych, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe lub niebezpieczne (także studenci zatrudniani na stażu).

Łagodniejsze wymagania dotyczą pracowników administracyjno-biurowych wykonujących pracę w narażeniu na czynniki uciążliwe. Chodzi m.in. o pracujących przy komputerach (monitorach ekranowych). Instruktaż stanowiskowy dla takich osób jest krótszy niż dla innych, bo i uciążliwości w tych miejscach pracy są niewielkie. Minimalnie takie osoby muszą być szkolone przez 2 godziny lekcyjne, czyli 90 minut. Zatrudniani na stanowiskach robotniczych muszą być w ramach instruktażu stanowiskowego szkoleni przynajmniej przez 8 godzin lekcyjnych, czyli 360 minut.

Jeżeli na stanowisku nie występują czynniki szkodliwe dla zdrowia i nie jest to praca na stanowisku robotniczym (np. urzędnik pracuje bez komputera), to taka osoba w ogóle nie musi przechodzić takiego szkolenia.

 

z.j.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=18
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=1030
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=79
  [4] http://bhpekspert.pl/user.php