VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 06 października 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 74 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Temat: NOWE PRZEPISY

Teksty opublikowane w tym temacie.

    123456789   >

Autor : God _DNIA 09-03-2023 - 00:00 | 670 raz(y) oglądano.
szkolenia : Szkolenie dla hakowych / sygnalistów 250 zł od osoby
NOWE PRZEPISY


Szkolenie dla hakowych / sygnalistów 250 zł od osoby Uwaga szkolenie robi się raz na zawsze i według stanu prawnego na dzień dzisiejszy nie ma po latach żadnej aktualizacji, tak jak jest w przypadku szkoleń okresowych bhp Szkolenie jest przeznaczone dla osób pracujących na stanowisku hakowego (sygnalisty) i dla kandydatów na stanowisko hakowego.

(|63 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 26-01-2023 - 15:35 | 1282 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Rusztowania
NOWE PRZEPISY
W pracach budowlanych stosowane są rusztowania różniące się konstrukcją, materiałem z jakiego zostały wykonane oraz zastosowaniem – są to m.in. rusztowania: stacjonarne, stojakowe, przejezdne, metalowe, modułowe, drewniane. Każdy typ rusztowania wymaga specjalistycznego działania. W związku z tym, poza ogólnymi przepisami montażu, eksploatacji i demontażu rusztowań, wynikającymi z przepisów ogólnych bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów budowlanych bezpieczeństwa i higieny pracy – pracodawca powinien również stosować zalecenia i uwagi przekazane w dokumentacji technicznej rusztowań przez producenta lub jego upoważnionego przedstawiciela. Szczególnie istotne są zalecenia dotyczące montażu, warunków eksploatacji oraz demontażu rusztowania



(Cały artykuł: 'Rusztowania' |107 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 01-05-2013 - 15:23 | 10621 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Jakie kwalifikacje trzeba posiadać, aby po 1 lipca 2013 r. móc wykonywać zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy?
NOWE PRZEPISY

Na podstawie Kodeksu pracy i rozporządzenia w sprawie służby bhp, zostały rozróżnione dwie formy pełnienia funkcji w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy – pierwsza to w formie służby bhp, a druga poprzez powierzenie wykonywania zadań służby bhp.


Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bhp poprzez zatrudnienie odpowiedniej liczby pracowników (w pełnym lub niepełnym wymiarze czasu pracy), i tak:


● pracodawca zatrudniający od 100 do 600 pracowników tworzy wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy;


● pracodawca zatrudniający ponad 600 pracowników zatrudnia w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej 1 pracownika służby bhp na każdych 600 pracowników.


Pracownikami służby bhp mogą być osoby legitymujące się ukończonym wyższym lub średnim wykształceniem w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (technik bezpieczeństwa i higieny pracy, wyższe wykształcenie o kierunku lub specjalności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy albo studia podyplomowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy).


Pracodawca zatrudniający do 100 pracowników może:


.




Autor : God _DNIA 01-05-2013 - 09:24 | 4698 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Zakaz pracy w świeta
NOWE PRZEPISY

Zmiany Kodeksu pracy dotyczące wprowadzenia zakazu pracy w święta.


Nowelizacja ta wprowadziła zmiany w dziale VI - "Czas pracy" ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.) – dalej k.p., w zakresie dopuszczalności wykonywania pracy w niedziele i święta w placówkach handlowych. Dokładnie zmiana ta polega na wprowadzeniu zakazu pracy w placówkach handlowych w święta określone w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy (Dz. U. Nr 4, poz. 28 z późn. zm.).

Świętami tymi są:

1 stycznia - Nowy Rok,

6 stycznia - Święto Trzech Króli (od 2011 r.),

pierwszy dzień Wielkiej Nocy,

drugi dzień Wielkiej Nocy,

1 maja – Święto Państwowe,

3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,

pierwszy dzień Zielonych Świątek,

dzień Bożego Ciała,

15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,

1 listopada – Wszystkich Świętych,

1 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,

5 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,

26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Od 26 października 2007 r. wolne w te dni mają osoby mające status pracownika, a więc zatrudnione na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę, zakaz nie dotyczy natomiast samych właścicieli lub innych osób pracujących na podstawie umów cywilnych, którzy mogą w ww. święta pracować.


Ustawodawca nie sprecyzował jednak,

jakie zakłady pracy należy zaliczyć do placówek handlowych.

W ocenie Ministerstwa Ppracy i Polityki Socjalnej pojęcie "placówki handlowe" nadal powinno być rozumiane tak, jak do tej pory, to jest w podstawowym i powszechnym znaczeniu tego określenia.

Przy wykładni tego pojęcia należy się posługiwać posiłkowo Polską Klasyfikacją Działalności (PKD) oraz wyjaśnieniami występującymi w słownikach języka polskiego, a także wyjaśnieniami zawartymi w orzecznictwie NSA oraz SN.


Państwowa Inspekcja Pracy (PIP) stwierdza, iż można przyjąć, że pojęcie placówki handlowej obejmuje wszelkie instytucje i zakłady, których główną działalnością jest działalność handlowa, zarówno hurtowa, jak i detaliczna, a więc które kupują wyroby w celu ich odsprzedaży.

(Cały artykuł: 'Zakaz pracy w świeta' |1383 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 23-04-2013 - 13:03 | 7295 raz(y) oglądano.
Ochrona Zdrowia : IBWR Instrukcja Bezpiecznego Wykonywania Robót podstawą podjęcia współpracy z dużymi firmami budowlanymi
NOWE PRZEPISY

Jeżeli nie spełnisz okreslonych wymogów bhp to podejmiesz podwykonwstwa w dużcyh firmach budowlanych jak Budimex , Polimex Mostostal, Skanska, Warbud, Mostostal Warszawa, HOCHTIEF Polska, Bilfinger Infrastructure / dawna nazwa Bilfinger Berger/


Według PIP w 2012 roku w budownictwie zaistaniało 560 wypadków na budowach, z czego 107 było śmiertlelnych. Główne przyczyny to upadki z wysokości.


Pomiędzy firmami Budimex , Polimex Mostostal, Skanska, Warbud, Mostostal Warszawa, HOCHTIEF Polska, Bilfinger Infrastructure, zostało zawarte Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie. Poszkodownymi w wypadkach na budowach powyższych są głownie osoby zatrudnione w firmach podwykonwczych. Siedem powyższych największych firm budowlanych przyjęło wspólną Instrukcję Bezpiecznego Wykonywania Robót tzw. IBWR.


Wszyscy podwykowykonawcy chcący podejmować współpracę muszą spełnić wymagania IBWR. Każdy podwykonawca przed przystapieniem do prac jest zobowiazany do opracowania Instrukcji Bezpiecznego Wykonywania Robót polegającej na dokonaniu analizy ryzyka występujacego podczas wykonywania poszczególnych prac.




Autor : God _DNIA 16-10-2011 - 18:43 | 5073 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Zaległy urlop można wykorzystać do 30 września 2011
NOWE PRZEPISY

Urlop zaległy do 30 września!


Ustawa przewiduje ona zmianę art. 168 Kodeksu pracy. Zgodnie z nią zaległy urlop będzie można wykorzystać najpóźniej do dnia 30 września następnego roku kalendarzowego. Zmiana ta zaskakująca jest tym bardziej, że na etapie pracy nad projektem zakładano, że przedłużenie nastąpi tylko do 31 lipca następnego roku kalendarzowego. Ostatecznie z urlopu niewykorzystanego za 2011 r. będzie można udzielić do końca września 2012. Z jednej strony jest to korzystne dla pracodawców, którzy zyskają więcej czasu na wypełnienie ustawowego obowiązku, z drugiej strony rozwiązanie wychodzi naprzeciw potrzebom pracowników, który długie urlopy wolą wykorzystywać w okresie wakacyjnym.


Zmiana ma wejść w życie z dniem 1 stycznia 2012 r.





Autor : God _DNIA 19-08-2011 - 16:11 | 7715 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : BHP - Trzeba poznać dwa systemy klasyfikacji substancji chemicznych
NOWE PRZEPISY

Nowe wymagania wiążą się z wejściem w życie unijnych przepisów w zakresie znakowania i klasyfikowania chemikaliów


Trudne kwestie dotyczące terminów wprowadzania w życie nowych przepisów i zasady ich stosowania w okresie przejściowym wyjaśnili nam Michał Andrijewski i Mariusz Godala, eksperci z Biura do spraw Substancji i Preparatów Chemicznych.


Co znaczą poszczególne skróty i określenia, wyjaśniamy w słowniczku.




Autor : God _DNIA 07-10-2009 - 06:17 | 5918 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : BHP Na składowisku odpadów
NOWE PRZEPISY

Osobom sortującym odpady ręcznie należy zapewnić właściwe urządzenia sanitarne.


Są to szatnie przepustowe, umywalnie, natryski, toalety i jadalnie.


Nowe, obowiązujące od 6 października 2009  rozporządzeniew sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy gospodarowaniu odpadami określają m.in. środki zapewniające bezpieczeństwo indywidualne pracowników, zasady wyznaczania stref zagrożonych pożarem i wybuchem oraz obsługi pojazdow i urządzeń służących do transportowania odpadów, a także ogólne wymagania, jakie powinien spełniać teren zakładu pracy.




Autor : God _DNIA 30-09-2009 - 06:12 | 5482 raz(y) oglądano.
Certyfikaty energetyczne : Inżynierowie już wkrótce będą wydawali certyfikaty energetyczne
NOWE PRZEPISY

Sprzedając mieszkanie, trzeba będzie dostarczyć świadectwo energetyczne. Za jego brak nie będzie kar.

Niedługo z przepisów dotyczących świadectw energetycznych powinny zniknąć nieścisłości oraz luki. W czwartek w nocy parlament zakończył bowiem prace nad nowelizacją prawa budowlanego.




Autor : God _DNIA 30-12-2007 - 21:49 | 14592 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : "BHP"NOWE PRZEPISY Obowiązują od 1 stycznia 2008
NOWE PRZEPISY

"BHP"ADMINISTRACJA TERENOWA


 




Autor : God _DNIA 26-12-2007 - 06:55 | 7509 raz(y) oglądano.
Rolnictwo : BHP w rolnictwie
NOWE PRZEPISY Bezpieczeństwo pracy w rolnictwie

(Cały artykuł: 'BHP w rolnictwie' |11 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 09-11-2007 - 06:17 | 13899 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : OD 24/11/2007 zmiana rozporz.szkolenia BHP
NOWE PRZEPISY

BHP


24 listopada wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej zmieniające rozporządzenie w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dz.U. z 24 października 2007r. Nr 196, poz. 1420.




Autor : God _DNIA 25-10-2007 - 08:22 | 12961 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Od 10.08.2007 Studia podyplomowe tylko na uczelniach
NOWE PRZEPISY

Nowe prawo Od 10.08.2007 jednostki badawczo-rozwojowe nie będą już prowadzić studiów podyplomowych. Ich pracownicy nie będą mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia bez zgody dyrektora.


Najważniejsza zmiana, jaką wprowadza wchodząca dziś w życie ustawa z 5 lipca 2007 r. o zmianie ustawy o jednostkach badawczo-rozwojowych (Dz.U. nr 134, poz. 934), to umożliwienie prowadzenia tym jednostkom działalności gospodarczej. Jednocześnie nowelizacja zabrania jednostkom badawczo-rozwojowym (jbr) organizowania studiów podyplomowych.




Autor : God _DNIA 25-10-2007 - 07:56 | 16163 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Telepracownicy mają już swoje prawa
NOWE PRZEPISY Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy określającą zasady świadczenia telepracy. Dotychczas ta forma aktywności zawodowej nie była regulowana odrębnymi przepisami. Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik przekazuje tą drogą wyniki swojej pracy. Strony stosunku pracy będą mogły ustalić, że chodzi o tę właśnie formę zatrudnienia, bezpośrednio przy zawieraniu umowy o pracę. Będą też mogły odpowiednio modyfikować warunki zatrudnienia, które już trwa. Pracodawca nie będzie mógł w trybie wypowiedzenia zmieniającego narzucić pracownikowi pracy poza siedzibą firmy. Zakazane ma być także czasowe przeniesienie do takiej pracy tylko ze względu na uzasadnione potrzeby pracodawcy. Zmiana warunków zatrudnienia może być przeprowadzona na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracodawcy lub pracownika. Nowelizacją zajmie się teraz Senat.



Autor : God _DNIA 15-06-2007 - 07:45 | 19231 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : "BHP"Firmy muszą bardziej dbać o bezpieczeństwo i higienę pracy
NOWE PRZEPISY
Firma  musi tworzyć u siebie więcej pokoi do wypoczynku. Pracownikom będziesz też udzielać upoważnień na wstęp do miejsc niebezpiecznych oraz odpowiednio ich instruować.


Nowości te i kilka innych wprowadza obowiązująca od czwartku, 21 czerwca, nowela z 2 marca bieżącego roku (DzU nr 49, poz. 330). Modyfikuje ona rozporządzenie z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (tekst jedn. DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650). Nowe przepisy nie przysparzają pracodawcom nowych obowiązków, lecz precyzują i poszerzają dotychczasowe. Wymuszają na firmach większą skrupulatność i dbałość o bezpieczeństwo i higienę pracy na własnym podwórku.


firma_a_1-1.F.jpg


Karta oceny ryzyka zawodowego





Autor : God _DNIA 25-03-2007 - 20:59 | 19737 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Ogólne przepisy zmiana od czerwca 2007
NOWE PRZEPISY

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA PRACY l POLITYKI SPOŁECZNEJ z dnia 2 marca 2007 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy1'

Na podstawie art. 23715
§ 1 ustawy z dnia 26 czerw­ca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, póz. 94, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:

§ 1. W rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki So­cjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. Nr 169, póz. 1650) wprowadza się następują­ce zmiany: 

1)w§2:

 a)  pkt 2 otrzymuje brzmienie: 2) pomieszczeniach higienicznosanitarnych" rozumie się przez to szatnie, umywalnie, pomieszczenia z natryskami, ustępy, palar­nie, jadalnie z wyjątkiem stołówek, po­mieszczenia do wypoczynku, pomieszczenia do ogrzewania się pracowników oraz po­mieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej;", <o:p></o:p>






Autor : God _DNIA 19-02-2007 - 19:27 | 23119 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Kodeks pracy 2007
NOWE PRZEPISY



Kodeks pracy



Zamieszczone poniżej materiały pełnią jedynie funkcję informacyjną. BHP-EKSPERT nie bierze odpowiedzialności za żadne działania wykonane na podstawie poniższych aktów prawnych. Jedynym źródłem prawa w Rzeczpospolitej Polskiej są akty prawne ogłaszane i wydawane w "Dzienniku Ustaw" i "Monitorze Polskim".


Zespół BHP-EKSPERT



(Cały artykuł: 'Kodeks pracy 2007' |77 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 09-01-2007 - 11:38 | 7106 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Zmiany w oznakowaniu CE
NOWE PRZEPISY
NOWE OBOWIĄZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Zmiany w oznakowaniu CE

Przedsiębiorca nie znajdzie już w polskiej ustawie słowa o oznakowaniu CE. Czyżby przestało obowiązywać? Nie, tylko zamiast o oznakowaniu CE mówimy teraz o oznakowaniu zgodności

Zmiany w przepisach dotyczących oznakowania CE obowiązują od niedzieli (7 stycznia). Wynikają z nowelizacji ustawy o systemie oceny zgodności.




Autor : God _DNIA 08-01-2007 - 14:49 | 5917 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Co chce zmienić w 2007 roku Ministerstwo Budownictwa
NOWE PRZEPISY
Prywatny inwestor miałby dostać państwowy grunt pod dom i postawić budynek jednorodzinny bez pozwolenia na budowę - Ministerstwo Budownictwa przymierza się w tym roku do wprowadzenia wielu nowych przepisów

Choć deweloperzy i firmy wykonawcze są sceptycznie do tych zamierzeń nastawione, bo od lat słyszą, że będzie łatwiej budować, resort budownictwa zapewnia, że tym razem się uda.

 

Kara za brak planów

 

Wreszcie mają się zmienić zapisy w ustawie o zagospodarowaniu przestrzennym. Projekt jest gotowy. Ustawodawca chce "zaszantażować" samorządy zapisem, który uniemożliwi wydawanie pozwoleń na budowę na podstawie decyzji o warunkach zabudowy na terenach, dla których gminy nie uchwalą planów zagospodarowania. Nie ma planu, nie ma inwestycji - to w uproszczeniu jeden z pomysłów resortu. Zachętą dla gmin ma być renta planistyczna w wysokości 25 procent wzrostu wartości nieruchomości po uchwaleniu planu. Ale nowe przepisy dają jednocześnie możliwość odstąpienia od jej pobierania.





Autor : God _DNIA 24-12-2006 - 11:21 | 15236 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Przyczyny wypadków przy pracy Nowelizacja
NOWE PRZEPISY Od 13 grudnia 2006 obowiązuje
ROZPORZĄDZENIE

RADY MINISTRÓW

z dnia 23 listopada 2006 r.

zmieniające rozporządzenie w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz sposobu ich dokumentowania, a także zakresu informacji zamieszczanych w rejestrze wypadków przy pracy

(Dz. U. z dnia 28 listopada 2006 r.)



Autor : God _DNIA 14-12-2006 - 08:26 | 10403 raz(y) oglądano.
Pracodawca-Pracownik : Ochrona Przyszłej matki
NOWE PRZEPISY
Pracodawca musi respektować prawa pracownicy w ciąży. Jeśli jest ona zatrudniona bezterminowo, to nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę. Ale ten zakaz nie zawsze działa

- Mam umowę na czas nieokreślony i jestem w trzecim miesiącu ciąży. Pracuję w oddziale firmy. Od pewnego czasu nie przynosi on oczekiwanych zysków i prawdopodobnie zostanie zamknięty. Jakie mam prawa i w jaki sposób pracodawca może rozwiązać ze mną stosunek pracy?




Autor : God _DNIA 30-11-2006 - 07:01 | 6785 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Czas pracy po 30.11.2006
NOWE PRZEPISY

Dziś wchodzą w życie zmiany w przepisach kodeksu pracy dotyczące zasad uwzględniania świąt przy ustalaniu harmonogramu czasu pracy pracowników. Od 30 listopada pracodawca, planując rozkłady czasu pracowników, będzie musiał obniżyć wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym o 8 godzin w tytułu każdego święta przypadającego w innym dniu niż niedziela.




Autor : God _DNIA 23-11-2006 - 00:17 | 6127 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Urlop macierzyński dłuższy o dwa tygodnie
NOWE PRZEPISY
NA ZMIANACH SKORZYSTAJĄ NIE TYLKO MATKI NOWO NARODZONYCH DZIECI
Urlop macierzyński dłuższy o dwa tygodnie

Kobieta przebywająca obecnie na urlopie macierzyńskim posiedzi dłużej w domu z maluchem. Zastępczy rodzice zawodowi niespokrewnieni z dzieckiem w ogóle za to stracą te urlopy

Możliwości takie stworzyła uchwalona 18 października nowela kodeksu pracy. Teraz nowela czeka na podpis prezydenta i publikację w Dzienniku Ustaw. Planuje się, że zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od ogłoszenia.

 




Autor : God _DNIA 23-11-2006 - 00:11 | 20786 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Teczki personalne do przeglądu
NOWE PRZEPISY
LICZNE NOWELIZACJE UTRUDNIAJĄ ŻYCIE DZIAŁOM KADR
Teczki personalne do przeglądu

Nie daj się zaskoczyć inspektorowi pracy i przejrzyj dokładnie akta osobowe. Wszystkie muszą spełniać standardy nieustająco ostatnio zmienianych przepisów

Nie wszystkie kadrowe wiedzą, że trzeba potwierdzać zmiany warunków zatrudnienia. Albo że zmienił się niedawno sposób sporządzania umów o pracę.




Autor : God _DNIA 22-11-2006 - 23:53 | 7988 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Pracownik powinien poznać swoje uprawnienia
NOWE PRZEPISY
Pracownik powinien poznać swoje uprawnienia
Osobom przyjmowanym do pracy wręczasz informacje o podstawowych warunkach zatrudnienia. Niedawno gruntownie się zmieniły

Są to sformalizowane pisma, które firma musi dać każdemu nowo zatrudnionemu w ciągu siedmiu dni od zawarcia z nim umowy o pracę. W obrocie funkcjonują od 1 stycznia 2004 r. Specjaliści zastanawiają się po co.

W niektórych krajach (np. Niemcy, Belgia) istotne zasady zatrudnienia określają układy zbiorowe lub inne umowy społeczne. Tamtejszym pracownikom trudno się w tym połapać, nie wiedzą, gdzie szukać danych o swoich uprawnieniach. Dlatego konieczna okazała się harmonizacja obowiązków informacyjnych pracodawców na poziomie unijnym. Padliśmy ofiarą takiej jednolitości.

 




Autor : God _DNIA 06-10-2006 - 08:43 | 5477 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Pracodawca zapłaci większe kary!
NOWE PRZEPISY Prezydent skierował do Sejmu projekt nowej ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Jedną
z proponowanych zmian jest podwyższenie wysokości mandatu z maksymalnej stawki 1 tys. zł do 2 tys. zł,
zaś w przypadku pracodawców – “recydywistów” do 5 tys. zł. Natomiast sąd będzie mógł
wymierzać grzywnę
do 30 tys. zł,
a nie jak teraz maksymalnie – 5 tys. zł. I to nie koniec proponowanych przez prezydenta zmian. 
Kolejny projekt ustawy dotyczy odpowiedzialności za czyny przeciwko prawom osób wykonujących pracę
zarobkową. Pracodawcy uporczywie łamiący prawo będą musieli liczyć się z
karą w wysokości nawet
20 mln zł.
Wprowadzenie w życie tych przepisów spowoduje wzrost znaczenia pracowników odpowiedzialnych
za prowadzenie prawidłowej polityki kadrowej w firmach,jak również podniesie poziom ich odpowiedzialności
zawodowej.



Autor : bhpekspert _DNIA 22-08-2006 - 16:34 | 6985 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Nowe kwestionariusze osobowe
NOWE PRZEPISY
Od 28 lipca br. obowiązują dwa nowe kwestionariusze osobowe – jeden dla osoby ubiegającej się o zatrudnienie, drugi – dla pracownika.
Jednym z dokumentów związanych ze stosunkiem pracy i zawierającym dane osobowe kandydata na pracownika lub pracownika, który podlega ochronie, jest kwestionariusz osobowy. Za dane osobowe uznaje się każdą informację dotyczącą osoby fizycznej, pozwalającą na określenie tożsamości tej osoby, a także informacje dotyczące zidentyfikowanej osoby (art. 6 ust. 1 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych – DzU z 2002 r. nr 101, poz. 926 ze zm.).
Ustawodawca, nowelizując Kodeks pracy 14 listopada 2003 r. (DzU nr 213, poz. 2081), określił w art. 221 k.p. obowiązki osoby ubiegającej się o zatrudnienie w zakresie podawania swoich danych osobowych pracodawcy. Jednocześnie przepis ten ograniczył prawo pracodawcy do żądania innych danych osobowych niż przewidziane w ww. przepisie.



Autor : bhpekspert _DNIA 22-08-2006 - 16:06 | 6460 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Informacja o warunkach zatrudnienia - zmiany
NOWE PRZEPISY
Od 5 sierpnia br. obowiązują nowe przepisy dotyczące sposobu informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy o pracę (art. 29 i 291 k.p.).
Nowelizacja Kodeksu pracy w tym zakresie została dokonana ustawą z 23 czerwca 2006 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z członkostwem Rzeczypospolitej Polskiej w UE (DzU nr 133, poz. 935).
Przypomnijmy, że obowiązek informowania pracowników o warunkach zatrudnienia i obowiązującej w zakładzie organizacji pracy wprowadzono do Kodeksu pracy w związku z członkostwem Polski w Unii Europejskiej i koniecznością dostosowania prawa pracy do dyrektywy z 14 listopada 1994 r. w sprawie obowiązku pracodawcy informowania pracowników o warunkach stosowanych do umowy lub stosunku pracy. Mimo że art. 29 § 3 k.p. obowiązuje już ponad 2 lata, pracodawcy nadal mieli liczne wątpliwości związane z jego praktycznym zastosowaniem.



Autor : kierowcy _DNIA 07-08-2006 - 08:08 | 6153 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Zmiana Rozporz±dzenia bhp na stanow gdzie mo¿e wyst atm wybuchowa
NOWE PRZEPISY
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI1)z dnia 9 czerwca 2006 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie minimalnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy pracowników zatrudnionych na stanowiskach pracy, na których może wystąpić atmosfera wybuchowa2)
(Dz. U. z dnia 7 lipca 2006 r.)



Autor : bhpekspert _DNIA 30-06-2006 - 09:03 | 5896 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Powszechnie obowiązujące przepisy
NOWE PRZEPISY Czytaj więcej
| Przepisy ogólne | Umowy międzynarodowe | Nowości prawne 2006 | Nowości prawne w 2005 r. | Przepisy wprowadzone w 2004 r. | Przepisy wprowadzone w 2003 r. | Przepisy wprowadzone w 2002 r. | Przepisy szczegółowe



    123456789   >

INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 333
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 1,96352910995 sekund.