Wypadki [1]: Czy należy się odszkodowanie za wypadek od pracodawcy ? [2]

Autor : bhpekspert Dodano: 06-02-2006 - 13:59
Pracodawca i Pracown [3]
Czy należy się odszkodowanie za wypadek  przy pracy od pracodawcy ?

Jestem robotnikiem budowlanym. W grudniu uległem wypadkowi przy pracy. Lekarz orzecznik z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych stwierdził u mnie długotrwały uszczerbek na zdrowiu. Na podstawie tego orzeczenia ZUS wypłacił mi odszkodowanie. Niestety wysokość tego odszkodowania nie pozwala mi skorzystać z kosztownej rehabilitacji, dzięki której miałbym szansę powrotu do zdrowia. Czy w takiej sytuacji mogę domagać się również odszkodowania od swojego pracodawcy? – pyta Czytelnik z Krakowa.

Zgodnie z art. 2371 § 1 Kodeksu pracy pracownikowi, który uległ wypadkowi przy pracy. przysługują świadczenia z ubezpieczenia społecznego, określone w odrębnych przepisach. Natomiast odpowiedzialność pracodawcy, w myśl § 2 powyższego przepisu, została ograniczona do wypłaty odszkodowania za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.
Świadczenia, o których mowa w art. 2371 § 1 k.p., określa ustawa z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (DzU nr 199, poz. 1673 ze zm.). Jednym z takich świadczeń jest jednorazowe odszkodowanie dla pracownika, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku dla zdrowia, wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Z uwagi na fakt, iż świadczenia uzyskiwane z ustawy wypadkowej w pewnych sytuacjach, czy nawet z reguły, nie pokrywają całości szkody powstałej wskutek wypadku przy pracy, przyjmuje się, że pracownik może z tego tytułu dochodzić uzupełniającego odszkodowania na podstawie przepisów prawa cywilnego, które przewiduje odpowiedzialność za szkodę w pełnej wysokości (art. 361 k.c.). W tym celu należy wnieść odpowiednie powództwo do sądu cywilnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę pozwanego. Do pozwu należy dołączyć dokumenty potwierdzające fakt zaistnienia zdarzenia uznanego za wypadek przy pracy, orzeczenie o stałym lub długotrwałym uszczerbku na zdrowiu, decyzję ZUS o przyznaniu odszkodowania.
Należy jednak podkreślić, że pracownik, który uległ wypadkowi przy pracy i otrzymał świadczenie z ustawy wypadkowej, niewyrównujące całej szkody, nie zawsze będzie miał prawo do uzupełniającego odszkodowania cywilnego. Podstawą odpowiedzialności pracodawcy będzie w tym przypadku jego wina za zaistniałe zdarzenie (art. 415 k.c.). Ponadto, w razie przyczynienia się pracownika do powstania wypadku, obowiązek pracodawcy naprawienia szkody ulega odpowiedniemu zmniejszeniu stosownie do okoliczności, a zwłaszcza do stopnia winy obu stron (art. 362 k.c.). WIĘCEJ NA TEN TEMAT Otwórz [4]
W wyroku z 5 lipca 2005 r. I PK 293/04 (Pr. Pracy 2005/11/35) Sąd Najwyższy orzekł, iż dopuszczalne jest dochodzenie przez pracownika od pracodawcy roszczeń uzupełniających z tytułu wypadków przy pracy, opartych na przepisach prawa cywilnego.
Jednakże pracownik, występując z takim powództwem, nie może się w postępowaniu sądowym powołać jedynie na fakt wypadku przy pracy, który stwierdzony został protokołem powypadkowym, lecz obowiązany jest wykazać przesłanki prawne odpowiedzialności odszkodowawczej:
• ciążącą na pracodawcy odpowiedzialność z tytułu czynu niedozwolonego,
• poniesioną szkodę (uszczerbek na zdrowiu),
• związek przyczynowy między zdarzeniem będącym wypadkiem przy pracy a powstaniem szkody.
Natomiast w wyroku z 26 stycznia 2000 r. I PKN 485/99 (OSNP 2001/11/379) Sąd Najwyższy stwierdził, że nieustalenie cywilnoprawnych podstaw odpowiedzialności pracodawcy za następstwa schorzenia uznanego za chorobę zawodową wyłącza zasądzenie na rzecz pracownika roszczeń uzupełniających. Odnosi się to również do zdarzeń uznanych za wypadki przy pracy.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [5]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=9
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=994
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=79
  [4] http://firma.onet.pl/bap/teksty/230464a.htm#k3t2
  [5] http://bhpekspert.pl/user.php