OCHRONA ŚRODOWISKA [1]: BAT Pozwolenia zintegrowane [2]

Autor : prawoochrony Dodano: 27-01-2004 - 06:48
Ochrona Środowiska [3]
Ochrona środowiska. Pozwolenia zintegrowane na korzystanie ze środowiska.

Zaledwie osiem polskich firm uzyskało dotychczas pozwolenia zintegrowane i może działać zgodnie z unijnymi wymogami w zakresie ochrony środowiska. Takie pozwolenie musi uzyskać jeszcze ponad 2 tys. firm. Wiele z nich ma na to jeszcze tylko kilka miesięcy. W przeciwnym razie grozi im zamknięcie działalności. O skali przedsięwzięcia świadczą wydatki na dostosowanie tych przedsiębiorstw do wymogów ekologicznych, które szacuje się na ok. 100 mld zł.


O pozwolenia zintegrowane będą musiały ubiegać się przedsiębiorstwa z różnych branż: hutnictwa i przemysłu metalurgicznego, przemysłu chemicznego, mineralnego, przedsiębiorstwa energetyczne, działające w zakresie gospodarki odpadami, ale także zajmujące się produkcją dla rolnictwa i hodowlą (m.in. hodowla drobiu, świń, ubojnie, garbarnie i mleczarnie). Wśród tych przedsiębiorstw jest 220 elektrociepłowni, 290 firm zajmujących się obróbką i wytwarzaniem metali, 180 zakładów przemysłu mineralnego, 200 firm chemicznych i blisko 500 przedsiębiorstw zaangażowanych w gospodarkę odpadami. Wiele z nich ma na to czas do 30 kwietnia 2004 r., większość powinna wykazać się posiadaniem tego dokumentu najpóźniej do 30 kwietnia 2007 r. Zgodnie z wymogami unijnej Dyrektywy 96/61/WE w sprawie Zintegrowanego Zapobiegania i Ograniczania Zanieczyszczeń (IPCC) w tym czasie wszystkie instalacje objęte wymogami dyrektywy muszą bezwarunkowo spełniać określone wymagania. Chodzi m.in. o stosowanie BAT – czyli najlepszej dostępnej techniki w zakresie ochrony środowiska, zapobiegającej szkodliwemu oddziaływaniu przedsiębiorstw na przyrodę. Ci, którzy tego warunku nie spełnią, będą musieli zaprzestać działalności. Duże, podlegające jurysdykcji wojewody, firmy, będą mogły uzyskać zintegrowane pozwolenie mimo niespełnienia wymagań BAT w tym terminie.


Co to jest BAT?

BAT (Best Available Technique) – Najlepsza Dostępna Technika to nie tylko technologia, ale także organizacja i przygotowanie produkcji, projektowanie i modernizacja, sposoby zarządzania, nadzoru i monitoringu. BAT nie jest zestawem norm dla poszczególnych branż przemysłowych. Nie można jej określić raz na zawsze, ponieważ hamowałoby to poszukiwanie nowych rozwiązań technicznych.



Droga do pozwolenia zintegrowanego

To wielomiesięczny proces, wymagający nierzadko zatrudnienia firmy consultingowej. Urzędnicy na rozpatrzenie wniosku (który jest kilkusetstronicowym dokumentem) potrzebują co najmniej 3 miesięcy.

1. Przedsiębiorstwo musi dokonać analizy swojego wpływu na środowisko
2. Zastanowić się, jak te wpływy wyeliminować lub zminimalizować.
3. Przekonać organ wydający pozwolenie – władze wojewódzkie lub powiatowe – że wybrało najbardziej skuteczne metody ochrony środowiska. Na tym etapie odbywać się będą negocjacje pomiędzy firmą a organami samorządowymi na temat planów i harmonogramów modernizacji zakładu.

Trzy broszury informacyjne dla przedsiębiorstw i urzędów wydała
DANCEE (Współpraca duńska na rzecz środowiska) i Ministerstwo Środowiska.


Warunkiem otrzymania pozwolenia będzie wynegocjowanie programu dostosowawczego. Ostateczną datą zakończenia wszelkich prac modernizacyjnych w przedsiębiorstwach będzie prawdopodobnie 31 grudnia 2010 r. Taki termin wynegocjowała Polska z Unią Europejską w obszarze Środowisko.

Zdaniem Ministerstwa Środowiska, firmy niektórych branż mogą mieć problemy z uzyskaniem pozwolenia zintegrowanego. Małgorzata Typko z resortu środowiska uważa, że do opóźnień może dojść, jeśli firmy nie podejmą w porę przygotowań do uzyskania pozwolenia. Jej zdaniem, problemy z dostosowaniem się do wymogów BAT mogą mieć firmy, które zaniedbały modernizacji i inwestycji w nowoczesną technologię. Problemem jest także określenie najlepszej dostępnej techniki (BAT), która nigdzie nie została sprecyzowana, nie ma uniwersalnej listy technologii. – Określenie najlepszej dostępnej techniki jest kwestią indywidualną dla każdego zakładu i mogą to być rozwiązania inne dla każdej branży – mówi Małgorzata Typko z Ministerstwa Środowiska. Dodaje jednocześnie, że resort dalej jest na etapie wprowadzania zmian w prawie, które pomogą przedsiębiorstwom sprostać wymaganiom dyrektywy IPCC we właściwych terminach.

BAT w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego – Wzrost Konkurencyjności Gospodarki. Przewiduje się, że w ramach tego programu wspierane będą projekty ograniczające zanieczyszczenia emitowane przez przemysł, w zakresie modernizacji procesów produkcyjnych i technologii, a także zmniejszające energochłonność i materiałochłonność procesów produkcyjnych. Będący jeszcze przedmiotem konsultacji projekt programu przewiduje, że w ciągu dwóch najbliższych lat – do 2006 r. na inwestycje z wykorzystaniem BAT potrzeba będzie ok. 70 mln euro. Z Unijnego Funduszu Rozwoju Regionalnego moglibyśmy pozyskać ponad 33 mln euro, natomiast przedsiębiorstwa objęte dyrektywą IPCC na wdrożenie BAT powinny zainwestować do 2006 r. prawie 20 mln euro. Przy udzielaniu wsparcia w ramach tego programu stosowane będą wytyczne dotyczące pomocy publicznej na ochronę środowiska oraz pomocy regionalnej. Dopuszczalne poziomy pomocy w obecnej wersji programu wynoszą 30 proc. dla przedsięwzięć związanych z ograniczeniem zanieczyszczeń przemysłowych i modernizacją procesów produkcyjnych i technologii.

Projekty zmniejszające energochłonność i materiałochłonność procesów produkcyjnych miałyby być dofinansowywane na poziomie 40 proc. Limit dla małych i średnich przedsiębiorstw ma być wyższy o ok. 10 proc.
Podstawa prawna

• Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 26 września 2003 r. w sprawie późniejszych terminów do uzyskania pozwolenia zintegrowanego (Dz.U. nr 177, poz. 1736).

Rozporządzenie [4]

Źródło:Gazeta Prawna Nr 18 (1127) wtorek 27 stycznia 2004 r.


BHP-EKSPERT opracowuje dokumentacji niezbędnej do uzyskania pozwolenia zintegrowanego.


Oceniamy technologię pod kątem dotrzymania wymagań Najlepszej Dostępnej Techniki (BAT), Proponujemy działania organizacyjno -inwestycyjne dostosowujące instacje do wymagań prawnych


OFERUJEMY:


Niezbędne pomiary wielkości zanieczyszczeń i hałasu.

Zakresem prac obejmujemy wszystkie aspekty środowiskowe także gospodarkę wodną i odpadami.

Prace rozpoczynamy wizją lokalną przedsiębiorstwa.

Inwentaryzujemy i oceniamy stan technicznego urządzeń oraz zbieramy dane środowiskowe

Wniosek o wydanie pozwolenia zintegrowanego opracowujemy zgodnie zobowiązującymi przepisami i ustawami

"Prawo ochrony środowiska", "O odpadach" oraz "Prawo wodne" wraz z aktami wykonawczymi.

Bierzemy aktywny udział w postępowaniu prawnym o wydanie pozwolenia zintegrowanego.

Nasz udział to między innymi negocjacje i uzgodnienia z organami administracji państwowej Ministerstwem Środowiska, Wojewodą, Starostą.

ZAPRASZAMY

INFORMACJE DODATKOWE tel.501-700-846 lub

Kontakt:bhpekspert@pro.onet.pl [5]



Wytyczne do sporządzenia wniosku o pozwolenie zintegrowane znajdują się na stronie internetowej Ministerstwa Środowiska pod bezpośrednim adresem: [6]



Cena sporządzenia wniosku mieści się w granicach od 30.000 do 220.000 PLN. /słownie od trzydzieści do dwieście dwadzieścia tysięcy PLN./
Cena sporządzenia wniosku mieści się w granicach od 30.000 do 220.000 PLN. /słownie od trzydzieści do dwieście dwadzieścia tysięcy PLN./

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [7]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=4
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=849
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=77
  [4] http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/1736.htm
  [5] http://bhpekspert.pl/mailto:bhpekspert@pro.onet.pl
  [6] http://www.mos.gov.pl/1materialy_informacyjne/raporty_opracowania/wytyczne_1.0.pdf
  [7] http://bhpekspert.pl/user.php