Wypadki [1]: Koszty badań nietrzeźwego pracownika [2]

Autor : gdanskapk Dodano: 07-12-2003 - 06:38
Pracodawca i Pracown [3]
Niezależnie od wyniku analizy krwi, pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów badań na stan nietrzeźwości pracownika, który był pod wpływem alkoholu w chwili, gdy doszło do wypadku przy pracy. W zależności od sytuacji pieniądze zwraca albo pracownik, albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Dla oceny sytuacji ważne jest przede wszystkim to, w jakim stopniu nietrzeźwy pracownik przyczynił się do wypadku. Od tego zależy bowiem, czy pracownikowi temu będą przysługiwały świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, określone w ustawie z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Zgodnie z nią, świadczenia te nie przysługują ubezpieczonemu, który będąc w stanie nietrzeźwości przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku przy pracy. Ta sama zasada dotyczy osób znajdujących się pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Istotne jest również, czy podejrzenie, że pracownik był nietrzeźwy albo pod wpływem wspomnianych środków odurzających lub substancji psychotropowych, zostanie potwierdzone wymaganymi badaniami. W tym celu należy, jeśli takie przypuszczenie jest uzasadnione, skierować pracownika na badanie niezbędne do ustalenia zawartości alkoholu czy wymienionych środków w organizmie.


Stan nietrzeźwości zachodzi, gdy zawartość alkoholu w organizmie wynosi lub prowadzi do:

• stężenia we krwi powyżej 0,5 promila alkoholu albo
• obecności w wydychanym powietrzu powyżej 0,25 mg alkoholu w 1 dm sześc. (art. 46 ust. 3 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz.U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231 z późn. zm.)


Pracownik natomiast ma obowiązek poddać się temu badaniu. Odmowa lub inne zachowanie uniemożliwiające przeprowadzenie analiz oznacza dla niego pozbawienie prawa do ewentualnych świadczeń (w przypadku, gdy według oceny okoliczności wypadku osoba ta nie przyczyniła się znacząco do wypadku), chyba że ubezpieczony udowodni, że poddanie się temu badaniu nie było możliwe.


Badanie nietrzeźwości

Przeprowadzanie badania na obecność alkoholu określa rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie. Według niego, badania te mogą przeprowadzać m.in.: organ właściwy do prowadzenia śledztwa lub postępowania w sprawach o wykroczenia, zakłady społeczne służby zdrowia oraz osoby upoważnione przez kierownika zakładu pracy. Trzeba pamiętać, że krew musi być pobrana przez lekarza.


Zwrot wydatków

Według ogólnej zasady koszty badań są zwracane pracodawcy przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a pracownika obciążają wtedy, gdy w znacznym stopniu przyczyni się on do spowodowania wypadku, będąc w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających albo substancji psychotropowych. Szczegóły zwrotu pieniędzy przez ZUS określa rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 10 kwietnia 2003 r. w sprawie dokonywania rozliczeń kosztów badań niezbędnych do ustalenia zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie.

Rozliczenie tych kosztów następuje na podstawie wniosku pracodawcy złożonego w terenowej jednostce organizacyjnej ZUS właściwej ze względu na siedzibę płatnika składek (wzór wniosku publikujemy obok). Wniosek ten można złożyć tylko wtedy, gdy badanie będzie miało wynik negatywny, a w przypadku dodatniego, pod warunkiem że np. nietrzeźwy pracownik nie przyczynił się do spowodowania wypadku w znacznym stopniu. Oczywiście o stopniu jego winy decyduje ocena zdarzeń związanych z wypadkiem przy pracy. Muszą one być przedstawione w protokole ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy, w którym jest specjalne miejsce na stwierdzenie o stanie nietrzeźwości czy użyciu przez poszkodowanego pracownika środków odurzających i psychotropowych przyczyniających się w znacznym stopniu do powstania wypadku. Należy też przytoczyć na to dowody i poinformować o ewentualnej odmowie pracownika poddania się badaniom.

Do wniosku składanego do ZUS pracodawca musi dołączyć:

• kserokopię lub odpis protokołu powypadkowego albo karty wypadku,
• kserokopię wyników badań ubezpieczonego,
• oryginał dowodu stwierdzającego wysokość poniesionych kosztów badań.

Wspomniane kserokopie powinny być poświadczone za zgodność z oryginałem przez płatnika składek. Poniesione przez niego koszty Zakład zwraca nie później niż w terminie 30 dni od otrzymania wniosku wraz z dokumentami, a jeżeli są w nich braki formalne lub merytoryczne, najpóźniej 30 dnia od wyjaśnienia ostatniej wątpliwości. Pieniądze są wpłacane na rachunek bankowy wskazany we wniosku przez płatnika składek.


Wzór wniosku o zwrot kosztów



(pieczęć płatnika składek)

WNIOSEK

o zwrot kosztów poniesionych w związku ze skierowaniem ubezpieczonego na badania niezbędne do ustalenia zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie

I. DANE IDENTYFIKACYJNE PŁATNIKA SKŁADEK

1. Imię i nazwisko lub nazwa ...................................................
..................................................................
2. Adres siedziby .........................................................
3. NIP ............ REGON ............ PESEL.............
Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
....................................................................
rodzaj dokumentu seria numer

II. DANE IDENTYFIKACYJNE UBEZPIECZONEGO

1. Imię i nazwisko ubezpieczonego ..............
.........................................
2. NIP ..................................... PESEL ...........................................................
Dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport)
........................................................................
rodzaj dokumentu seria numer
3. Data i miejsce urodzenia ..............................................
4. Adres zamieszkania ...........................................................

III. INFORMACJA O PONIESIONYCH KOSZTACH BADAŃ

...........................................................................

IV. NUMER RACHUNKU BANKOWEGO PŁATNIKA SKŁADEK

.........................................................
................................................

V. ZAŁĄCZNIKI

1...........................................................................................
2...................................................................................
3....................................................................
............................................ ..........................................
(miejscowość i data) (podpis płatnika składek)

Iwona Jackowska
Więcej artykułów tego autora ...



Podstawa prawna

■ Ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.).
■ Rozporządzenie ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 6 maja 1983 r. w sprawie warunków i sposobu dokonywania badań na zawartość alkoholu w organizmie (Dz.U. nr 25, poz. 117),
■ Rozporządzenie ministra gospodarki, pracy i polityki społecznej z dnia 10 kwietnia 2003 r. w sprawie dokonywania rozliczeń kosztów badań niezbędnych do ustalenia zawartości alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w organizmie (Dz.U. nr 70, poz. 646).


Źródło:Gazeta Prawna Nr 236 (1092) czwartek 04 grudnia 2003 r. www.gazetaprawna.pl

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=9
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=793
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=79
  [4] http://bhpekspert.pl/user.php