PROJEKTY ZMIAN W KODEKSIE PRACY 2 [1]

Autor : prawo Dodano: 13-09-2003 - 21:39
Nowelizacja Prawa [2]
Bezpieczeństwo i higiena pracy



SŁUŻBA BHP PO NOWEMU

Zgodnie z projektem pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzyć będzie służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierzyć może wykonywanie zadań tej służby pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy, a w przypadku braku kompetentnego pracownika – specjalistom spoza zakładu pracy.

Pracodawca zatrudniający do 20 pracowników, a w przypadku prowadzenia działalności wyłącznie o charakterze biurowym do 50 pracowników, będzie mógł sam wykonywać zadania służby bhp, jeżeli ukończy szkolenie niezbędne do wykonywania zadań tej służby.

Zgodnie z nowym brzmieniem art. 23711 par. 3 k.p. pracownik służby bhp oraz pracownik, któremu powierzono wykonywanie zadań tej służby, nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich następstw z powodu wykonywania zadań i uprawnień służby bhp. Oznacza to, że pracodawca nie może np. ukarać go za to, że ten wytknie mu stwierdzone przez siebie uchybienia w przestrzeganiu przepisów i zasad bhp.



KONSULTACJE W ZAKRESIE BHP

Zaproponowane przez rząd zmiany w kodeksie pracy nakładają na pracodawcę obowiązek konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami wszystkich działań związanych z bhp, w szczególności tych dotyczących:

• zmian w organizacji pracy i wyposażeniu stanowisk pracy, wprowadzania nowych procesów technologicznych oraz substancji i preparatów chemicznych, jeżeli mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia lub życia pracowników,
• oceny ryzyka zawodowego występującego przy określonych pracach oraz informowania pracowników o tym ryzyku,
• tworzenia służby bezpieczeństwa i higieny pracy lub powierzania wykonywania zadań tej służby innym osobom oraz wyznaczania pracowników do udzielania pierwszej pomocy,
• przydzielania pracownikom środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego,
• szkolenia pracowników w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracownicy lub ich przedstawiciele będą mogli przedstawiać pracodawcy wnioski w sprawie eliminacji lub ograniczenia zagrożeń zawodowych. Na pracodawcy spoczywać ma obowiązek zapewnienia odpowiednich warunków do przeprowadzania konsultacji, a zwłaszcza tego, aby odbywały się w godzinach pracy. Za czas nieprzepracowany w związku z udziałem w konsultacjach pracownicy lub ich przedstawiciele zachować mają prawo do wynagrodzenia.

U pracodawcy, u którego będzie powołana komisja bezpieczeństwa i higieny pracy (nadal obowiązek jej powołania będą mieli pracodawcy zatrudniający więcej niż 250 pracowników), konsultacje te mogą być prowadzone w ramach tej komisji. Również i w tym przypadku pracownicy lub ich przedstawiciele nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich następstw z tytułu udziału w omawianych konsultacjach czy z powodu zgłoszenia do Państwowej Inspekcji Pracy wniosku w sprawie zagrożenia zdrowia lub życia pracowników.


ZMNIEJSZENIE UCIĄŻLIWOŚCI PRACY

Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy ma być, zgodnie z nowo dodanym art. 94 pkt 2a k.p., organizowanie pracy w sposób zapewniający zmniejszenie uciążliwości pracy, zwłaszcza pracy monotonnej i pracy w ustalonym z góry tempie, w zczególności przez wprowadzenie niezbędnych przerw w pracy, wliczanych do czasu pracy.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=718
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=55
  [3] http://bhpekspert.pl/user.php