Państwowa Inspekcja [1]: Inspektor pracy wyjaśnia. Choroby i wypadki [2]

Autor : inspekcjapracy Dodano: 14-06-2003 - 10:03
Praca [3]
Ostatnie nowelizacje kodeksu pracy oraz ustaw wydanych na jego podstawie doprowadziły do całkowitej zmiany w systemie świadczeń przysługujących z tytułu wypadku przy pracy i choroby zawodowej - mówi radca Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie Maciej Piotrowski.
Świadczenia takie nie są już normowane kodeksem. Poprzednio pracodawca był zobowiązany do płacenia za pierwsze 35 dni takiej niezdolności, aktualnie wypłaca zasiłek tylko ZUS - już od pierwszego dnia niezdolności do pracy.


Wypadek przy pracy
Według kodeksowej definicji wypadkiem przy pracy jest nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło podczas pracy, lub w związku z wykonywaniem przez pracownika jego normalnych czynności albo poleceń przełożonych. Wypadek przy pracy może zaistnieć również podczas czynności wykonywanych na rzecz zakładu pracy, bez polecenia pracodawcy. Przykładem może być sytuacja, w której pracownik uległ wypadkowi umieszczając w magazynie towar narażony na zniszczenie przez padający deszcz.

Szczególne regulacje stosuje się do wypadków: śmiertelnych, zbiorowych (w których poszkodowane są co najmniej dwie osoby); ciężkich - w wyniku których nastąpiło poważne uszkodzenie ciała; zagrażających życiu. Wypadki takie podlegają obowiązkowemu zgłoszeniu do Inspektoratu Pracy przez pracodawcę lub, niejednokrotnie, postępowaniu prokuratorskiemu.


Choroba zawodowa
powstaje w wyniku działania czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w miejscu pracy lub jest spowodowana sposobem wykonywania pracy.

Katalog chorób zawodowych jest zamknięty - jedynie choroby wymienione w odpowiednich aktach prawnych mogą być za takie uznane.


Świadczenia
Pracownikowi, który uległ wypadkowi lub zapadł na chorobę zawodową i jest z tego powodu niezdolny do pracy, może przysługiwać zasiłek chorobowy, już od pierwszego dnia niezdolności do pracy. Jest on wypłacany w wysokości stu procent podstawy wymiaru (a nie 80 proc. jak przy normalnym chorobowym) przez sześć lub - za zgodą ZUS - dziewięć miesięcy. Jeżeli po tym czasie pracownik nadal pozostaje niezdolny do pracy, a jego dalsze leczenie lub rehabilitacja rokują powrót do zdrowia (odzyskanie zdolności do pracy), może otrzymać, decyzją ZUS, świadczenie rehabilitacyjne na okres do 12 miesięcy. Jeśli w dalszym ciągu nie jest zdolny do pracy przysługuje mu z tego tytułu renta lub renta szkoleniowa - w przypadku gdy konieczne jest przekwalifikowanie go do innego zawodu. Renty takie przyznawane są decyzjami ZUS.

Jeśli ubezpieczony doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu, przysługuje mu jednorazowe odszkodowanie (wypłacane przez ZUS), którego wysokość zależy od stopnia orzeczonego uszczerbku.

Odszkodowanie jest wypłacane po zakończeniu leczenia lub gdy stanie się jasne, że nie może ono przywrócić chorego do zdrowia.

Pracownik wymagający w dalszym życiu opieki, niezdolny do samodzielnego życia, ma prawo do zasiłku pielęgnacyjnego, również wypłacanego przez ZUS.

W najgorszej sytuacji, gdy pracownik zginie w wyniku wypadku, jego rodzina może domagać się renty rodzinnej.

Szczególnym rozwiązaniem jest również uprawnienie do odszkodowania za utracone w wyniku wypadku przedmioty osobistego użytku lub narzędzia pracownika. Odszkodowanie takie winien wypłacić pracodawca lub firma ubezpieczająca, jeżeli pracodawca od takiego ryzyka się ubezpieczył. Natomiast pracownik nie może się domagać odszkodowania, gdy poniesione straty dotyczyły gotówki albo pojazdu mechanicznego (motocykla, samochodu).


Szczególne unormowania
Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia wypadkowego przysługuje niezależnie od stażu ubezpieczeniowego pracownika. Nawet gdyby pracownik uległ wypadkowi w pierwszym dniu swojej pierwszej pracy w życiu, otrzyma zasiłek. Przysługuje on w wysokości stu procent podstawy, podobnie jak świadczenie rehabilitacyjne.

W przypadku "normalnego" chorobowego ustalenia te są znacznie mniej korzystne dla pracownika. Nie dostanie on zasiłku: jeżeli za okres niezdolności do pracy zachowuje, na mocy odrębnych przepisów, prawo do wynagrodzenia; gdy naruszył przepisy dotyczące ochrony życia i zdrowia (umyślnie lub na skutek rażącego niedbalstwa); gdy pozostawał pod wpływem środków odurzających lub psychotropowych, co przyczyniło się do powstania wypadku.

DANUTA ORLEWSKA

Źródło; Dziennik Polski

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=6
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=643
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=52
  [4] http://bhpekspert.pl/user.php