Od 4 marca 2003 - Nowe obowiązki restauratorów i właścicieli barów [1]

Autor : bhpekspert Dodano: 11-03-2003 - 23:22
NOWE PRZEPISY [2]
Od 4 marca 2003 właściciele barów, restauracji i małych lokali gastronomicznych są zobowiązani do codziennego pobierania próbek potraw podawanych w swoich zakładach. Muszą je przechowywać przez 48 godzin w odpowiednich warunkach. Z nowych przepisów mogą być zadowoleni konsumenci, natomiast dla przedsiębiorców będzie to duża uciążliwość.
Ten przepis spadł na nas, jak grom z jasnego nieba – żalą się przedsiębiorcy. Nic podobnego – odpowiada Maria Suchowiak z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odpowiednie regulacje nakładające ten obowiązek znajdowały się w obowiązującej od blisko dwóch lat ustawie o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia W art3.pkt11. zdefioniowano pojęcie zakładu żywienia zbiorowego [3]

(Dz.U. z 2001 r. nr 63, poz. 634 ze zm.). Brakowało jedynie przepisów wykonawczych. – Teraz, kiedy przepisy już są,
Przechowywanie próbek [4]


GIS Główny Inspektor Sanitarny [5]
obowiązek przechowywania próbek dotyczy wszystkich zakładów, od dużych restauracji po budki sprzedające frytki – dodaje dyrektor departamentu higieny żywienia GIS. Przedsiębiorcy są jednak zaskoczeni, wielu dowiedziało się o nowych obowiązkach z wcześniejszych publikacji „GP”. O nowych wymogach nie wiedziały również niektóre oddziały sanepidu, które mogą teraz rozpocząć kontrolę punktów gastronomicznych. Dostosowanie się do nowych przepisów może okazać się dla wielu przedsiębiorców dość kosztowną sprawą.

Zgodnie z rozporządzeniem, w lokalu gastronomicznym musi być specjalnie powołana osoba upoważniona do pobierania próbek, musi zostać również wyodrębnione odpowiednie pomieszczenie do ich przechowywania, a w nim zapewniona odpowiednia temperatura. Może to być trudne w realizacji, zwłaszcza w małych lokalach, które serwują swoje wyroby bezpośrednio z okienka. Dla dużych restauratorów koszty mogą być jeszcze większe. – W karcie mamy codziennie blisko 100 potraw, zdarza się tak, iż dziennie odwiedza nas 60-80 klientów, pobieranie próbki od każdej potrawy może więc okazać się karkołomnym obowiązkiem – żali się Monika Podolska, odpowiedzialna za higienę w jednej z hotelowych restauracji pod Częstochową. Do kosztów zakupu dużej ilości próbek dochodzą jeszcze koszty ich codziennego pobierania. W przypadku mięs, potraw mięsnych i ryb rozporządzenie mówi o 50-gramowych próbkach. Tymczasem 1 kg kaczych wątróbek kosztuje ok. 60 zł, a takich drogich dań jest o wiele więcej.

Przepisy zmuszają przedsiębiorców nie tylko do zakupu odpowiednich próbek, ale również do wyznaczenia wyodrębnionego miejsca, przeznaczonego wyłącznie do ich przechowywania. Musi się w nim utrzymywać stała temperatura, nie niższa niż 0°C i nie wyższa niż + 4°C, z wyłączeniem próbek lodów przechowywanych w temperaturze poniżej 0°C. Próbki środków spożywczych muszą być przechowywane przez 48 godzin, licząc od chwili ich pobrania.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [6]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=525
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=71
  [3] http://www.abc.com.pl/serwis/du/2001/0634.htm
  [4] http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/0238.htm#ust_1)
  [5] http://www.gis.mz.gov.pl/
  [6] http://bhpekspert.pl/user.php