Praca emerytów i rencistów cz.II 25.01.2003 [1]

Autor : dolubzpracy Dodano: 25-01-2003 - 08:39
Emeryci i renciści [2]
Szansa dla przedsiębiorców i ubezpieczonych czy przeszkodA w walce z bezrobociem
Od wielu lat dyskutuje się o celowości pracy osób uprawnionych do pobierania emerytur lub rent. Temperatura tych dyskusji wzrasta proporcjonalnie do poziomu bezrobocia, zwłaszcza wśród osób młodych. Podnoszą ją również ciągle wznawiane propozycje resortu pracy w sprawie ograniczenia możliwości łączenia pracy z pobieraniem świadczeń emerytalno-rentowych oraz wypowiedzi niektórych polityków wskazujących na konieczność zwalniania miejsc pracy zajmowanych przez emerytów i rencistów dla bezrobotnych, bezskutecznie zabiegających o jakiekolwiek zatrudnienie zapewniające im środki utrzymania.

W tych dyskusjach pomija się na ogół stanowiska środowisk najbardziej zainteresowanych, czyli pracodawców i świadczeniobiorców. Pierwsi – chcą na ogół dalej zatrudniać byłych pracowników, a obecnych emerytów i rencistów, posiadających długoletnie doświadczenie zawodowe lub wysokie kwalifikacje zawodowe. Takich zalet z reguły nie mają osoby bezrobotne, w tym również młodzi absolwenci wyższych uczelni. Drudzy – często chcą pracować lub muszą dorabiać do niskich świadczeń. Do kontynuowania pracy skłania też wydłużenie czasu trwania życia mężczyzn i kobiet oraz utrzymywanie w Polsce stosunkowo niskiego średniego wieku przechodzenia na emeryturę, będącego w znacznej części rezultatem nadmiernie szerokich uprawnień wielu grup zawodowych do korzystania z tzw. emerytur wcześniejszych. Trzeba tu przypomnieć, że jeszcze niedawno wcześniejsze emerytury były uważane przez ówczesny rząd za jeden z ważniejszych instrumentów restrukturyzacji zatrudnienia i ograniczania spodziewanego bezrobocia.

W tej sytuacji praca emerytów i rencistów wydaje się zjawiskiem trwałym. Dlatego warto przeanalizować jej uwarunkowania, zalety i wady oraz zastanowić się nad formami zatrudniania świadczeniobiorców, którzy chcą lub muszą dorabiać do swoich emerytur lub rent. Warto też wskazać rodzaje umów między tymi osobami a pracodawcami, korzystnych dla obydwu stron, czyli dla zarobkujących emerytów i rencistów, a także dla przedsiębiorców.

Co uzyskuje pracodawca zatrudniający emerytów i rencistów:




Możliwość korzystania z długoletniego doświadczenia sprawdzonego pracownika, znajomości przez niego zakładu pracy, jego zadań i stosowanych procedur oraz kontaktów z kontrahentami.

Przy odpowiednim doborze umowy wiążącej zainteresowane strony będzie można ograniczyć koszty pracy.


Co zyskuje emeryt lub rencista:



Utrzymanie dalszego kontaktu ze swoim zakładem pracy i kolegami, co pozwoli na stopniową adaptację do statusu emeryta.

Uzupełnienie emerytury lub renty przychodami z działalności zarobkowej.

Świadomość dalszej przydatności dla społeczeństwa i pracodawcy.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=434
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=75
  [3] http://bhpekspert.pl/user.php