Sprostowanie ¦wiadectwa Pracy [1]

Autor : emerytura1 Dodano: 21-11-2002 - 06:44
NOWE PRZEPISY [2]
Sprostowanie ¶wiadectwa pracy

Podstawowym obowi±zkiem pracodawcy zwi±zanym z rozwi±zaniem stosunku pracy jest wydanie pracownikowi ¶wiadectwa pracy. Czêsto zdarza siê, ¿e w takim ¶wiadectwie s± b³êdy, dlatego pracownik mo¿e domagaæ siê jego sprostowania.
Pracodawca jest obowi±zany niezw³ocznie wydaæ pracownikowi ¶wiadectwo pracy, je¿eli dosz³o do rozwi±zania lub wyga¶niêcia stosunku pracy. Je¿eli tre¶æ ¶wiadectwa pracy nie odpowiada rzeczywisto¶ci, konieczne jest jego sprostowanie. Brak zgodno¶ci ¶wiadectwa pracy ze stanem faktycznym zachodzi z regu³y wskutek pomy³ki lub przeoczenia danych wymaganych w ¶wiadectwie zgodnie z prawem.
W my¶l art. 97 § 21 k.p. pracownik mo¿e w ci±gu 7 dni od otrzymania ¶wiadectwa pracy wyst±piæ z wnioskiem do pracodawcy o jego sprostowanie.
W pi¶miennictwie wystêpuje pogl±d, ¿e termin ten ma znaczenie tylko porz±dkowe, a zatem nie ma przeszkód, aby w przypadku uzasadnionego wa¿nymi przyczynami spó¼nienia w z³o¿eniu przez pracownika wniosku o sprostowanie ¶wiadectwa pracy zosta³ on przez pracodawcê rozpatrzony.
Potwierdza to równie¿ wyrok S±du Najwy¿szego z 17 maja 1996 r. (I PRN 40/96, Prok. i Pr. 1996/10/58), zgodnie z którym dowód przeciwko stwierdzeniom b±d¼ brakowi stwierdzeñ w ¶wiadectwie pracy, jako dokumencie, w ramach postêpowania o konkretne roszczenie mo¿e byæ przeprowadzony w ka¿dym czasie – tak¿e po up³ywie terminów z art. 97 § 21 k.p.
Wniosek pracownika
W my¶l § 5 rozporz±dzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 15 maja 1996 r. w sprawie szczegó³owej tre¶ci ¶wiadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania (Dz.U. Nr 60, poz. 282) pracodawca zawiadamia pracownika na pi¶mie o negatywnym wyniku rozpatrzenia wniosku o sprostowanie ¶wiadectwa pracy w ci±gu 7 dni od dnia otrzymania tego wniosku. W razie uwzglêdnienia wniosku pracodawca wydaje pracownikowi w tym terminie nowe ¶wiadectwo pracy.
W razie nieuwzglêdnienia wniosku pracownikowi przys³uguje, w ci±gu 7 dni od zawiadomienia o odmowie sprostowania ¶wiadectwa pracy, prawo wyst±pienia z ¿±daniem jego sprostowania do s±du pracy.
W razie uwzglêdnienia przez s±d pracy powództwa pracownika o sprostowanie ¶wiadectwa pracy pracodawca jest obowi±zany wydaæ pracownikowi niezw³ocznie nowe ¶wiadectwo pracy, nie pó¼niej jednak ni¿ w ci±gu 3 dni od dnia uprawomocnienia siê orzeczenia s±du w tej sprawie.
W razie prawomocnego orzeczenia s±du pracy o przywróceniu pracownika do pracy lub przyznaniu mu odszkodowania z tytu³u niezgodnego z przepisami prawa wypowiedzenia umowy o pracê lub jej rozwi±zania bez wypowiedzenia pracodawca, na ¿±danie pracownika, jest obowi±zany uzupe³niæ tre¶æ wydanego mu uprzednio ¶wiadectwa pracy o dodatkow± informacjê o tym orzeczeniu.
Je¿eli to orzeczenie zosta³o wydane w zwi±zku z rozwi±zaniem przez pracodawcê umowy o pracê bez wypowiedzenia z winy pracownika, z naruszeniem przepisów o rozwi±zywaniu w tym trybie umów o pracê, pracodawca jest obowi±zany wydaæ pracownikowi, w terminie 3 dni, nowe ¶wiadectwo pracy zawieraj±ce informacjê o rozwi±zaniu umowy o pracê za wypowiedzeniem dokonanym przez pracodawcê, powo³uj±c± art. 97 § 3 Kodeksu pracy.
B³êdne ¶wiadectwo pracy
Zgodnie z wyrokiem S±du Najwy¿szego z 24 marca 1975 r. (I PR 28/75, OSNC 1976/1/14) pracownik, któremu wydano ¶wiadectwo pracy z podaniem w nim informacji o sposobie rozwi±zywania stosunku pracy, informacji niezgodnej z rzeczywisto¶ci± i mog±cej utrudniæ mu otrzymanie nowego zatrudnienia, powinien ¿±daæ bezzw³ocznie, aby zak³ad pracy sprostowa³ nieprawdziw± relacjê. Je¿eli pracownik nie przejawi³ w tym wzglêdzie wymaganej aktywno¶ci, a nieprawdziwa wzmianka okaza³a siê wynikiem b³êdu po stronie zak³adu pracy, który go natychmiast sprostowa³, sporz±dzaj±c w³a¶ciwe ¶wiadectwo pracy, pracownikowi pozostaj±cemu bez pracy w zwi±zku z wadliwym ¶wiadectwem pracy nie przys³uguje roszczenie o odszkodowanie z tego tytu³u za czas nieuzasadnionego opó¼nienia w zg³oszeniu ¿±dania sprostowania ¶wiadectwa pracy.
Ponadto w my¶l uchwa³y sk³adu 7 sêdziów S±du Najwy¿szego z 18 maja 1995 r. (I PZP 9/95, OSNAP 1996/3/42) w razie prawomocnego orzeczenia s±du przyznaj±cemu pracownikowi odszkodowanie z tytu³u niezgodnego z prawem rozwi±zania umowy o pracê bez wypowiedzenia albo uwzglêdniaj±cego powództwo o przywrócenie do pracy, je¿eli pracownik w wyniku tego orzeczenia nie podj±³ pracy, pracodawca na ¿±danie pracownika jest zobowi±zany wydaæ nowe ¶wiadectwo pracy stwierdzaj±ce, ¿e stosunek pracy zosta³ rozwi±zany przez pracodawcê za wypowiedzeniem.
WA¯NE! W przypadku wydania nowego ¶wiadectwa pracy pracodawca jest obowi±zany, najpó¼niej w dniu wydania pracownikowi nowego ¶wiadectwa pracy, usun±æ z akt osobowych pracownika i zniszczyæ poprzednio wydane ¶wiadectwo pracy.
Pracownikowi przys³uguje roszczenie o naprawienie szkody wyrz±dzonej przez pracodawcê wskutek niewydania w terminie lub wydania niew³a¶ciwego ¶wiadectwa pracy.
Odszkodowanie to przys³uguje w wysoko¶ci wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy z tego powodu, nie d³u¿szy jednak ni¿ 6 tygodni.
Orzeczenie o odszkodowaniu w zwi±zku z wydaniem niew³a¶ciwego ¶wiadectwa pracy stanowi podstawê do zmiany tego ¶wiadectwa.
W razie prawomocnego orzeczenia s±du pracy o odszkodowaniu na rzecz pracodawcy z tytu³u nieuzasadnionego rozwi±zania przez pracownika umowy o pracê bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 1 k.p. (pracownik mo¿e rozwi±zaæ umowê o pracê bez wypowiedzenia w przypadku, gdy pracodawca dopu¶ci³ siê ciê¿kiego naruszenia podstawowych obowi±zków wobec pracownika) pracownik jest obowi±zany przed³o¿yæ pracodawcy wydane mu ¶wiadectwo pracy w celu uzupe³nienia tre¶ci tego ¶wiadectwa o informacjê o wydanym orzeczeniu s±du pracy. W razie niespe³nienia tego obowi±zku przez pracownika pracodawca ma prawo wezwaæ pracownika do niezw³ocznego przed³o¿enia ¶wiadectwa pracy w celu zamieszczenia w nim takiej informacji.
W pi¶miennictwie wystêpuje pogl±d, i¿ chocia¿ przepisy nie zakre¶laj± w tym celu ¿adnego terminu, nale¿a³oby przyj±æ, ¿e pracownik powinien z w³asnej inicjatywy zg³osiæ siê do by³ego pracodawcy ze ¶wiadectwem pracy nie pó¼niej ni¿ w ci±gu 3 dni od dnia uprawomocnienia siê orzeczenia s±dowego

Komentarze

Wy¶wietlanie Sortowanie
Tylko zalogowani u¿ytkownicy mog± komentowaæ. Zarejestruj lub zaloguj siê [3]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=312
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=71
  [3] http://bhpekspert.pl/user.php