Zabezpieczenie techniczne [1]: Bezpieczne składowanie butli z gazem [2]

Autor : God Dodano: 08-10-2020 - 15:18
Zabezpieczenia Techn [3]
Bezpieczne składowanie butli z gazem.
Wszystkie prace w obiektach, urządzeniach i instalacjach gazowych podlegające specjalnym procedurom. Prace te, powinny być wykonywane na polecenie na piśmie. Pracownicy prowadzący nadzór, konserwację lub remonty urządzeń gazowych powinni być przeszkoleni ze znajomości technicznej instalacji, instrukcji stanowiskowych bezpieczeństwa i higieny pracy oraz przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, a także poinformowani o zagrożeniach. Wszystkie prace na czynnych gazociągach i instalacjach gazowych oraz prace remontowe urządzeń gazowych mogą być prowadzone w zespołach co najmniej dwuosobowych i pod bezpośrednim nadzorem osoby do tego wyznaczonej w pisemnym poleceniu. Zabronione jest przebywanie osób nieupoważnionych na obiektach gospodarki gazowej.
1.Butle pojedyncze – baterie butli

Zgodnie z § 177 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie urządzenia gazowe instalowane w budynku mogą być zasilane gazem płynnym z indywidualnych butli o nominalnej zawartości gazu do 11 kg, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
1.

W jednym mieszkaniu, warsztacie lub lokalu użytkowym nie należy instalować więcej niż dwóch butli.
2.

W pomieszczeniu, w którym instaluje się butlę należy zachować temperaturę niższą niż 35°C.
3.

Butlę należy instalować wyłącznie w pozycji pionowej.
4.

Butlę należy zabezpieczyć przed uszkodzeniami mechanicznymi.
5.

Między butlą a urządzeniem promieniującym ciepło, z wyłączeniem zestawów urządzeń gazowych z butlami, należy zachować odległość co najmniej 1,5 m.
6.

Butli nie należy umieszczać w odległości mniejszej niż 1 m od urządzeń mogących powodować iskrzenie.
7.

Urządzenia gazowe należy łączyć z reduktorem ciśnienia gazu na butli za pomocą elastycznego przewodu o długości nieprzekraczającej 3 m i wytrzymałości na ciśnienie co najmniej 300 kPa, odpornego na składniki gazu płynnego, uszkodzenia mechaniczne oraz temperaturę do 60°C.
8.

Urządzenie gazowe o mocy cieplnej przekraczającej 10 kW należy łączyć z przewodem elastycznym, o którym mowa w pkt 7 rurą stalową o długości co najmniej 0,5 m.

W myśl § 178 r.w.t.b.u. instalacje gazowe w budynku lub w zespole budynków mogą być zasilane gazem płynnym z butli gazowej o nominalnej zawartości gazu do 33 kg lub z baterii takich butli, pod warunkiem spełnienia następujących wymagań:
1)

butle powinny być umieszczone na zewnątrz budynku, w miejscu oznakowanym, na utwardzonym podłożu, pod zadaszeniem chroniącym od wpływu czynników atmosferycznych,
2)

liczba butli w baterii nie może przekraczać 10,
3)

butle w baterii powinny być podłączone do kolektora wykonanego z rury stalowej bez szwu lub rury przewodowej łączonej przez spawanie,
4)

odległość butli od najbliższych otworów okiennych lub drzwiowych w ścianie zewnętrznej budynku nie powinna być mniejsza niż 2 m,
5)

butle nie mogą być sytuowane w zagłębieniach terenu.
2.Kontenery, magazyny z butlami z gazem

Gdy chodzi o kontenery i magazyny z butlami z gazem, przepis § 14 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów stanowi, iż w handlowej sieci detalicznej, poza stacjami paliw, butle można składować w kontenerach o konstrukcji ażurowej. Kontenery te, o łącznej masie gazu w butlach do 440 kg, powinny być ustawiane w odległości co najmniej:
1)

8 m - od budynków użyteczności publicznej, zamieszkania zbiorowego i mieszkalnych, a także od innych budynków, jeżeli ich konstrukcja wykonana jest z elementów palnych;
2)

3 m - od pozostałych budynków, od studzienek i innych zagłębień terenu oraz od granicy działki.

Butle można składować w kontenerach przy ścianie budynku o klasie odporności ogniowej co najmniej REI 120, w odległości co najmniej 2 m w poziomie i co najmniej 9 m w pionie od znajdujących się w niej otworów okiennych i drzwiowych.

Magazyny i rozlewnie gazu płynnego oraz bazy i stacje paliw płynnych muszą być wyposażone w urządzenia i instalacje spełniające wymagania określone w przepisach rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.

Zgodnie z § 124 rozporządzenia Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie – dalej r.w.t.s.p. magazyny butli z gazem płynnym o masie do 1350 kg powinny być usytuowane w odległości nie mniejszej niż:
1)

10 m - od budynku stacji paliw płynnych,
2)

10 m - od miejsc postojowych dla pojazdów samochodowych oraz od granicy działki lub krawędzi jezdni, jeżeli przepisy o drogach publicznych nie stanowią inaczej,
3)

30 m - od budynków mieszkalnych jednorodzinnych,
4)

60 m - od obiektów użyteczności publicznej oraz budynków mieszkalnych wielorodzinnych i zamieszkania zbiorowego,
5)

20 m - od innych budynków niż wymienione w pkt. 3 i 4,
6)

20 m - od granicy lasu,
7)

6 m - od zbiorników naziemnych innych paliw płynnych,
8)

10 m - od rzutu skrajnego przewodu sieci elektroenergetycznej i skrajnej szyny linii tramwajowej - o napięciu do 1 kV;
9)

1,5-krotnej wysokości zawieszenia najwyższego nieuziemionego przewodu na słupie napowietrznej linii elektroenergetycznej o napięciu powyżej 1 kV od słupa tej linii.

Odległości, o których mowa powyżej w pkt. 1-5, mogą być zmniejszone o połowę w przypadku gdy masa składowanego gazu płynnego nie przekracza 440 kg i butle są składowane w kontenerach o konstrukcji ażurowej.
3.Strefy zagrożenia wybuchem

Zgodnie z załącznikiem do r.w.t.s.p., określającym minimalne strefy zagrożenia wybuchem dla urządzeń technologicznych przeznaczonych do magazynowania, przeładunku i dystrybucji gazu płynnego ustala się następujące minimalne strefy zagrożenia wybuchem:


magazyn butli, strefa 2 - wewnątrz pomieszczenia magazynu oraz 2 m na zewnątrz od otworów drzwiowych i wentylacyjnych, w poziomie i w dół do ziemi;


magazyn butli na placu otwartym lub pod zadaszeniem: strefa 2:
a)

dla magazynu o masie gazu do 440 kg - 1 m od jego obrysu,
b)

dla magazynu o masie gazu powyżej 440 kg do 5.500 kg - 3 m od jego obrysu,
c)

dla magazynu o masie gazu powyżej 5500 kg do 25.000 kg - 5 m od jego obrysu,
d)

dla magazynu o masie gazu powyżej 25.000 kg do 150.000 kg - 10 m od jego obrysu,
e)

dla magazynu o masie gazu powyżej 150.000 kg - 15 m od jego obrysu.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=36
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=1228
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=82
  [4] http://bhpekspert.pl/user.php