OCHRONA ŚRODOWISKA [1]: Kiedy hala lub garaż zagrożą przyrodzie [2]

Autor : God Dodano: 21-03-2007 - 05:39
Ochrona Środowiska [3]
Przedsiębiorcy coraz częściej muszą stosować się do skomplikowanych przepisów związanych z ocenami oddziaływania na środowisko. Niedawno Ministerstwo Środowiska wyjaśniło kilka kwestii interesujących biznesmenów

Konkretnie chodzi o sprawy związane z kwalifikowaniem poszczególnych przedsięwzięć inwestycyjnych do sporządzania raportów środowiskowych.


Nie zawsze hala do raportu

O tym, jakie inwestycje wymagają takich raportów, mówi rozporządzenie Rady Ministrów z 9 listopada 2004 r. w sprawie określenia rodzajów przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko oraz szczegółowych uwarunkowań związanych z kwalifikowaniem przedsięwzięcia do sporządzenia raportu o oddziaływaniu na środowisko (DzU z 2004 r. nr 257, poz. 2573 ze zm.).


Tekst rozporzadzenia [4]


Zgodnie z tym rozporządzeniem zespoły zabudowy:


¦ przemysłowej na terenie o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha;


¦ usługowej na terenie o powierzchni nie mniejszej niż 2 ha, centra handlowe i usługowe o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha lub o powierzchni użytkowej nie mniejszej niż 1 ha, wraz z towarzyszącą infrastrukturą są przedsięwzięciami mogącymi znacząco oddziaływać na środowisko, dla których niekiedy trzeba wykonać raport środowiskowy.


Nie jest jednak jasne, o jaką konkretnie powierzchnię chodzi.


Ministerstwo wyjaśnia, że przy zabudowie przemysłowej chodzi o powierzchnię zabudowy budynków, natomiast przy obiektach usługowych liczy się także infrastruktura towarzysząca, czyli np. powierzchnia dróg czy parkingów, a więc wszystkich obiektów, które tworzą zabudowę i wymagają pozwolenia budowlanego lub zgłoszenia. Nie ma natomiast znaczenia powierzchnia całej nieruchomości przeznaczonej pod planowane przedsięwzięcie.


PRZYKŁAD

Przedsiębiorca stawia halę magazynową, której powierzchnia wraz z towarzyszącymi drogami i parkingami łącznie będzie wynosiła ok. 0,6 ha. Nie będzie się do niej stosować przepisów prawa ochrony środowiska w zakresie postępowania w sprawie oceny oddziaływania na środowisko i decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Może natomiast tej decyzji wymagać hala o takiej powierzchni, która może znacząco oddziaływać na gatunki lub siedliska chronione obszarem Natura 2000.


Duży garaż może zaszkodzić

Wątpliwości przedsiębiorców budzi też sumowanie stanowisk garażowych. Zgodnie z wymienionym poprzednio rozporządzeniem do przedsięwzięć mogących znacząco oddziaływać na środowisko kwalifikuje się garaże lub parkingi samochodowe albo zespoły parkingów, dla nie mniej niż 100 samochodów ciężarowych lub 300 samochodów osobowych.


Przedsiębiorca zastanawiał się jednak, czy znajdzie się w tej grupie, skoro buduje garaż podziemny na 295 stanowisk dla samochodów osobowych i dodatkowo 9 naziemnych miejsc postojowych. Resort wyjaśnił, że jeżeli oba te obiekty będą się znajdowały na terenie jednej nieruchomości, to wątpliwości nie będzie - planowana inwestycja będzie wymagała przeprowadzenia procedury oceny oddziaływania na środowisko i tym samym uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.


W takiej sytuacji stosuje się bowiem § 4 ww. rozporządzenia, który mówi, że parametry tego samego rodzaju, charakteryzujące skalę przedsięwzięcia i odnoszące się do przedsięwzięć tego samego rodzaju położonych na terenie jednego zakładu lub obiektu, istniejących i planowanych sumuje się.


Wyjaśnienia Ministerstwa Środowiska dotyczące ocen oddziaływania na środowisko można znaleźć na stronie internetowej resortu www.mos.gov.pl.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [5]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=4
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=1112
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=77
  [4] http://www.abc.com.pl/serwis/du/2004/2573.htm
  [5] http://bhpekspert.pl/user.php