Nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czeka na podpis prezy [1]

Autor : nowykodeks Dodano: 08-08-2002 - 06:44
Praca [2]
Co nas czeka w przyszłym roku?

Przede wszystkim podatki
- Nowelizacja Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych czeka na podpis prezydenta, zmiany w ordynacji podatkowej przekazano do Senatu - usłyszeliśmy wczoraj w Ministerstwie Finansów. Zmiany w systemie podatkowym są częścią strategii gospodarczej rządu na lata 2002-2005 "Przedsiębiorczość, rozwój, praca", a dokładniej intensywnie nagłaśnianego przez koalicję rządzącą programu "Przede wszystkim przedsiębiorczość".

Wspomniane wyżej dokumenty programowe rząd przyjął w styczniu br. Obiecano m. in. zmiany w systemie podatkowym, które mają "pobudzić wzrost gospodarczy, zmniejszyć obciążenia dla najuboższych grup społecznych, uporządkować system fiskalny - w tym zrealizować koncepcję jednolitego podatku dochodowego od działalności gospodarczej i dochodów osobistych".

Podatki dochodowe. O jednolitym podatku dochodowym możemy na razie zapomnieć - w przyszłym roku wciąż będą obowiązywały Ustawy o CIT (podatek dochodowy od osób prawnych) i PIT (podatek dochodowy płacony przez osoby fizyczne - także te, które prowadzą działalność gospodarczą).

Podstawową i bardzo ważną zmianą dotyczącą podatników prowadzących działalność gospodarczą jest wprowadzenie szczególnych zasad amortyzacji przy inwestowaniu w fabrycznie nowe dobra. Znowelizowane przepisy umożliwią zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30 proc. wartości początkowej już w pierwszym roku podatkowym używania środka trwałego.

Dla części podatników przewidziano uproszczoną formę wpłacania comiesięcznych zaliczek na podatek. Firmy będą mogły wpłacać zaliczki miesięczne w stałej wysokości, uzależnionej od wysokości podatku za lata poprzednie. Nie będą przy tym musiały składać deklaracji (podobne przepisy istnieją już teraz, ale z powodów formalnych korzysta z nich niewiele podmiotów gospodarczych).

Opłata skarbowa. Na podpis prezydenta czeka nowelizacja Ustawy o opłacie skarbowej. Ministerstwo zaproponowało, a parlamentarzyści zaakceptowali znaczne obniżenie niektórych stawek opłaty skarbowej związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. I tak o jedną trzecią ma być obniżona opłata skarbowa od zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a o jedną czwartą opłata od zaświadczeń o braku zaległości w zobowiązaniach podatkowych (takie zaświadczenia wydawane są często w związku np. z przystąpieniem firmy do przetargu).

Ordynacja podatkowa. Ordynacja jest aktem o charakterze ogólnym - wyznacza zasady relacji między podatnikiem a fiskusem. Rząd zaproponował przeszło 100 poprawek do istniejących przepisów. Między innymi wprowadza się zakaz interpretacji przepisów podatkowych w sposób prowadzący do zwiększania obowiązków podatnika. Jeżeli postępowanie toczy się bez winy podatnika zbyt długo, ten ostatni nie będzie ponosił żadnych negatywnych konsekwencji. Jedną z najważniejszych zmian przyjętych przez Sejm jest zapis, by w razie błędnego poinformowania danego przedsiębiorcy o wysokości podatku, który ma wpłacać, można było umorzyć zaległe zobowiązania podatkowe. Sejm przyjął też zapis, że urzędy skarbowe będą miały prawo oceny skutków tzw. czynności prawnych, czyli np. czy darowizna jest darowizną, czy pożyczką.

Podatek VAT. Uchwalono zmiany w Ustawie o podatku od towarów i usług - VAT. Małe i średnie firmy dostaną prawo do płacenia tego podatku co trzy miesiące (a nie co miesiąc - jak dotychczas). Będą też mogły rozliczać się z fiskusem kasowo (czyli dopiero, gdy dostaną pieniądze za fakturę), a nie memoriałowo (czyli od razu po wystawieniu faktury). Nowelizacja zacznie obowiązywać już w październiku, a niektóre jej zapisy z dniem ogłoszenia.


Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [3]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=110
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=52
  [3] http://bhpekspert.pl/user.php