OCHRONA ŚRODOWISKA [1]: Przewoziłeś fajerwerki - wyślij sprawozdanie wojewodzie [2]

Autor : God Dodano: 09-01-2007 - 11:53
Ochrona Środowiska [3]
Przewoziłeś fajerwerki - wyślij sprawozdanie wojewodzie



Przewoźnicy muszą do końca stycznia 2007 r. przesłać sprawozdanie dotyczące towarów niebezpiecznych za ubiegły rok. Muszą też przygotować się do zmian, które wprowadza znowelizowana umowa ADR



Najnowsza nowelizacja umowy ADR weszła w życie od początku 2007 r., ma jednak sześciomiesięczny okres przejściowy. Dla przedsiębiorców oznacza, że zmiany będą musieli wprowadzić od 1 lipca 2007 r.



Powinien wyjaśnić doradca

 


O jakie zmiany chodzi? To powinien wyjaśnić przedsiębiorcy doradca do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych. Przypomnijmy, że już od kilku lat każda firma prowadząca przewozy towarów niebezpiecznych powinna mieć takiego doradcę. Wiemy jednak, że w praktyce wiele firm, zwłaszcza mniejszych lub okazjonalnie przewożących towary niebezpieczne, zatrudnia doradców z doskoku, czyli tylko wtedy, gdy są niezbędni (np. do sporządzenia rocznego sprawozdania).


Dlatego krótko sygnalizujemy tegoroczne zmiany, do których przedsiębiorcy powinni się już zacząć przygotowywać.


Co się zmienia

 


Tegoroczna nowelizacja ADR nie jest tak znacząca jak sprzed dwóch czy czterech lat, a niektóre regulacje są nawet korzystniejsze dla przedsiębiorców niż obowiązujące dotychczas przepisy.


W nowych przepisach są zmiany do wszystkich dziewięciu części umowy ADR. Najważniejsze nowości dotyczą:



 


 


Jednolite znaki przed tunelami

 


Największa nowość tegorocznej nowelizacji to przepisy związane z przewozami towarów niebezpiecznych przez tunele. Chodzi o poprawę bezpieczeństwa. Do końca 2009 r. tunele drogowe w Europie zostaną oznakowane w taki sam, prosty sposób pozwalający na określenie obowiązujących zakazów wjazdu. Wprawdzie przy przewozach krajowych znaczenie tych zmian nie będzie duże, bo nie mamy wielu tuneli, ale jest to ważna zmiana dla wszystkich zainteresowanych przewozami międzynarodowymi. Umożliwi im to precyzyjne planowanie tras przejazdu na podstawie danych klasyfikacyjnych ładunku oraz kategorii tuneli.


Do końca stycznia prześlij sprawozdanie wojewodzie


Przedsiębiorca musi raz w roku rozliczyć się z przewozów drogowych towarów niebezpiecznych. Sprawozdanie sporządza doradca do spraw bezpieczeństwa.


Wszyscy, którzy wykonują drogowe przewozy towarów niebezpiecznych bądź związany z tym załadunek lub rozładunek, muszą prowadzić nadzór nad tymi czynnościami. W tym celu wyznaczają, na swój koszt, doradcę do spraw bezpieczeństwa w transporcie towarów niebezpiecznych. Zadania i kompetencje doradcy określa umowa ADR oraz ustawa o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.


Do obowiązków doradcy należy m.in. sporządzanie rocznego sprawozdania o przewozie towarów niebezpiecznych oraz czynnościach z tym związanych. Przedsiębiorca (niebędący równocześnie doradcą) nie może samodzielnie sporządzić takiego sprawozdania.


Doradca przygotowuje roczne sprawozdanie w dwóch egzemplarzach. Podpisuje je imieniem i nazwiskiem oraz podaje numer swojego świadectwa doradcy.


Natomiast obowiązkiem przedsiębiorcy jest przesłanie jednego egzemplarza tego dokumentu wojewodzie. Musi to zrobić za poprzedni rok do 31 stycznia roku następnego. To znaczy, że sprawozdanie za 2006 r. musi wysłać do 31 stycznia 2007 r.


Drugi egzemplarz sprawozdania przedsiębiorca przechowuje w swojej siedzibie przez 5 lat.Wzór sprawozdania jest taki sam jak przed rokiem. Określa go rozporządzenie ministra infrastruktury oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji z 7 października 2005 r. ( DzU z 2005 r. nr 207, poz. 1733).


Uwaga: Firmy, które przewożą, załadowują bądź rozładowują towary niebezpieczne w takich ilościach, dla których umowa ADR nie wymaga odpowiedniego oznakowania pojazdu, nie muszą mieć doradcy ani przesyłać sprawozdań.


Co to jest ADR


To umowa dotycząca międzynarodowego drogowego przewozu towarów niebezpiecznych; skrót ADR pochodzi od francuskiej nazwy tej umowy - L'Accord europeen relatif au transport international des marchandises Dangereuses par Route. Została sporządzona w Genewie 30 września 1957 r. Co dwa lata jest nowelizowana. Polska ratyfikowała umowę ADR w 1975 r. Umowa ADR obowiązuje w kilkudziesięciu państwach, w tym we wszystkich krajach Unii Europejskiej.


Zdaniem eksperta


Nowelizacja umowy ADR weszła w życie 1 stycznia 2007 r., ale z sześciomiesięcznym okresem przejściowym. W praktyce oznacza to, że do 30 czerwca 2007 r. towary niebezpieczne mogą być przewożone na dotychczasowych zasadach, czyli zgodnie z umową ADR z 2005 r. Od października 2006 r. wszystkie zmiany są dostępne w języku polskim na naszej stronie internetowej (www.mt.gov.pl). Tak więc przedsiębiorcy mają wystarczająco dużo czasu na dostosowanie się do zmian. Dla wygody polskich przedsiębiorców oraz innych podmiotów zainteresowanych przewozem towarów niebezpiecznych nasze ministerstwo przygotowuje kolejny tekst jednolity umowy ADR, liczący ok. 1000 stron maszynopisu. W najbliższych tygodniach zostanie on przekazany do publikacji w Dzienniku Ustaw.


Ponadto przypominam, że każdy z podmiotów zajmujących się przewozami lub załadunkiem czy rozładunkiem towarów niebezpiecznych musi mieć dyplomowanego doradcę w tym zakresie. To on powinien z odpowiednim wyprzedzeniem przeprowadzić niezbędne działania, w tym szkolenia pracowników, mające na celu dostosowanie takiego podmiotu do zmienionych wymagań ADR.


Źródło-Rzeczpospolita

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się [4]
Links
  [1] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=4
  [2] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&file=article&sid=1074
  [3] http://bhpekspert.pl/index.php?name=News&catid=&topic=77
  [4] http://bhpekspert.pl/user.php