VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 26 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Temat: Praca

Teksty opublikowane w tym temacie.

    1234567   >

Autor : God _DNIA 10-10-2020 - 20:56 | 11135 raz(y) oglądano.
Zabezpieczenie techniczne : Bezpieczne wykonywanie transportu ręcznego
Praca Prace związane z transportem ręcznym wykonywane są w magazynach, innych pomieszczeniach oraz na otwartej przestrzeni, z użyciem podręcznego sprzętu ułatwiającego transport ręczny. Prace te, powinny zostać zorganizowane w sposób zapewniający bezpieczny i higieniczny sposób ich wykonania.



Autor : God _DNIA 01-12-2018 - 14:45 | 5324 raz(y) oglądano.
Ochrona Zdrowia : Jaka jest minimalna temperatura pracy na wolnym powietrzu zimą? Jakie środki ochronne pracownik powinien posiadać przy takiej pracy?
Praca Przepisy nie regulują minimalnej temperatury w otwartej przestrzeni, w której mogą pracować pracownicy. Tym samym nie mogą oni powstrzymać się od pracy nawet podczas silnych mrozów, pod warunkiem zapewnienia przez pracodawcę właściwej odzieży ochronnej. Należy ponadto pamiętać o pomieszczeniu do ogrzania się, jak również wydawaniu posiłków oraz napojów. Jeśli pracodawca w porze zimowej nie realizuje właściwie obowiązków bhp względem pracowników zatrudnionych na otwartej przestrzeni, musi liczyć się z możliwością powstrzymania się od pracy przez zatrudnionych – w sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia.



Autor : God _DNIA 27-12-2007 - 08:13 | 7194 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Dostosowywanie warunków pracy do UE
Praca

(|9 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : gabriela _DNIA 24-04-2007 - 06:32 | 14730 raz(y) oglądano.
artykułów : OCHRONA BHP DLA WYKONAWCÓW UMÓW CYWILNYCH
Praca
Bezpieczne warunki pracy dla jednoosobowych firm

Samozatrudnieni zostaną objęci od 1 lipca większą ochroną. Chlebodawcy muszą dbać o ich bezpieczeństwo tak samo jak o pracowników.

Samozatrudnieni to zwykle byli pracownicy zmuszeni do założenia własnej działalności i rozpoczęcia stałej współpracy z poprzednim zakładem. Mimo że robią to samo co poprzednio i na jednakowych zasadach, wiele tracą, nie tylko finansowo. Ryzykują np. własnym życiem i zdrowiem, bo nie stać ich na należyte zabezpieczenia. Kolejna ustawa o Państwowej Inspekcji Pracy chce skończyć z tymi patologiami, nowelizując kodeks pracy.





Autor : God _DNIA 02-03-2007 - 06:10 | 50323 raz(y) oglądano.
Pracodawca-Pracownik : Pracowałam za grosze w fabryce telewizorów pod Toruniem. Za 672 zł netto
Praca
Pan Japończyk nie lubi, kiedy kobieta mówi

Zobacz powiekszenie

Autorka tekstu łapie stopa przed fabryką w Łysomicach

Nauczyłam się tam, że w 15 minut można zjeść obiad, zapalić, wypić kawę i pójść do toalety. Oto stoimy z koleżankami za żółtą linią, pan Hinooka pyta, co zrobić, by montować więcej telewizorów. Jedna z pracownic odpowiada: trzeba nam więcej płacić. Ale tłumaczka tego nie przekazuje. Bo Japończyk nie lubi, kiedy kobieta mówi. W Tajlandii kobiety składają oriony w milczeniu. W Łysomicach ciągle rozmawiają. Dzięki nieustannym pogaduchom przy taśmie, czyli lince, mogłam napisać ten reportaż. Dziękuję wam, dziewczyny. Zmieniłam wasze imiona, żebyście nie miały kłopotów.



Autor : tomek_a _DNIA 03-01-2006 - 05:26 | 5975 raz(y) oglądano.
artykułów : Zanim zaufasz pracodawcy
Praca CAŁY TEKST ZAMIEŚCILIŚMY W ORYGINALE
Witam! chciałbym przestrzec wszystkich łatwowiernych pracobiorców "Z tym zaufaniem do pracodawcy to raczej ostroźnie!" przez ostatnie 10 lat swojej aktywności zawodowej pracowałem jako kierowca tzw. TIR-a w transporcie międzynarodowym. Byłem zawsze dyspozycyjnym pracownikiem /silny-wierny ale bierny/nigdy nie dopominałem się o podwyźkę.jednak gdy poraz pierwszy to uczyniłem Pani Prezes firmy w której pracowałem orzekła źe przecieź mogę się zwolnić bo jak twierdziła"na twoje miejsce jest juź 10 chętnych" w trosce o los swojej rodziny pracowałem dalej ,gryząc w sobie wszelkie złości .



Autor : bhpekspert _DNIA 15-09-2004 - 09:36 | 6614 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : Rady Zakładowe.? Powrót do dawnego ?
Praca RZĄDOWE PROPOZYCJE DLA PRACODAWCÓW.


Projekt ustawy o informacji i konsultacji z pracownikami, który wprowadzić ma w marcu 2005 r. do polskich firm rady zakładowe, istotnie ogranicza swobodę pracodawców – uważa Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych.





Autor : vademecum _DNIA 17-07-2004 - 19:05 | 6051 raz(y) oglądano.
artykułów : Związkowcy z ISPAT Polska Stal zaniepokojeni
Praca Nie ma porozumienia między zarządem Ispat Polska Stal S.A. a stroną społeczną w sprawie rezygnacji z planów obniżania kosztów spółek kooperujących. Dojść do niego nie mogło, gdyż rozmowy odbywały się w składzie "zastępczym".



Autor : kierowcy _DNIA 07-07-2004 - 10:42 | 6642 raz(y) oglądano.
artykułów : Ispat Polska Stal SA ograniczanie kosztów
Praca Zmuszanie do drastycznego ograniczania kosztów grozi likwidacją tysięcy miejsc pracy - twierdzą związkowcy z Ispat Polska Stal SA



Autor : vademecum _DNIA 07-07-2004 - 06:27 | 7317 raz(y) oglądano.
Państwowa Inspekcja : Łamanie praw pracowników supermarketów
Praca Nieprawidłowe liczenie czasu pracy, zaniżanie pensji, łamanie przepisów BHP - to najczęstsze uchybienia w supermarketach.

Główny inspektor pracy przedstawił wyniki kontroli przeprowadzonej w 139 marketach 27 sieci handlowych. Kontrolerzy szczególnie dużo uwagi poświęcili sieci sklepów Biedronka.




Autor : kierowcy _DNIA 02-07-2004 - 09:41 | 7895 raz(y) oglądano.
artykułów : Związkowcy pod ochroną
Praca Na łamach Rzeczpospolitej ekspert Prof. dr hab. Krzysztof Wojciech Baran
z Katedry Prawa Pracy i Polityki Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego
odpowiadał na pytania czytelników, dotyczące ochrony zatrudnienia działaczy związkowych.





Autor : vademecum _DNIA 25-06-2004 - 06:52 | 8500 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Kadrze kierowniczej - za nadgodziny należy się wynagrodzenie
Praca Jeśli wymaganych obowiązków nie sposób stale wykonywać w zwykłym czasie pracy, to pracującemu w takich warunkach kierownikowi średniego szczebla za nadgodziny należy się wynagrodzenie - wynika z orzeczenia Sądu Najwyższego.




Autor : abecadlo _DNIA 21-06-2004 - 06:37 | 6699 raz(y) oglądano.
artykułów : Kto nie musi się bać zwolnienia z pracy?
Praca Kobiety w ciąży i na macierzyńskim
Kobiecie w ciąży oraz w okresie urlopu macierzyńskiego pracodawca nie może wypowiedzieć umowę o pracę ani rozwiązać z nią wcześniej wypowiedzianej umowy. Z ochrony takiej korzysta też ojciec dziecka przebywający na urlopie macierzyńskim.

Ochrona trwałości stosunku pracy rozpoczyna się od początku ciąży i trwa do końca urlopu macierzyńskiego. Chyba że kobieta zatrudniona została na podstawie umowy o pracę na czas określony lub na czas wykonania określonej pracy albo na okres próbny przekraczający jeden miesiąc, których termin rozwiązania wypada po upływie trzeciego miesiąca ciąży. Wtedy umowy te stosownie do art. 177 par. 3 k.p. ulegają przedłużeniu do dnia porodu i do tego tylko dnia chroniona jest trwałość stosunku pracy. Od tej zasady jest jednak jeden wyjątek. Przedłużeniu do dnia porodu nie ulega bowiem umowa na czas określony zawarta w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy jednak nawet jeśli do jej rozwiązania miałoby dojść po upływie trzeciego miesiąca ciąży.




Autor : prawo _DNIA 07-06-2004 - 06:16 | 7279 raz(y) oglądano.
Państwowa Inspekcja : Dzieci coraz częściej podejmują pracę zarobkową
Praca Inspektor pracy wyjaśnia
Pod ochroną prawa



Autor : kierowcy _DNIA 31-05-2004 - 13:41 | 7281 raz(y) oglądano.
Państwowa Inspekcja : Inspektor pracy wyjaśnia
Praca Jeśli pracownik uważa, że jest dyskryminowany, ma prawo domagać się odszkodowania.
Cechy powodujące dyskryminację mogą być różne. Zwykle wymienia się: płeć, wiek, niepełnosprawność, religię, przekonania polityczne, przynależność związkową, wyznanie, orientację seksualną.



Autor : prawo _DNIA 27-05-2004 - 09:53 | 6250 raz(y) oglądano.
artykułów : Portal dla młodych
Praca 26 maja ruszył największy europejski portal dla młodzieży. Serwis został opracowany przez młodych Europejczyków dla młodych ludzi z całego kontynentu.



Głównym celem nowego portalu jest przekazywanie informacji i wymiana poglądów wśród młodych mieszkańców Europy o pracy, nauce i prawie.


(Cały artykuł: 'Portal dla młodych' |195 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : vademecum _DNIA 24-05-2004 - 07:16 | 6899 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Czas pracy. Dozór urządzeń i pogotowie pracy
Praca Przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z pozostawaniem w pogotowiu do pracy pracownik musi otrzymać czas wolny w wymiarze co najmniej równym liczbie przepracowanych godzin po każdym okresie wykonywania wydłużonej pracy.




Autor : kierowcy _DNIA 28-04-2004 - 10:06 | 7866 raz(y) oglądano.
artykułów : Co z pracą Polaków w Uni ?
Praca Swoboda podejmowania pracy we wszystkich obecnych państwach członkowskich Unii Europejskiej będzie wdrażana stopniowo. Już od 1 maja br. zniknie wiele barier utrudniających Polakom podejmowanie pracy w państwach Piętnastki. Jako obywatele rozszerzonej Wspólnoty będziemy mogli wyjeżdżać do innych krajów członkowskich na podstawie ważnego dokumentu tożsamości bez konieczności uzyskania wizy czy zezwolenia na pobyt i szukać tam pracy osobiście. W dziewięciu państwach przystępujących do Unii 1 maja br. oraz w Wielkiej Brytanii i Irlandii Polacy poszukujący pracy będą mogli korzystać ze służb zatrudnienia i podejmować pracę bez wcześniejszego ubiegania się o zezwolenie.



Autor : kierowcy _DNIA 21-04-2004 - 18:46 | 7386 raz(y) oglądano.
artykułów : Trzecia umowa o pracę na czas nieokreślony ! Już od 1maja 2004
Praca Po 1 maja pracodawcy mogą zapomnieć o wielokrotnym zatrudnianiu jednej osoby na kolejnych umowach na czas określony. Do kodeksu pracy powraca bowiem przepis nakazujący uznać trzecie takie zatrudnienie za bezterminowe, jeśli przerwa między pierwszym a drugim nie przekroczy miesiąca.




Autor : cake _DNIA 20-04-2004 - 07:09 | 6273 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : Kto ma płacić składki na ubezpieczenia społeczne
Praca Zarówno z zatrudnieniem pracowników, jak i z prowadzeniem działalności gospodarczej wiążą się liczne obowiązki ubezpieczeniowe. Tak jest nie tylko w Polsce, ale także w krajach Unii Europejskiej. Przy czym każde państwo członkowskie UE ma swój odrębny system zabezpieczenia społecznego.



Autor : kierowcy _DNIA 15-04-2004 - 13:04 | 5413 raz(y) oglądano.
artykułów : Za zlecenia powyżej 1520 zł zapłacimy VAT
Praca Gazeta Prawna zwraca uwagę:
Nie 10 000, a jedynie nieco ponad 333 euro wyniesie kwota zwolniona z VAT dla osób dorabiających sobie do pensji na podstawie zleceń podlegających opodatkowaniu tym podatkiem. Oznacza to, że „watowcem” będzie można stać się już po zarobieniu nieco ponad 1500 zł, a nie, jak się wydawało, 45 700 zł w skali roku.



Autor : kierowcy _DNIA 02-04-2004 - 13:21 | 5477 raz(y) oglądano.
artykułów : Propozycja zmian Ustawy o emeryturach i rentach
Praca Obniżenie wysokości zasiłków, inny sposób ich obliczania, wyższe składki na ZUS, które mają płacić także pracujący emeryci, możliwość wyboru czasu przejścia na emeryturę, weryfikacja niektórych rent, to niektóre propozycje zawarte w kolejnych ustawach mających ograniczyć wydatki publiczne.




Autor : prawo _DNIA 25-03-2004 - 06:34 | 8548 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Systemy czasu pracy
Praca Pozostałe systemy szczególne

przerywany
zadaniowy
indywidualny
weekendowy
zmianowy

Przerywany

Istota przerywanego czasu pracy polega na ustaleniu takiego rozkładu czasu pracy, który przewiduje przerwę (niewliczaną do czasu pracy) między poszczególnymi cyklami pracy. Stanowi on wyjątek od zasady ciągłego liczenia czasu pracy, a więc od momentu, w którym osoba ma obowiązek zgłoszenia swej gotowości do pracy, bez względu na przerwy w niej. Wyraźnie potwierdzają to przepisy prawa pracy, przewidujące przerwy w pracy wliczane do czasu pracy.

(Cały artykuł: 'Systemy czasu pracy' |6563 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : prawo _DNIA 25-03-2004 - 05:50 | 6709 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Jak liczyć nominał czasu pracy ?
Praca W kodeksie pracy określono technikę liczenia maksymalnego nominału czasu pracy, czyli liczby godzin, które trzeba przepracować w okresie rozliczeniowym. Dla większości zatrudnionych wyliczeń dokonuje się na podstawie normy średniotygodniowej, a przy ruchu ciągłym - normy dobowej. Do końca 2003 r. pracodawcy posługiwali się różnymi technikami, przy czym żadna nie wynikała z przepisów. Mogło to prowadzić do błędnych wyliczeń. Jak liczyć nominał

Ramy czasowe, w jakich pracownik może świadczyć pracę w danym okresie rozliczeniowym
Dwa święta w jednym tygodniu w dni robocze obniżają wymiar czasu pracy tylko o 8 godzin

Maksymalny nominał czasu pracy określa ramy, w których osoba może pracować w danym okresie rozliczeniowym. Ustala się go na podstawie normy średniotygodniowej, dokonując pewnych działań arytmetycznych.



Autor : prawo _DNIA 25-03-2004 - 05:45 | 6658 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Co to jest czas pracy ?
Praca PRZECIĘTNIE 48 GODZIN NA TYDZIEŃ Wprowadzono zasadę, że pracownik nie powinien pracować dłużej niż przeciętnie 48 godzin na tydzień. Wynika stąd, że w każdym tygodniu pracownik nie powinien mieć więcej niż osiem godzin nadliczbowych. A to dlatego, że normalny czas pracy ma przeciętnie nie przekraczać 40 godzin tygodniowo. Zrezygnowano więc z dobowego limitu nadgodzin (do końca 2003 r. były to cztery godziny). W zamian ustalono w sposób pośredni ograniczenie tygodniowe, wynoszące średnio osiem godzin. Co to jest czas pracy

Czas pracy rzeczywiście świadczonej.
Okresy jej niewykonywania, kiedy osoba pozostawała w dyspozycji pracodawcy.

Zgodnie z art. 22 § 1 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracownik zobowiązuje się w ramach stosunku pracy do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz i ryzyko pracodawcy, a ten - do zatrudniania go za wynagrodzeniem. Z definicji tej wynika, że czas pracy nie zawsze oznacza realne, efektywne świadczenie pracy. Jest to czas pozostawania w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Chodzi tu więc nie tylko o czas rzeczywistej pracy, lecz także okresy jej nieświadczenia, w których pracownik pozostawał w dyspozycji pracodawcy.



Autor : prawo _DNIA 25-03-2004 - 01:02 | 6110 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Odpoczynek gwarantowany
Praca GODNIE ODPOCZNIESZ Zapewniono pracownikom pewne okresy nieprzerwanego odpoczynku: co najmniej 11 godzin dziennie i 35 na tydzień. Wcześniej nie było takich gwarancji w ustawie. I tak, w każdej dobie - rozumianej jako kolejne 24 godziny, poczynając od godziny rozpoczęcia pracy - pracownik powinien mieć co najmniej 11 następujących po sobie godzin wolnych od pracy zawodowej. Oznacza to, że pracodawca ma do dyspozycji w każdej dobie 13 godzin, które może wypełnić normalną pracą, godzinami nadliczbowymi oraz pełnieniem dyżuru. Analogicznie: każdy pracownik ma prawo do przynajmniej 35 godzin bezustannego odpoczynku na tydzień, pojmowany jako siedem kolejnych dni, licząc od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego. Czasami odpoczynek tygodniowy można skrócić, maksymalnie jednak do 24 godzin. co najmniej 11 godzin na dobę
minimum 35 godzin na tydzień, w tym niedziela.

Od 1 stycznia 2004 r. pracodawca musi tak organizować przebieg pracy w firmie, aby zapewnić zatrudnionym pewny minimalny, bezustanny odpoczynek: 11 godzin na dobę i 35 godzin na tydzień. I choć wydaje się to naturalną koniecznością, dotychczas brak było takich gwarancji ustawowych. Ów "odpoczynek" obejmuje okresy, które nie są czasem pracy, ale także te, w których pracownik pozostaje w gotowości do pracy w ramach dyżuru. Wyróżnia się odpoczynek dobowy i tygodniowy.



Autor : kierowcy _DNIA 24-03-2004 - 11:54 | 9278 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Czas pracy w 2004
Praca Jak liczyć czas pracy

PROF. KRZYSZTOF RĄCZKA
Z KATEDRY PRAWA PRACY NA UNIWERSYTECIE WARSZAWSKIM

JAK POINFORMOWAĆ

Jak wskazać dobową i tygodniową normę czasu pracy w informacji udzielanej pracownikowi zgodnie z art. 29 § 3 k. p.?

W świetle art. 29 § 3 kodeksu pracy (dalej: k.p.) pracodawca ma poinformować pracownika na piśmie - najpóźniej w ciągu siedmiu dni od dnia zawarcia umowy o pracę - m.in. o obowiązującej go dobowej i tygodniowej normie czasu pracy. Jest to proste, gdy chodzi o zatrudnionego w pełnym wymiarze w podstawowym systemie czasu pracy.

(Cały artykuł: 'Czas pracy w 2004' |5493 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : prawo _DNIA 21-03-2004 - 21:41 | 7168 raz(y) oglądano.
artykułów : Propan-Butan -Bezpieczne korzystanie z butli
Praca Gaz płynny jest przechowywany jako ciecz pod podwyższonym ciśnieniem w specjalnie zaprojektowanych butlach.

Bezpieczne przechowywanie

Butle należy przechowywać w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, z dala od otwartego ognia, urządzeń elektrycznych i źródeł zasilania.
Butli nie należy przechowywać w piwnicy lub pomieszczeniach zamkniętych ? gaz jest cięższy od powietrza, będzie więc osiadać w dolnych partiach pomieszczenia i gromadzić się, tworząc łatwopalną mieszaninę.



Autor : prawo _DNIA 19-03-2004 - 12:50 | 6495 raz(y) oglądano.
Państwowa Inspekcja : Inspektor pracy wyjaśnia
Praca Zwolnienia grupowe

Jeżeli pracownik zwalniany w ramach zwolnień grupowych zgłosi w ciągu roku od dnia zwolnienia wolę powrotu do zakładu, pracodawca powinien go zatrudnić w pierwszej kolejności.

Od początku 2004 r. obowiązuje nowa Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, nazywana potocznie Ustawą o zwolnieniach grupowych - mówi Maciej Piotrowski, radca prawny Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.



Autor : prawoochrony _DNIA 16-02-2004 - 09:04 | 7157 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY : Zatrudnianie pracownika-Co trzeba zrobić
Praca Ostatnia nowelizacja kodeksu pracy nakłada na pracodawców wiele nowych obowiązków związanych z zatrudnianiem pracowników. Dotyczą nie tylko zasad zawierania umów o pracę i ich treści, ale także dokumentów, jakie musi złożyć kandydat przed podpisaniem umowy. Znowelizowany kodeks określa także dane osobowe, których ujawnienia pracodawca ma prawo żądać.




    1234567   >

INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 3,19280290604 sekund.