Autor : prawo _DNIA 21-12-2003 - 22:15 | 5472 raz(y) oglądano.
artykułów
: PIP,PIS,SIP INSPEKTOR KONTROLUJE FIRMĘ
Kontrole warunków, w jakich pracują osoby zatrudnione oraz stosowania wobec nich przepisów prawa, najczęściej wykonuje Państwowa Inspekcji Pracy. W istocie ta właśnie inspekcja przeprowadza takich kontroli najwięcej, co wynika z faktu, że jej powierzono nadzór nad przestrzeganiem całego prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak nie ona jedna jest upoważniona i uprawniona do kontrolowania tych zagadnień.
Kontrole warunków, w jakich pracują osoby zatrudnione oraz stosowania wobec nich przepisów prawa, najczęściej wykonuje Państwowa Inspekcji Pracy. W istocie ta właśnie inspekcja przeprowadza takich kontroli najwięcej, co wynika z faktu, że jej powierzono nadzór nad przestrzeganiem całego prawa pracy oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Jednak nie ona jedna jest upoważniona i uprawniona do kontrolowania tych zagadnień.
Autor : prawo _DNIA 21-12-2003 - 20:47 | 4015 raz(y) oglądano.
NOWE PRZEPISY
: Zmiana Ustawy o warunkach zdrowotnych żywności
USTAWA z dnia 30 października 2003 r. o zmianie ustawy o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia oraz niektórych innych ustaw
Dz.U. Nr 208, Poz.2020 , z dnia 08.12.2003
Autor : prawo _DNIA 21-12-2003 - 13:00 | 4259 raz(y) oglądano.
artykułów
: Jak komputery wpływają na nasze zdrowie.
Drogi Internauto. Ile razy zastanawiałeś się, skąd wziął się uporczywy ból ramienia, dlaczego nasze ręce niejako samoistnie wędrują w kierunku karku, aby czułym dotykiem złagodzić kłujący ból. Może również niezrozumiały jest dla Ciebie uporczywy ból i łzawienie oczu, gdy którąś z kolei godzinę męczysz potwory w kolejnej wersji Quake'a...
Autor : prawo _DNIA 21-12-2003 - 12:28 | 7184 raz(y) oglądano.
artykułów
: Promienowanie elektromagnetyczne. Zdrowe, młode chłopy umierają na raka !
W Ustroniu Morskim umierają na raka wojskowi, którzy pracowali przy radarach. W Głobinie te stacje radarowe stoją naprzeciwko wsi
Ustronie Morskie, letniskowa miejscowość. W ciągu dwóch lat zmarło tu na raka pięciu byłych wojskowych, którzy pracowali przy radarach, w dywizjonie rakietowym. Wojsko żąda od wdów oświadczeń, jakoby śmierć ich mężów nie miała związku ze służbą. Koledzy zmarłych, były dowódca i lekarz z tej jednostki, zdecydowali się przerwać zmowę milczenia. Sami boją się o życie - też byli narażeni na promieniowanie elektromagnetyczne. Zresztą wielu z wojskowych, którzy pracowali, lub pracują przy radarze, dostrzega u siebie niepokojące objawy. Niektórzy już chorują.
Od początku 2004 r. w polskich przepisach zacznie obowiązywać wiele zmian, które będą także dotyczyć dziedziny bezpieczeństwa i higieny pracy. Część z tych przepisów wejdzie w życie od początku roku, a część z chwilą wejścia Polski w skład krajów Unii Europejskiej. Zmiany te dotyczą zarówno wymagań, jakie powinien spełniać użytkowany sprzęt i instalacje, jak i przepisów dotyczących organizacji bezpieczeństwa i higieny pracy.
W 2003 r. zostały uruchomione nowe unijne programy pomocowe dla małych i średnich firm.
Jeden z nich dotyczy przestrzegania przepisów BHP oraz dostosowywania do nich warunków panujących w firmie. Będzie on realizowany trzytorowo.
artykułów
: Normy z serii 8001 są w firmach rzadkością
Normy BHP nadal nie odgrywają większej roli w organizacji pracy polskich przedsiębiorców, zwłaszcza gdy wielu pracowników jest zatrudnianych na czarno lub na podstawie umowy o dzieło.
Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy przedsiębiorca winien zidentyfikować i ocenic ryzyko zawodowe na stanowiskach pracy oraz poinformować o tym zatrudnionych pracowników. Ponieważ jest to zasadniczy element normy PN-N 18001
Służba BHP
: Służba bhp.Fachowcy z zewnątrz czy etat Inspektora BHP?
Z jednej strony doradztwo, z drugiej kontrola – takie są obecnie i będą nadal dwie najistotniejsze funkcje służb bezpieczeństwa i higieny pracy. Pod tym względem niedawna nowelizacja kodeksu pracy niczego nie zmienia. Wyraźnie natomiast wymaga, aby każda z pełniących tę rolę osób ukończyła odpowiednie szkolenia.
artykułów
: CO NOWEGO W PRAWIE PRACY W 2004 ROKU? cz.2
Nowe zasady waloryzacji świadczeń.
Ustawą z 27 marca 2003 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 56, poz. 498) zmieniono zasady waloryzacji emerytur i rent. Nowe zasady waloryzacji zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2004 r. Według zmienionego rozdziału 2 działu VII ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (art. 88–94) emerytury i renty podlegają corocznie waloryzacji od 1 marca.
W nadchodzącym roku pracowników i pracodawców czekają ponownie duże zmiany. 14 października 2003 r. Sejm uchwalił ustawę nowelizującą Kodeks pracy oraz kilka innych ustaw. Omawiane w niniejszym dodatku przepisy wejdą w życie w większości już 1 stycznia 2004 r. Część z nich jednak, dotycząca ściśle przystosowania prawa polskiego do norm unijnych, ma obowiązywać od 1 maja 2004 r.
Tekst źródłowy: Serwis prawno-pracowniczy INFOR
artykułów
: PIP szuka poparcia w sądzie. Palarnia w sklepie tak ? czy nie?
Nie będzie palarni w supermarketach
W supermarketach nie będzie palarni
Naczelny Sąd Administracyjny w Łodzi wydał precedensowy wyrok w sprawie... papierosów. Sąd nie zgodził się z inspektorami Państwowej Inspekcji Pracy, którzy kazali stworzyć palarnie w 12 supermarketach łódzkiej sieci.
Niezależnie od wyniku analizy krwi, pracodawca ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów badań na stan nietrzeźwości pracownika, który był pod wpływem alkoholu w chwili, gdy doszło do wypadku przy pracy. W zależności od sytuacji pieniądze zwraca albo pracownik, albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Do śmiertelnego wypadku doszło 2.12.2003 w kopalni "Kleofas" w Katowicach. Jak poinformował Radio Katowice dyspozytor Wyższego Urzędu Górniczego na poziomie 700 metrów zginął 40-letni górnik - ratownik.
Z początkiem przyszłego roku wejdzie w życie ustawa o zatrudnianiu pracowników tymczasowych. Reguluje ona zasady zatrudniania pracowników tymczasowych i osób nie będących pracownikami agencji pracy tymczasowej oraz zasady kierowania pracowników i osób nie będących pracownikami agencji do wykonywania pracy tymczasowej u pracodawcy użytkownika. Kto może liczyć na pracę w agencji pracy tymczasowej, na jakiej podstawie może być zatrudniony
artykułów
: Obowiązki ZAKRES OBOWIĄZKÓW PRACOWNIKA - Przykład wypełniania druku karta stanow
Do umowy o pracę pracodawca może dołączyć zakres obowiązków pracownika
określający i konkretyzujący zadania oraz obowiązki spoczywające na pracowniku
podczas wykonywania przez niego pracy. Zakres obowiązków pracownika określa
również zakres jego odpowiedzialności.
Podstawą do sporządzenia tego typu dokumentu jest art. 94 pkt 1 k.p., zgodnie
z którym pracodawca jest zobowiązany do zaznajamiania pracowników podejmujących
pracę z zakresem ich obowiązków, sposobem wykonywania pracy na wyznaczonych
stanowiskach oraz ich podstawowymi uprawnieniami.
To trzeba wiedzieć!
Co to jest system HACCP?
HACCP to metoda zapewnienia bezpieczeństwa żywności, która opiera się
przede wszystkim na zapobieganiu zagrożeniom. Polega ona na zindentyfikowaniu
miejsc, w których mogą pojawić się niebezpieczeństwa i odpowiednim
zareagowaniu, jeśli zagrożenie wystąpi. Warto pamiętać, że HACCP to
system polegający na samokontroli. Firma sama decyduje, które momenty
w produkcji lub sprzedaży wiążą się z zagrożeniem dla żywności i które spośród
nich mogą być skutecznie wyeliminowane, następnie określa jak zamierza
obserwować/nadzorować niebezpieczne miejsca i co zrobić, kiedy zagrożenie
się pojawi.
Dnia 14 października 2003 r. uchwalona została przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu. Nie należy się już spodziewać propozycji większych zmian.
artykułów
: Nie będzie firmy w Unii bez certyfikatu
„GP” OSTRZEGA: ZOSTAŁO NIESPEŁNA PÓŁ ROKU
Nad częścią polskich firm wisi miecz Damoklesa. Po naszym wejściu do Unii Europejskiej, czyli za pięć i pół miesiąca, znakomita większość wyrobów przemysłowych sprzedawanych w Polsce będzie musiała odpowiadać unijnym normom bezpieczeństwa. Towarów bez certyfikatu potwierdzającego zgodność z normami nie będzie można nie tylko legalnie eksportować, ale w ogóle sprzedawać.
NOWE PRZEPISY
: Nowy protokół powypadkowy obowiązuje od 11.11.2003
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ1)
z dnia 3 października 2003 r.
w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy
Na podstawie art. 237 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94, z późn. zm.2)) zarządza się, co następuje:
Przestrzeganie przepisów prawa pracy, a w szczególności zapewnienie pracownikom bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, jest jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy.
Przepisy kodeksu wykroczeń oraz kodeksu karnego nie definiują wprost pojęć wykroczenia oraz przestępstwa. Można jednak uznać, iż wykroczeniem jest czyn społecznie szkodliwy, zabroniony przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, pod groźbą kary aresztu, ograniczenia wolności, grzywny lub nagany, a przestępstwem – czyn zabroniony pod groźbą kary przez ustawę obowiązującą w czasie jego popełnienia, bezprawny, zawiniony i społecznie szkodliwy w stopniu wyższym niż znikomy. Podstawowa różnica między wykroczeniami i przestępstwami sprowadza się do stopnia szkodliwości społecznej czynu.
Autor : prawo _DNIA 07-11-2003 - 15:39 | 3973 raz(y) oglądano.
artykułów
: Czy choroba uniemożliwia zwolnienie z pracy?
Wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był chory, nie narusza art. 41 Kodeksu pracy.
Piotrowi Najsztubowi o tym, jak się dowiedział o swojej śmiertelnej chorobie, o cierpieniach na chemioterapii i o naukach wyciągniętych ze strachu.
Kilka miesięcy temu widzowie "Wiadomości" oniemieli, kiedy usłyszeli z pańskich ust, że jest chory na śmiertelną chorobę. Potem widzieli pana bez włosów, po chemioterapii. Potem włosy zaczęły odrastać. Po raz pierwszy w Polsce walkę z rakiem obserwowaliśmy na ekranie telewizora, w porze największej oglądalności. Jak pan się dowiedział, że jest chory?
artykułów
: Przesunięcie pracownika do innej pracy
Zgodnie z art. 42 par. 4 k.p. pracodawca może w przypadkach uzasadnionych potrzebami zakładu pracy powierzyć pracownikowi wykonywanie innej pracy niż określona w umowie bez obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika. Przy czym w tym przypadku nie ma zastosowania instytucja wypowiedzenia zmieniającego.
artykułów
: Dodatek z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych
Pracą w godzinach nadliczbowych jest wykonywanie pracy ponad ustalone normy czasu pracy. Tak stanowi art. 133 kodeksu pracy. Ponieważ w przepisach kodeksu pracy występują dwie normy czasu pracy (8-godzinna – dobowa i 40-godzinna – średniotygodniowa) zarówno praca wykonywana ponad normę dobową, jak i ponad normę średniotygodniową będzie pracą w godzinach nadliczbowych.
45-letni mężczyzna zmarł we wtorek po upadku z dachu 4-piętrowej kamienicy w Krakowie. Według Państwowej Inspekcji Pracy powodem wypadku było niedbalstwo robotników i brak odpowiedniego sprzętu do pracy na wysokościach.
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015
Nasza strona
Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015
Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24czerwca 2015
Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwiec 2015
Podyplomowe Studia BHP w Wakacje 2015 zajęcia 24 maj 2015
Studia Podyplomowe BHP w Wakacje 2015 zajęcia z 16 maja 2015
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.2
Zajęcia z 21 grudnia 2014
Możesz studia rozpocząć
od teraz. Szybko z Tobą
nadrobimy
zaległości.
Dzwoń 501-700-846
Studia Podyplomowe BHP w Warszawie
Teraz możesz się jeszcze dopisać na Podyplomowe Studia BHP w Warszawie kończymy w kwietniu 2015 w Hotelu 112 Górczewska 212 / dawna TINA /
Szybko nadrobimy z Tobą zaległości.
dzwoń 501-700-846
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014cz.3
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz.2
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1
Centrum Studiów Podyplomowych Kraków
Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014
To jest pierwszy test zarejestrowania naszych zajęć w sieci.
Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać je w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.
Temat następnych zajęć : Wypadki przy pracy
ZAPRASZAM
wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.
Nagranie to jest na razie technicznym Testem i ma wiele niedoskonałości, w przyszłych transmisjach będziemy dążyć do ciągłej doskonałości.
Pytania w trakcie zajęć online można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł