VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 23 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 44 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Wypadki: Wypadek przy modernizacji linii kolejowej Autor : God
Ogólne informacje Po około trzech godzinach pracy doszło do zatkania się leja zsypowego oraz zablokowania przenośnika taśmowego, odprowadzającego zanieczyszczenia odsiane z tłucznia, znajdującego się pod zsypem oczyszczarki (w części, w której znajdował się przesiewacz). Poszkodowany wraz z kolegą przystąpił do usunięcia awarii. Jeden z nich stojąc na przesiewaczu wyciągał z góry zapychające lej kawałki korzeni, a drugi - wszedł pod maszynę i udrażniał lej od spodu. Po oczyszczeniu leja okazało się, że pomiędzy bęben napinający przenośnika taśmowego a konstrukcję urządzenia dostał się tłuczeń, który zablokował urządzenie. Poszkodowany postanowił usunąć tłuczeń przy użyciu metalowego łomu. W momencie, kiedy wybił kamień, taśma ruszyła i pociągnęła łom, którego zagięty koniec zahaczył o rękawicę założoną na lewą dłoń pracownika. W wyniku tego dłoń została wciągnięta pomiędzy obracający się bęben taśmociągu a konstrukcję, co spowodowało częściową amputację drugiego i trzeciego palca.


W momencie zaistnienia zdarzenia na miejscu przebywał za­równo operator urządzenia - oczyszczarki, jak i brygadzista. Jak ustalił inspektor Państwowej Inspekcji Pracy, na czas wykonywania operacji odblokowa­nia taśmociągu urządzenie nie zostało wyłączone.



Widok oczyszczarki z boku: strzałką oznaczono miejsce, w którym poszkodowany wszedł pod oczyszczarkę w celu odblokowania przenośnika taśmowego


Ustalenia Inspektora Pracy



Zgodnie z § 58 ust. 2 rozporządzenia ministra pracy i po­lityki socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogól­nych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (t. j. Dz. U. z 2003 r., nr 169, poz. 1650 ze zm.) maszyny, których uszko­dzenie stwierdzono w czasie pracy powinny być niezwłocznie zatrzymane i wyłączone z zasilania energią. Wznowienie pra­cy maszyny bez usunięcia uszkodzenia jest niedopuszczalne.

Z kolei w zakładowej instrukcji bezpiecznego wykonywa­nia prac podczas oczyszczania tłucznia, w części dotyczącej zaleceń dla operatora oczyszczarki tłucznia, znajdował się za­pis: „Przed przystąpieniem do konserwacji i oczyszczenia elementów mechanicznych, należy zawsze wyłączyć silnik, wyłączyć włącznik głównego zasilania i odłączyć zasilanie dla wykonywania niektórych prac (...)".


Z analizy zdarzenia wynikało, że powyższe przepisy nie były przez pracowników, w tym poszkodowanego, przestrzegane.

Co więcej, inspektor pracy ustalił, że wykony­wanie podobnych prac (oczyszczanie leja, odblokowywanie taśmociągu) przy niewyłączonym zasilaniu było w firmie regułą.

Operatorem oczyszczarki był obywatel Włoch, od­delegowany do pracy w polskim oddziale włoskiej firmy

budowlanej specjalizującej się w pracach to­rowych.

Pracownik ten opuścił Polskę przed zakończeniem inspekcji.W trakcie kontroli inspektor ustalił, że po­szkodowany został dopuszczony przez osoby nadzorujące prace do obsługi oczyszczarki bez wymaganych do obsługi tego typu urządzeń spe­cjalnych kwalifikacji - pracował na stanowisku operatora przesiewacza.


Ponadto inspektor stwierdził, że dwaj wło­scy operatorzy innych maszyn wykorzystywa­nych przy budowie torów - zgrzewarki szyn i podbijarki toru - nie zostali poddani proce­durze uznania kwalifikacji zawodowych na za­sadach   określonych w ustawie z dnia 18 marca 2008 r. o zasadach uznawania kwalifikacji zawodowych nabytych w państwach człon­kowskich Unii Europejskiej (Dz. U. z 2008 r., nr 63, poz. 394).


Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez inspektora z Ministerstwa Nauki i Szkolnic­twa Wyższego, osoba, która uzyskała kwali­fikacje w zawodzie „prowadzący maszyny do kolejowych robót budowlanych" w innym państwie członkowskim UE potrzebuje ich oficjalnego uznania w Polsce. Organem wła­ściwym, uznającym kwalifikacje w ww. za­wodzie jest prezes Urzędu Transportu Kole­jowego



 










Widok urządzenia od spodu: przenośnik taśmowy odprowadzający zanieczyszczenia odsiane z tłucznia; strzałką wskazano miejsce pomiędzy bębnem napinającym a konstrukcją stalowy), w którym zakleszczył się tłuczeń blokujący przenośnik







Przyczyny wypadku


 Na podstawie zeznań świadków i poszkodowanego oraz analizy okoliczności zdarzenia inspektor pracy za przyczyny wypadku uznał:


 wykonywanie przez poszkodowanego czynności wybijania tłucznia blokującego przenośnik taśmowy oczyszczarki bez wcześniejszego wyłączenia zasilania przenośnika,


 tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy; osobą sprawującą bezpośredni nadzór nad działaniem grupy pra­cującej przy oczyszczarce tłucznia był brygadzista - obywatel Włoch, oddelegowany do pracy w polskim oddziale włoskiej firmy, który opuścił Polskę przed zakończeniem kontroli,


 nieprawidłowe zachowanie się pracownika spowodowane zlekceważeniem zagrożenia.

W wyniku kontroli, w związku z dopuszczeniem pracow­ników nieposiadających odpowiednich kwalifikacji do obsłu­gi maszyn, inspektor pracy zastosował karę mandatu wobec kierownika budowy - polskiego pełnomocnika włoskiej firmy budowlanej.

Ponadto skierował zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przez obywateli Włoch - bryga­dzistę i operatora czy szczarki, przy eksploatacji której doszło do wypadku, przestępstwa określonego w art. 220 § 1 kodeksu karnego, w zbiegu z art. 157 § 1 kk, polegającego na narażeniu poszkodowanego na niebezpieczeństwo utraty życia albo cięż­kiego uszczerbku na zdrowiu.








Strona << | 1 | 2 | >>

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,341521978378 sekund.