VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 16 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

VORTAL BHP FAQ (ang. często zadawane pytania)

Kategoria: Główna -> PORADY

Pytanie

Odpowiedź


Kiedy za święto musze oddać pracownikowi dzień wolny? Czy wolne nie należy się jedynie w sytuacji, gdy święto przypada w niedzielę?

 


 



data publikacji 16.10.2011


Każde święto przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy pracownika o 8 godzin. W praktyce przekłada się to na obowiązek zapewnienia pracownikowi w zależności od systemu czasu pracy, którym jest objęty, dodatkowego dnia wolnego lub czasu wolnego od pracy, w sytuacji gdy święto przypadło w dniu wolnym od pracy wynikającym z zasady przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy (z reguły w wolną sobotę). Święto przypadające w niedzielę nie ma wpływu na wymiar czasu pracy pracownika i nie należy się za nie dodatkowy dzień wolny.



1. Święto zwykle obniża wymiar czasu pracy


Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W praktyce oznacza to, że w razie wystąpienia święta przypadającego w dni od poniedziałku do soboty, pracodawca musi to uwzględnić, ustalając wymiar czasu pracy pracownika w danym okresie rozliczeniowym i „odliczyć” z puli godzin do przepracowania po 8 godzin za każde takie święto. I to niezależnie od tego, w jakim systemie i rozkładzie czasu pracy pracuje pracownik. W przeciwnym razie dojdzie do wykonywania pracy ponad wymiar i dojdzie do pracy w godzinach nadliczbowych.


A zatem, ustalając wymiar czasu pracy, pracodawca powinien:


1) pomnożyć 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,


2) następnie dodać do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,


3) następnie odjąć od otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby świąt przypadających w tym okresie rozliczeniowym w innych dniach niż niedziela.


Przykładowo w grudniu 2010 r. zakładając, że w firmie obowiązuje miesięczny okres rozliczeniowy czasu pracy, należy dokonać następujących obliczeń:


KROK 1. 40 godzin × 4 tygodnie = 160 godzin


KROK 2. 160 godzin +24 godziny (29-31 grudnia) = 184 godziny


KROK 3. 184 godziny - 8 godzin (25 grudnia) = 176 godzin (22 dni)


Przy czym należy pamiętać, że święto, które wypada w niedzielę, nie powoduje obowiązku „odliczenia” 8 godzin z puli do przepracowania.


2. Nie zawsze należy się dzień wolny


Dodatkowego dnia wolnego od pracy udzielamy wówczas, gdy święto przypada w dzień, który dla pracownika jest wolny z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy – czyli najczęściej w sobotę. W takim wypadku bowiem dzień ten jest wolny dla pracownika z tytułu święta, a nie z tytułu 5-dniowego tygodnia pracy.


Przykład 1


Pracownik zatrudniony w podstawowym systemie czasu pracy od poniedziałku do piątku. Święto przypada w sobotę. – w dzień wolny od pracy dla tego pracownika – pracodawca dla zbilansowania czasu pracy powinien mu udzielić innego (dodatkowego) dnia wolnego od pracy przypadającego od poniedziałku do piątku do końca tego okresu rozliczeniowego, w którym wystąpiło święto. W przeciwnym razie pracownik będzie miał godziny nadliczbowe (święto obniżyło wymiar jego czasu pracy o 8 godzin, a on przepracował wszystkie dni od poniedziałku do piątku zgodnie z rozkładem czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym).

Gdyby zaś święto przypadało w niedzielę, wymiar czasu pracy nie zmienia się i nie ma potrzeby udzielania pracownikowi dodatkowego dnia wolnego od pracy (chyba że tego dnia pracownik świadczył pracę, wówczas w zamian za tę pracę powinien otrzymać inny dzień wolny od pracy – art. 15111 § 1 pkt 1, § 2 i § 4 k.p.).


Przykład 2


Pracownik jest zatrudniony w równoważnym systemie czasu pracy po 12 godzin według indywidualnego harmonogramu. Święto przypadające w inny dzień niż niedziela obniża wymiar jego czasu pracy o 8 godzin, jego dniówki robocze zaś obejmują 12 godzin. A zatem w zależności od rozkładu jego czasu pracy i uzgodnień z pracodawcą będzie on mógł np. przyjść do pracy później lub wyjść z pracy wcześniej.


Święto przypadające w niedzielę nie powoduje zmian w ustalonym wymiarze czasu pracy.


Podstawa prawna


art. 130 § 1, § 2, art. 15111 § 1 pkt 1, § 2, § 4 Kodeks pracy


Wróć na górę
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,131119012833 sekund.