VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 18 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 19 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

VORTAL BHP FAQ (ang. często zadawane pytania)

Kategoria: Główna -> NA ZASIŁKU CHOROBOWYM I URLOPIE

Pytanie

Odpowiedź

Od kilku tygodni przebywam na zasiłku chorobowym. 1 września 2003 r. przyniosłam do pracy kolejne zwolnienie lekarskie. Gdy weszłam do swojego pokoju, kadrowa od razu wręczyła mi wypowiedzenie, którego jednak nie przyjęłam. Czy mimo to dojdzie do rozwiąza

Pracodawca nie może dać pracownikowi wypowiedzenia podczas jego urlopu, a także podczas innej usprawiedliwionej nieobecności w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy bez wypowiedzenia. Ochrona przed wypowiedzeniem polega na zakazie złożenia przez pracodawcę oświadczenia o wypowiedzeniu podczas usprawiedliwionej nieobecności w pracy, np. z powodu choroby. Aby pracownik podlegał jednak w tym czasie ochronie, jego choroba stwierdzona zaświadczeniem lekarskim powinna istnieć w dniu złożenia przez pracodawcę takiego oświadczenia. Z pytania wynika, że 1 września czytelniczka stawiła się w pracy tylko po to, aby dostarczyć kolejne zaświadczenie lekarskie. Nadal tego dnia nie była więc zdolna do świadczenia pracy i pozostawała w okresie ochronnym przed wypowiedzeniem. Wręczenie jej wypowiedzenia było zatem niezgodne z prawem pracy, ale skuteczne. Oznacza to, że w opisanej sytuacji dojdzie do rozwiązania umowy po upływie wypowiedzenia określonego w doręczonym jej piśmie. Czytelniczka może natomiast odwołać się do sądu pracy i żądać przywrócenia do pracy albo odszkodowania. Należy podkreślić, że odmowa przyjęcia przez nią wypowiedzenia nie wpływa na skuteczność dokonanego wypowiedzenia. To jest bowiem skuteczne z chwilą, gdy pracownica zapoznała się z nim lub miała taką możliwość.

Podstawa prawna: art. 41 k.p., art. 61 kodeksu cywilnego (dalej: k.c.) w zw. z art. 300 k.p.

Wróć na górę
Ledwo 28 sierpnia 2003 r. stawiłam się w pracy, dyrektor wręczył mi miesięczne wypowiedzenie. Nie przyjęłam pisma, tłumacząc, że jestem chora i mam umówioną wizytę u lekarza. Następnie około godz. 12 przyniosłam zwolnienie lekarskie, obejmujące również te

Tak. Zatrudnienie ustanie z końcem września tego roku, po upływie miesięcznego wypowiedzenia. O skuteczności dokonanego wypowiedzenia decyduje chwila doręczenia jej pisma o wymówieniu, podczas której - w tym przypadku - czytelniczka była w pracy i wykonywała swoje obowiązki. Jak wynika z pytania, do lekarza udała się dopiero po wręczeniu jej tego pisma. Chroniony jest natomiast pracownik podczas zwolnienia lekarskiego. Tu jednak choroba nastąpiła już podczas wypowiedzenia umowy. Nie jest to zatem okoliczność powodująca objęcie zatrudnionego ochroną przed wypowiedzeniem. Potwierdził to również Sąd Najwyższy w wyroku z 14 października 1997 r., w którym orzekł: "wypowiedzenie umowy o pracę pracownikowi, który świadczył pracę, a następnie wykazał, że w dniu wypowiedzenia był niezdolny do pracy z powodu choroby, nie narusza art. 41 k.p.".

Podstawa prawna: art. 41 k.p., wyrok SN z 14 października 1997 r. (I PKN 322/97, OSNAP z 1998 r. nr 15, poz. 451)

Wróć na górę
Od stycznia do lipca tego roku pracownik był na zwolnieniu lekarskim, potem przeszedł na świadczenie rehabilitacyjne. Czy mogę go zwolnić? Jeśli tak, czy należy mu się odprawa?

Pracownik, który korzysta ze świadczenia rehabilitacyjnego, nie jest chroniony. Można go zwolnić, rozwiązując umowę o pracę bez wypowiedzenia. W tej chwili nie płaci mu się żadnej odprawy. Gdyby się jednak okazało, że po upływie świadczenia rehabilitacyjnego będzie nadal niezdolny do pracy i otrzyma rentę, to trzeba będzie mu wypłacić odprawę rentową. Zgodnie z orzeczeniem SN pracownikowi, który przeszedł na rentę z tytułu niezdolności do pracy po rozwiązaniu umowy o pracę, przysługuje jednorazowa odprawa pieniężna na podstawie art. 921 § 1 k.p., gdy stał się niezdolny do pracy wskutek choroby stwierdzonej w czasie zatrudnienia i prowadzącej, po nieprzerwanym okresie pobierania zasiłku chorobowego, do przyznania mu renty.

Podstawa prawna: art. 921 § 1 k.p.

Wróć na górę
Podczas największego spiętrzenia prac pracownik jest niedyspozycyjny, nie przychodzi do pracy, często przedstawiając zwolnienia lekarskie. Czy można go zwolnić za utrudnianie pracy?

Jeśli pracownik jest niezdolny do pracy, to korzysta ze swojego prawa do przebywania na zwolnieniu lekarskim. Od oceniania zdolności do pracy jest lekarz, a następnie lekarz orzecznik ZUS, który może go przebadać i sprawdzić zasadność wykorzystywania zwolnień lekarskich. Jeśli czytelnik chce go zwolnić, to należy podać prawdziwą, rzeczywistą i konkretną przyczynę. A taką w tym przypadku może być dezorganizacja pracy w zakładzie ze względu na częste absencje chorobowe. Pracownik na pewno odwoła się do sądu. Wówczas to pracodawca będzie musiał udowodnić, że jego nieobecności dezorganizują pracę.

Podstawa prawna: art. 32 k.p.

Wróć na górę
Pracodawca zwolnił mnie z pracy podczas urlopu wypoczynkowego. Czy miał do tego prawo?



Nie można wypowiedzieć umowy podczas urlopu wypoczynkowego. Ale jeśli pracodawca już to uczynił, to takie wymówienie jest wadliwe, ale skuteczne. W tej sytuacji czytelniczka może żądać przywrócenia do pracy lub odszkodowania. Pracownik ma prawo w ciągu siedmiu dni podważyć skuteczność wręczonego wypowiedzenia, składając odwołanie do sądu pracy.

Podstawa prawna: art. 32 k.p.

Wróć na górę
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,140749931335 sekund.