VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 21 stycznia 2019
KONTAKT Z NAMI


Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 33 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


DODAJ STRONĘ DO KATALOGU


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Praca we francuskim hipermarkecie to nie zwyczajne zajęcie zarobkowe, ale prawdz Autor : bhpekspert
Pracodawca i Pracownik
Z pamiętnika zakładowej lekarki
Praca we francuskim hipermarkecie to nie zwyczajne zajęcie zarobkowe, ale prawdziwa katorga.
Doktor Dorothée Ramaut dzień po dniu zapisywała swoje spostrzeżenia dotyczące brutalnych metod kierowania personelem. Oto fragmenty jej notatek
Od dziewiętnastu lat jestem lekarzem medycyny pracy w hipermarkecie, który zatrudnia około 480 osób. Warunki pracy są bardzo trudne, zarówno pod względem fizycznym (przenoszenie ciężkich towarów, często bez pomocy specjalistycznego sprzętu i pod presją czasu), jak i psychicznym. Mobbing to tutaj codzienność.

Wyobrażałam sobie, że tylko szeregowi pracownicy stają się ofiarami tego systemu. Sądziłam naiwnie, że wszyscy szefowie to skonstruowane według jednego wzorca wstrętne typy, którym płaci się za złe traktowanie podwładnych. Powiedziano im bowiem, że szybko awansują pod warunkiem, że cały swój czas i energię będą oddawać firmie. (...)

Dziś rozróżniam dwie kategorie pracowników hipermarketu. Pierwszą z nich stanowią młodzi ludzie, wyczerpani fizycznie i psychicznie. Mówią podobnie: „Nie mogę robić wszystkiego, o co mnie proszą. Mój szef chce, żebym zwolnił pracownika, ale ja nie umiem: on ma dzieci, poza tym nie jest gorszy od innych, więc dlaczego mam go wyrzucać?”.

Gdy nieoczekiwane zdarzenie, na przykład deszcz w lecie, spowoduje spadek sprzedaży lekkich ubrań, dyrekcja wini szefa działu, bo sprzedaż nie osiągnęła wymaganego poziomu. „Poświęcam firmie cały mój czas, wieczorem wracam wyczerpany, nie mogę znieść moich dzieci, z żoną wciąż się kłócimy” – wciąż słyszę takie słowa.

Druga kategoria to pracownicy na stanowiskach kierowniczych. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że akceptują ten system. Mam wrażenie, że rozmawiam z członkami sekty: te same reakcje, te same lekceważące uwagi o chorych pracownikach oraz tych, którzy ulegli wypadkowi. Są jak zaślepieni. (...) Często żyją samotnie. Niektórzy mówią o trudnościach w życiu prywatnym, ale nie chcą przyznać, że może to być związane z warunkami, w jakich pracują. (...)

Maj 2000. Daniel

Daniel od dziesięciu lat był szefem działu. Podczas wizyty mówił o sobie źle. Cierpiał na bezsenność. Kiedy zaczęłam rozmowę o jego pracy, załamał się i zaczął szlochać: jego szef wielokrotnie poniżał go przy pracownikach, a nawet w obecności klientów. Wciąż słyszał tylko jego wrzaski.

Wystawiłam Danielowi zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Po kuracji lekowej i terapii psychiatrycznej nadal nie był w stanie pracować na jakimkolwiek stanowisku w tej firmie, tak bardzo czuł się osaczony i bał się powrotu. Został zwolniony i szybko znalazł pracę w innej branży.

 Jego szef wyjaśniał mi wtedy, że Daniel „jest do niczego”. A ja zaczęłam patrzeć na dyrekcję przedsiębiorstwa zupełnie inaczej. Jak można mówić, że pracownik jest „niekompetentny i do niczego”, jeśli ma dziesięcioletni staż w firmie? Dla przedsiębiorstwa to zwycięstwo czy porażka? (...)

Od tej pory zaczęłam słuchać szefów z większą uwagą. Pewnie dlatego znacznie łatwiej się przede mną otwierali, niektórzy opowiadali, że nowy dyrektor dużo częściej niż poprzedni zmusza ich do robienia rzeczy, jakich nie akceptują. Szybko spostrzegłam też, że ci, którzy odważyli się rozmawiać, są przez pozostałych izolowani albo wręcz dręczeni. (...)

Listopad 2000. Mathieu

Mathieu, szef rejonu od 1988 roku, przez kilka miesięcy był na zwolnieniu z powodu silnych bólów kręgosłupa. Rozmawiałam z nim tuż przed jego powrotem do pracy. Miał 35 lat, ale przypominał starca. Chodził zgięty w pół, kulał, podpierał się laską. (...) Mimo to chciał wrócić. Kilka tygodni później powiedział mi, że wciąż cierpi z powodu bólu, ale że absolutnie musi wrócić do pracy. Trzymał się prosto, swoją laskę zostawił w poczekalni. Kiedy zwróciłam uwagę, że zapomniał o lasce, wyznał, że od pewnego czasu potrzebuje jej tylko wtedy, kiedy idzie do sklepu. Zaczęliśmy rozmawiać o warunkach pracy, przede wszystkim o jego stosunkach z Benoit, na którego skarżyło mi się kilku innych szefów rejonów. Benoit kazał mu wyrzucić pracownika, który był według niego zbyt powolny i nieskuteczny. Mathieu odmówił zwolnienia pod pretekstem kradzieży.

Bardzo szybko zaczął dostawać zadania niemożliwe do wypełnienia. Benoit poniżał go i ośmieszał, aż do dnia, w którym Mathieu tak bardzo zaczęły boleć plecy, że musiał pójść do domu. W listopadzie 2001 poświadczyłam jego niezdolność do pracy. W tej chwili Mathieu ma się dobrze. Przechodzi kurs kształcenia zawodowego w innej dziedzinie.

Grudzień 2001. Thibault

Kiedy robiłam zakupy w sklepie, spotkałam dwóch pracowników. Powiedzieli mi, że martwią się o swojego szefa Thibault. Widzieli, jak płakał w magazynie, on, który zazwyczaj znosi wszystko cierpliwie. Powiedzieli mi też, że od pewnego czasu Benoit (ten sam, który dręczył Mathieu) „wciąż się go czepia”. (...)

Thibault spóźnił się na wizytę. Był jak nieobecny. Na moje pierwsze pytanie dosłownie się rozkleił. Od miesięcy Benoit próbował go zwolnić. Właśnie zażądał, by w ciągu dwóch dni dostarczono mu inwentarz rejonu. Thibault wiedział, że to fizycznie niemożliwe, nawet jeśli kazałby całej ekipie pracować przez noc.

Po terapii psychiatrycznej i intensywnej kuracji lekowej w czerwcu 2002 roku stwierdziłam, że jest całkowicie niezdolny do pracy. (...) Jesienią Thibault został ostatecznie zwolniony. Skończyły się jego problemy małżeńskie, ma drugie dziecko, znalazł ciekawą pracę.

Marzec 2002. Aurelie

Aurelie skierował do mnie w trybie pilnym inspektor pracy. Nie znałam jej, dopiero zaczęła pracę w firmie. Miała 42 lata, była elegancką kobietą, ale jej twarz nie pasowała do sposobu ubierania się: była nieuczesana i bez makijażu. Gdy tylko spytałam ją o powód wizyty, załamała się, zaczęła płakać, mówiąc, że nie rozumie dlaczego „wylądowała u wariatów!”. Wszystko stało się dla niej nie do zniesienia, już sam przyjazd do pracy był strasznym doświadczeniem. (...)

Aurelie nie mogła znieść postępowania swojego szefa Jerôme’a w stosunku do jednego z kolegów, którego regularnie obrażał, ośmieszał i poniżał. Ośmieliła się stanąć w jego obronie. Bardzo szybko Jerôme zaczął zachowywać się w ten sam sposób wobec niej. Wtedy załamała się i wpadła w depresję. Stwierdziłam, że jest czasowo niezdolna do pracy i skierowałam ją do psychiatry. (...)

Aurelie zatrudniła adwokata i wniosła skargę do sądu pracy. Za jej przykładem to samo zrobiło pięciu innych pracowników. Dwóch z nich wygrało sprawę. Aurelie przegrała i złożyła apelację. Spotkałam ją ponownie dwa i pół roku później. Wciąż wykazywała oznaki ciężkiej depresji. Wydała mi się zmęczona, niespokojna, cierpiała na bezsenność. Wciąż była na urlopie zdrowotnym, ale nie dostawała już wypłaty, więc wydałam jej zaświadczenie o niezdolności do pracy. W końcu została zwolniona zgodnie z procedurą, po trzech latach postępowania sądowego.

Wkrótce po sprawie Mathieu, Thibault i Aurelie nowe przypadki dręczenia moralnego kończą się zwolnieniami lub okresowymi urlopami. Próbuję ostrzec dyrekcję hipermarketu, ale bez skutku. Staram się także zwrócić uwagę komitetu bhp w przedsiębiorstwie, ale tych uwag nigdy nie przekazuje się do dyrekcji.

Koniec 2002

zyznaję, że długo nie byłam pewna, czy postępuję słusznie. Bardzo trudno było mi pracować w tym sklepie, tak pogorszyły się moje własne warunki pracy. Szefowie działów mówili szefom rejonów, żeby na mnie uważali. Niektórzy odmawiali przyjścia na wizytę. Inni powodowali zamieszanie w poczekalni. Jeszcze inni nie chcieli rozbierać się do badania. W głębi serca im współczułam. Wiedziałam, że uważali za swój obowiązek grać te role. Podczas konsultacji opisywali swoją bezradność.

Kilku z nich ostrzegło mnie, żebym uważała, bo szukano pretekstu, żeby mnie zwolnić – ktoś mógłby podrzucić mi do torebki albo do kieszeni jakiś przedmiot, by oskarżyć mnie o kradzież. (...) Wciąż regularnie robiłam zakupy w sklepie, ale starałam się zmieniać dni i godziny. Zawsze miałam tylko małą torebkę, którą trzymałam tuż przy sobie. Nie nosiłam szerokich ubrań. Kiedy zbliżał się jakiś pracownik, odsuwałam się. Wiedziałam, że niebezpieczeństwo może nadejść z każdej strony. Miałam uczucie, że dostaję paranoi. (...)

Czerwiec 2003 

Dyrektor hipermarketu został zwolniony, na miejsce dwóch szefów-dręczycieli i dyrektora ds. zasobów ludzkich zatrudniono nowe osoby. Nowy dyrektor był wobec mnie dużo bardziej uprzejmy, chciał mnie przekonać, że dialog jest możliwy. Rzeczywiście był, ale niczemu nie służył. (...)

Miałam wrażenie, że wszystko funkcjonuje tak samo jak przedtem, poza tym, że od kiedy udało mi się upublicznić problem mobbingu, mówiło się o tym dużo częściej. Było to dla mnie jedyne źródło satysfakcji. (...)

Gridzień 2004 

Pewnego dnia w czasie porannej odprawy pracownik działu samoobsługi stracił nad sobą panowanie. Gwałtownie opuścił salę i zadzwonił do mnie z prośbą o wizytę. Wypisałam mu czasowe zwolnienie i poradziłam, by zadzwonił do inspekcji pracy. Kilka dni później dostał list wzywający na spotkanie w sprawie zwolnienia.

Tym razem związkowcy zareagowali. Strajk sparaliżował pracę. Powołano specjalny komitet bezpieczeństwa i higieny pracy. Zdecydowano, że będę prowadzić zebrania z pracownikami i mówić im o mobbingu.

Październik 2005 

Uważa się mnie za specjalistkę w dziedzinie medycyny pracy, ale czuję się bezradna, gdy ludzie w hipermarkecie wciąż cierpią.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
SERWIS PRACY NEXT-JOBS

PRACA INSPEKTOR BHP

Studia Podyplomowe BHP WARSZAWA od 20 maja 2018


INDIE 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 22 listopada 2015


Nasza strona


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwca 2015


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24czerwca 2015


Podyplomowe studia bhp zajęcia z 24 czerwiec 2015


Podyplomowe Studia BHP w Wakacje 2015 zajęcia 24 maj 2015


Studia Podyplomowe BHP w Wakacje 2015 zajęcia z 16 maja 2015


Bezpłatne Szkolenie BHP dla pracowników przez internet


Podyplomowe Studia BHP w 2015 Też przez internet


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.2


Zajęcia z 21 grudnia 2014
Możesz   studia rozpocząć
od teraz. Szybko z Tobą
nadrobimy
zaległości.
Dzwoń 501-700-846

Studia Podyplomowe BHP w Warszawie

Teraz możesz się jeszcze dopisać na Podyplomowe Studia BHP w Warszawie kończymy w kwietniu  2015 w Hotelu 112 Górczewska 212 / dawna TINA /
Szybko nadrobimy z Tobą zaległości.
dzwoń 501-700-846

warszawa, Górczewska 212

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 21 grudnia2014cz.1Teraz też możesz dopisać się na studia

Biuro BHP-EKSPERT Warszawa ul.Mińska 25

Nasze biuro w Warszawie mieści się na ul.Mińska 25 w Budynku dawnych zakładów optycznych

Warszawa , ul.Mińska 25

Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia 2014cz.3


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz.2


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 14 grudnia2014cz1


TERAZ Studia Podyplomowe BHP w Krakowie do kwietnia 2015

Podyplomowe Studia BHP w Krakowie prowadzimy na  ul.Tadeusza Lehra Spławińskiego 2, zajęcia w każdą niedzielę do kwietnia 2015

Studia Podyplomowe BHP w Krakowie do kwietnia 2015

Centrum Studiów Podyplomowych Kraków


Podyplomowe Studia BHP zajęcia z 7 grudnia 2014To jest pierwszy test zarejestrowania  naszych zajęć w sieci.

Tym sposobem każda osoba w necie będzie mogła uczestniczyć w zajęciach bez względu na miejsce swojego pobytu. Osoby które nie były obecne 7 grudnia 2014 miały możliwość oglądania przekazu na żywo a teraz mają wgląd w nagranie.
Następne nasze zajęcia mamy  w niedzielę 14 grudnia 2014 i będziemy przekazywać je  w całości od początku zajęć.
Dzięki tej formie przekazu możesz słuchać naszych zajęć w samochodzie i oglądać leżąc w łóżeczku.

Temat następnych zajęć   : Wypadki przy pracy

ZAPRASZAM
wszystkich a osobom zainteresowanym dam linka do transmisji online na żywo.

Nagranie to jest na razie technicznym  Testem i ma  wiele niedoskonałości,  w przyszłych  transmisjach   będziemy dążyć do ciągłej  doskonałości.

Pytania w trakcie zajęć online można będzie zadawać dzwoniąc po nr
501-700-846 pod tym numerem też zapisujemy na studia koszt 4500 zł


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Lato z SALEZJANAMI


Cookies pliki

Na naszych stronach są wykorzystywane pliki cookies.Stosujemy je w celach zapewnienia maksymalnej wygody użytkowników. Użytkownik ma możliwość samodzielnej zmiany ustawień dotyczących cookies w swojej przeglądarce internetowej. Jeżeli wyrażasz zgodę na zapisywanie informacji zawartej w cookies kliknij w Zamknij.  Jeżeli nie wyrażasz zgody - zmień ustawienia swojej przeglądarki

Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Mój stosunek do pracy

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 298
Komentarzy: 0


Ostatnie artykuły


Polecamy ebooki


Kodeks pracyBHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,347968101501 sekund.