VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 19 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 39 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Państwowa Inspekcja: Inspektor pracy wyjaśnia Autor : prawo
Praca Zwolnienia grupowe

Jeżeli pracownik zwalniany w ramach zwolnień grupowych zgłosi w ciągu roku od dnia zwolnienia wolę powrotu do zakładu, pracodawca powinien go zatrudnić w pierwszej kolejności.

Od początku 2004 r. obowiązuje nowa Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, nazywana potocznie Ustawą o zwolnieniach grupowych - mówi Maciej Piotrowski, radca prawny Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.Od początku 2004 r. obowiązuje nowa Ustawa o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników, nazywana potocznie Ustawą o zwolnieniach grupowych - mówi Maciej Piotrowski, radca prawny Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie.

Przepisy tej ustawy stosuje się jedynie do firm zatrudniających powyżej 20 pracowników. Nie oznacza to jednak, że w mniejszej firmie nie może dojść do zwolnienia z przyczyn określonych w ustawie, czyli niedotyczących pracowników. W tak małej firmie zwolnienia dokonuje się na zasadach i w trybie przewidzianym w kodeksie pracy. Oznacza to, że w świadectwie pracy nie wpisuje się podstawy prawnej z ustawy, lecz sformułowanie: art. 30 par. 1 p. 1 - jeżeli do rozwiązania ustawy doszło w trybie porozumienia stron lub: art. 30 par. 1 p. 1, jeśli miało miejsce rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem. W obu przypadkach pracodawca powinien dopisać, że rozwiązanie stosunku pracy spowodowały przyczyny nieleżące po stronie pracownika. Jest to bardzo istotne, zwłaszcza dla osób, które nowemu pracodawcy będą uzasadniać swoje odejście z poprzedniej pracy lub które zamierzają skorzystać ze świadczeń przedemerytalnych.

Ustawa dotyczy zarówno pracowników zwalnianych z przyczyn od nich niezależnych, jak i w drodze wypowiedzenia i porozumienia stron, pod warunkiem że: w okresie nieprzekraczającym 30 dni zwolnienie obejmuje co najmniej 10 pracowników - gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 100 osób; 10 proc. pracowników - jeśli zatrudnia co najmniej 100, lecz mniej niż 300 osób; 30 pracowników lub więcej - w firmach zatrudniających co najmniej 300 osób. Do wymienionej wyżej liczby zwalnianych pracowników dolicza się także tych zatrudnionych, którzy w ramach grupowego zwolnienia zdecydowali się odejść za porozumieniem stron, pod warunkiem że było ich co najmniej pięciu.

Konsultacje ze związkami

Procedura zwalniania grupowego rozpoczyna się od konsultacji ze związkami zawodowymi lub gdy w firmie nie działają takie organizacje - z przedstawicielami pracowników. Konsultacja taka powinna dotyczyć zwłaszcza możliwości: uniknięcia lub zmniejszenia rozmiaru zwolnienia grupowego; przekwalifikowania lub przeszkolenia zwalnianych pracowników; ich szans na uzyskanie innego zatrudnienia. Pracodawca kieruje do organizacji związkowych lub przedstawicieli pracowników informację pisemną, tzw. zawiadomienie. Powinna w nim być podana: przyczyna zwolnień; liczba zwalnianych pracowników i grupy zawodowe, do których należą; okres zwolnienia grupowego; kolejność dokonywania zwolnień; kryteria doboru zwalnianych pracowników; propozycje rozstrzygnięcia spraw pracowniczych związanych z grupowymi zwolnieniami, w szczególności dotyczących świadczeń pracowniczych, np. odpraw.

Zawiadomienie należy przekazać organizacjom związkowym w takim terminie, aby mogły one zgłosić, w ramach konsultacji, swoje propozycje dotyczące zwolnień. Organizacje związkowe lub przedstawiciele pracowników mogą się domagać również innych informacji, jeśli miałyby one wpływ na przebieg konsultacji oraz treść zawieranego ze związkami porozumienia. Porozumienie - najpóźniej w ciągu 20 dni od daty zawiadomienia - pracodawca zawiera ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, a jeśli nie jest to możliwe, gdyż wśród organizacji związkowych nie ma zgody, przynajmniej z organizacjami reprezentatywnymi. Gdy również tego nie można uzyskać, pracodawca ma prawo ustalić zasady postępowania dotyczące zwolnień grupowych w regulaminie, uwzględniając, w miarę możliwości, postulaty związków.

Pracodawca powiadamia następnie właściwy powiatowy urząd pracy i dopiero później może pracownikom wypowiedzieć stosunki pracy. Wypowiedzenie nie może upłynąć wcześniej niż po 30 dniach od daty zawiadomienia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy stosunek pracy rozwiązuje się z pracownikami na skutek zakończenia działalności pracodawcy w wyniku prawomocnego orzeczenia sądowego.

Pracownicy chronieni
Niektórym pracownikom, jeśli firma nie ulega likwidacji, można jedynie wypowiedzieć warunki płacy i pracy (wypowiedzenie zmieniające). Ochronie podlegają: pracownicy w wieku przedemerytalnym; kobiety w ciąży lub w czasie urlopu macierzyńskiego; członkowie zarządu zakładowej organizacji związkowej; związkowcy upoważnieni do reprezentowania organizacji związkowej wobec pracodawcy; społeczni inspektorzy pracy; osoby powołane do odbycia służby wojskowej lub przeszkolenia wojskowego. Jeśli takim pracownikom w wyniku wypowiedzenia zmieniającego obniżono wynagrodzenie, to do końca okresu, w którym są oni chronieni, przysługuje im dodatek wyrównawczy.

Inne kategorie osób podlegających ochronie to m.in.: pracownicy urlopowani, przebywający na zwolnieniach lekarskich, posłowie, senatorowie, osoby zatrudnione na mocy przepisów szczególnych.

Odprawy

Prawo zmusza pracodawcę do zapłacenia odprawy, jeśli łącznie spełnione są warunki: pracownik zwalniany jest w ramach grupowego zwolnienia lub indywidualnie z przyczyn niedotyczących pracowników, a firma zwalniająca pracowników zatrudnia powyżej 20 osób.

Wysokość odprawy wynosi: gdy staż pracy u danego pracodawcy jest krótszy niż 2 lata - jednomiesięczne wynagrodzenie; gdy trwa od 2 do 8 lat - dwumiesięczne; dłużej niż 8 lat - trzymiesięczne. Wysokość odprawy nie może przekraczać 15-krotności wynagrodzenia minimalnego obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy.

Aktualnie nie ma żadnych przepisów wyłączających prawo do odprawy.

Ponowne zatrudnienie

Jeżeli pracownik zwalniany w ramach zwolnień grupowych zgłosi w ciągu roku od dnia zwolnienia wolę powrotu do zakładu, pracodawca powinien go zatrudnić w pierwszej kolejności, jeśli przyjmuje do pracy osoby do tej samej grupy zawodowej. Okres, w którym pracodawca jest zobowiązany do ponownego zatrudnienia, wynosi 15 miesięcy od dnia rozwiązania stosunku w ramach grupowego zwolnienia.
Źródło: Dziennik Polski 19.03.2004

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,445536851883 sekund.