VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 19 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 43 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Służba bhp.Fachowcy z zewnątrz czy etat Inspektora BHP? Autor : prawo
Służba bhp Artykuł zamieszczamy powtórnie aby udzielić odpowiedzi tajemniczej osobie,która w przeprowadzonej z nami rozmowie telefonicznej nie chciała ujawnić niczego o swojej 6000 tysięcznej firmie.Pozdrawiamy i prosimy o maila jesteśmy dyskretni dochowamy dżentelmeńskiej tajemnicy. Z jednej strony doradztwo, z drugiej kontrola – takie są obecnie i będą nadal dwie najistotniejsze funkcje służb bezpieczeństwa i higieny pracy. Pod tym względem niedawna nowelizacja kodeksu pracy niczego nie zmienia. Wyraźnie natomiast wymaga, aby każda z pełniących tę rolę osób ukończyła odpowiednie szkolenia.

Od 2004 przepisy dotyczące tworzenia w zakładach pracy służb bezpieczeństwa i higieny pracy są znacznie bardziej precyzyjne od poprzednich.

Zmiany te wynikają z uchwalonej 14 listopada br. nowelizacji kodeksu pracy. Otwórz tekst

Przypomnijmy, że zgodnie z obowiązującym brzmieniem art. 237/11/

Art. 23711 [Służba bhp]

§ 1. Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników tworzy służbę bezpieczeństwa i higieny pracy, zwaną dalej "służbą bhp", pełniącą funkcje doradcze i kontrolne w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, zaś pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:

1) zatrudnia do 10 pracowników albo

2) zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

§ 2. Pracodawca - w przypadku braku kompetentnych pracowników - może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy. Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, o którym mowa w § 1, a także specjalista spoza zakładu pracy powinni spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań służby bhp oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby.

§ 3. Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań tej służby, nie mogą ponosić jakichkolwiek niekorzystnych dla nich następstw z powodu wykonywania zadań i uprawnień służby bhp.

§ 4. Właściwy inspektor pracy może nakazać utworzenie służby bhp, albo zwiększenie liczby pracowników tej służby, jeżeli jest to uzasadnione stwierdzonymi zagrożeniami zawodowymi.

A wiec służbę bhp musi powołać pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników. Obowiązku takiego nie ma zatem w zakładzie liczącym do 100 pracowników, z tym że wówczas wykonywanie zadań tej służby spoczywa na pracodawcy, który może je powierzyć specjalistom spoza zakładu pracy albo pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. § 5. Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia: 1) szczegółowy zakres działania, uprawnienia, organizację, liczebność i podporządkowanie służby bhp, 2) kwalifikacje wymagane do wykonywania zadań służby bhp.

Fachowcy z zewnątrz

Tak sformułowane przepisy dają pracodawcy swobodę przy wyborze osoby, która ma realizować zadania służby bhp. Po wejściu w życie zmian wspomnianego art. 237/11/ ta dowolność jest nieco ograniczona. Przede wszystkim w kodeksie wyraźnie jest powiedziane, że w firmie, w której pracuje do 100 osób, zadania służby bhp należy powierzyć pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy. Dopiero w przypadku braku kompetentnych pracowników będzie można je zlecić osobom z zewnątrz. Również sam pracodawca ma prawo wykonywania zadań służby. Jednak tylko ten, który zatrudnia nie więcej niż 10 pracowników, albo do 20 pracowników, z tym że w tym drugim przypadku musi też spełnić jeszcze jeden warunek – musi być zakwalifikowany do działalności, dla której ustalono maksymalnie trzecią kategorię ryzyka określoną w ustawie o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, zwanej ustawą wypadkową.

I jeszcze jedno.
Według znowelizowanego kodeksu, pracownicy służby bhp i pracownicy wykonujący jej zadania oraz specjaliści spoza zakładu, a także pracodawcy uprawnieni do pełnienia funkcji tej służby muszą być odpowiednio przeszkoleni w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Poprzednio kodeks nie stawiał takiego wymagania wprost. Kwalifikacje wymagane przy wykonywaniu zadań służby oraz regulacje dotyczące szkoleń z zakresu bhp określają rozporządzenia wykonawcze. Co prawda po nowelizacji k.p. wymagają one pewnych zmian (np. wskazania przypadków, w których można kogoś zwolnić z określonego rodzaju szkolenia), ale do czasu wydania nowych przepisów moc zachowują akty dotychczasowe.

Obowiązkowy kurs

Na razie regulacje dotyczące szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy znaleźć można w rozporządzeniu ministra pracy z 1996 r. (zob. podstawa prawna), zgodnie z którym pracowników służby bhp szkolą specjalne ośrodki szkoleniowe.

Podczas szkolenia podstawowego powinni oni opanować wiedzę i umiejętności m.in. w zakresie:

• identyfikacji i analizy zagrożeń zawodowych oraz oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami,
• prowadzenia kontroli i oceny stanu bezpieczeństwa i higieny pracy, w tym przestrzegania przepisów i zasad bhp,
• metod eliminowania lub ograniczenia oddziaływania na pracowników czynników szkodliwych dla zdrowia i niebezpiecznych,
• ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz chorób zawodowych, a także określania niezbędnych działań profilaktycznych.
Pracownicy służby bhp muszą swoją wiedzę cały czas doskonalić i obowiązkowo uczestniczyć w szkoleniach okresowych (nie rzadziej niż raz na sześć lat).
Szkolenia te służą zaznajomieniu się ze zmianami przepisów prawnych dotyczących bhp, a także uzyskaniu najnowszych informacji na temat analizy i oceny zagrożeń, metod oceny ryzyka związanego z tymi zagrożeniami oraz na temat organizacji i metod kształtowania bezpiecznych i higienicznych warunków pracy. Wykładowcy powinni też doradzić, jak rozwiązywać trudne problemy, z którymi służba bhp styka się na co dzień.
Z treści znowelizowanego kodeksu w części dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy nie wynika natomiast, aby trzeba było zmienić regulacje dotyczące zadań i uprawnień służb bhp. W tej sprawie nie uchwalono bowiem żadnych nowych przepisów.

Z piśmiennictwa
Pojęcie „pracodawcy” Art. 3.K.p Pojęcie pracodawcy Pracodawcą jest jednostka organizacyjna, choćby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudniają one pracowników. z rozporządzenia dotyczącego szkolenia w dziedzinie bhp nie obejmuje osób fizycznych prowadzacych działalość gospodarczą , którzy bezpośrednio nie zatrudniają pracowników.

Zadań bez liku

W myśl rozporządzenia Rady Ministrów z 1997 r. dotyczącego służby bhp, stanowią ją w zakładzie pracy wyodrębnione komórki organizacyjne jednoosobowe lub wieloosobowe, a liczbę ich pracowników ustala pracodawca, uwzględniając stan zatrudnienia, występujące w zakładzie warunki pracy i związane z nimi zagrożenia zawodowe, a także uciążliwości pracy. Należy przy tym kierować się zasadą, że przy zatrudnieniu od 100 do 600 pracowników tworzy się wieloosobową lub jednoosobową komórkę albo zatrudnia w tej komórce pracownika służby bhp w niepełnym wymiarze czasu pracy. Natomiast w firmie liczącej ponad 600 osób należy zatrudnić w pełnym wymiarze czasu pracy co najmniej jednego pracownika służby na każdych 600 pracowników.

Zakres działania służby bhp jest dość szeroki. Należy do niego np.:

• przeprowadzanie kontroli warunków pracy oraz przestrzegania przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
• sporządzanie i przedstawianie pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bhp oraz propozycji przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy,
• udział w opracowywaniu planów modernizacji i rozwoju zakładu pracy oraz przedstawianie propozycji dotyczących uwzględnienia w tych planach rozwiązań techniczno-organizacyjnych zapewniających poprawę stanu bezpieczeństwa i higieny pracy,
• udział w opracowywaniu zakładowych układów zbiorowych pracy, wewnętrznych zarządzeń, regulaminów i instrukcji ogólnych dotyczących bhp oraz w ustalaniu zadań osób kierujących pracownikami w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy,
• udział w ustalaniu okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy oraz w opracowywaniu wniosków wynikających z badania przyczyn i okoliczności tych wypadków oraz zachorowań na choroby zawodowe, a także kontrola realizacji tych wniosków,
• prowadzenie rejestrów, przechowywanie dokumentów dotyczących wypadków przy pracy, stwierdzonych chorób zawodowych i podejrzeń o takie choroby, a także przechowywanie wyników badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy,
• współdziałanie z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, a w szczególności przy organizowaniu okresowych badań lekarskich pracowników.

W niektórych branżach służbom bhp wyznaczono też dodatkowe zadania. Wchodzą one np. w skład komisji powoływanych dla oceny warunków uciążliwości lub szkodliwości dla zdrowia służby pełnionej przez funkcjonariuszy Straży Granicznej, a uprawniających ich do dodatkowego urlopu. Taką samą zasadę przyjęto wobec policjantów. Resortowe przepisy szczegółowo też określają rolę pracowników służby bhp w razie wypadku, jak np. odrębne regulacje odnoszące się do bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, zobowiązujące ich dyrektorów do powołania zespołu powypadkowego, którego przewodniczącym powinien być pracownik służby bhp. Z kolei z przepisów określających zasady organizacji Państwowej Straży Pożarnej jasno wynika, że zarówno w jej komendach wojewódzkich, jak i powiatowych (czy miejskich) stanowisko pracy służby bhp jest jedną z ich „obowiązkowych” komórek organizacyjnych.

Z orzecznictwa
Przepis art. 31 par. 1 kodeksu pracy nie daje podstawy do podporządkowania służby bezpieczeństwa i higieny pracy osobie wchodzącej w skład organu zarządzającego – wyrok NSA z 29 stycznia 1998 r., sygn. akt. II SA 1411/97 (Pr. Pracy 1998/6/41).


Praw także niemało

Służba bhp ma wiele uprawnień. Może ona m.in.:

• występować do osób kierujących pracownikami z zaleceniami usunięcia stwierdzonych zagrożeń wypadkowych i szkodliwości zawodowych oraz uchybień w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy
• wnioskować o nagradzanie pracowników wyróżniających się w działalności na rzecz poprawy warunków bhp,
• niezwłocznie wstrzymać pracę maszyny lub innego urządzenia technicznego w razie wystąpienia bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia pracownika albo innych osób,
• niezwłocznie odsunąć od pracy pracownika zatrudnionego przy pracy wzbronionej, a także pracownika, który swoim zachowaniem lub sposobem wykonywania pracy stwarza bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia własnego albo innych osób.


Od inspektora po specjalistę

Pracowników służby bhp zatrudnia się na stanowiskach inspektorów, starszych inspektorów, specjalistów oraz głównych specjalistów do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy, a stopnie te zależą od posiadanych kwalifikacji. Przykładowo inspektorem może być osoba posiadająca wyższe wykształcenie i co najmniej dwuletni staż zawodowy, zawód technika bhp lub średnie wykształcenie i co najmniej czteroletni staż zawodowy. Trzeba też pamiętać, że również pracownik wyznaczony do pełnienia roli służby bhp (tam, gdzie nie trzeba jej tworzyć) musi posiadać odpowiednie kwalifikacje. Wystarczy np., że ma zawód technika bhp.


Podstawa prawna:

• Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (t.j. Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.).
• Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 109, poz. 704).
• Rozporządzenie ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. nr 62, poz. 285).
• Rozporządzenie ministra edukacji narodowej i sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz.U. z 2003 r. nr 6, poz. 69).
• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 8 kwietnia 1999 r. w sprawie określenia szczegółowych zasad organizacji komendy wojewódzkiej i powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (Dz.U. nr 38, poz. 375 z późn. zm.).
• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 14 czerwca 2002 r. w sprawie urlopów funkcjonariuszy Straży Granicznej (Dz.U. nr 86, poz. 784).
• Rozporządzenie ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 7 czerwca 2002 r. w sprawie urlopów policjantów (Dz.U. nr 81, poz. 740).

Źródło: Gazeta Prawna"

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,286379098892 sekund.