VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 25 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 58 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

NOWE PRZEPISY: Kodeks Pracy od 1 stycznia 2004.Umowa o pracę, Czas pracy, Autor : prawo
NOWE PRZEPISY To, co najważniejsze
UMOWA O PRACĘ. Będzie określać nie tylko rodzaj, warunki, miejsce wykonywania, termin rozpoczęcia pracy i wynagrodzenie, ale też poszczególne składniki pensji oraz wymiar czasu pracy. Ma być zawarta na piśmie.
W przeciwnym razie najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy szef musi potwierdzić na piśmie ustalenia co do rodzaju i warunków umowy. Następnie w ciągu siedmiu dni od jej zawarcia powinien poinformować pracownika o: dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości wypłaty pensji, urlopie wypoczynkowym, długości wypowiedzenia, a gdy nie musi tworzyć regulaminu pracy - dodatkowo o paru kwestiach. Nowości dotyczą umów o pracę podpisanych od 1 stycznia 2004 r. Do zawartych przed tą datą stosuje się dotychczasowe zasady.

CZAS PRACY. W zasadzie na nowo sformułowano przepisy o czasie pracy. Niektóre regulacje zmodyfikowano, ale też wprowadzono pewne nowości. Przede wszystkim zrezygnowano z dobowego limitu czterech nadgodzin. W zamian ustalono, że zatrudniony nie powinien pracować dłużej niż 48 godzin na tydzień. Zagwarantowano także pracownikom co najmniej 11-godzinny nieprzerwany odpoczynek na dobę oraz 35-godzinny na tydzień. Pracujący w nocy, wykonujący jednocześnie prace szczególnie niebezpieczne czy związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym, nie mogą pracować ponad 8 godzin na dobę. Określono także technikę obliczania nominalnego czasu pracy na podstawie normy średniotygodniowej, a przy ruchu ciągłym - normy dobowej. Dotychczas nie była ona uregulowana, co w praktyce mogło prowadzić do błędnych wyliczeń.

WYNAGRODZENIE CHOROBOWE. Od 1 stycznia 2004 r. pierwszy dzień krótkiego zwolnienia lekarskiego, trwającego do sześciu dni - w ramach 33 dni absencji chorobowej pracownika w roku, którą finansuje zakład pracy - staje się odpłatny.

URLOPY WYPOCZYNKOWE. Pierwszy urlop w życiu ma przysługiwać już z upływem miesiąca pracy, a nie sześciu miesięcy. Zrezygnowano z trzech progów wymiarów urlopowych na rzecz dwóch. I tak, zatrudnionym krócej niż 10 lat należy się 20 dni urlopu, a co najmniej 10 lat - 26 dni. Do stażu pracy, od którego zależy prawo i wysokość urlopu, będzie się wliczało zatrudnienie niezakończone, ale tylko w części przypadającej przed rozpoczęciem kolejnej umowy. Dotychczas uwzględniało się jedynie okresy pracy zakończonej. Ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracodawca musi wypłacić tylko w razie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. Ponadto nie trzeba go lub wynagrodzenia za urlop w ogóle uiszczać, jeżeli odrębne przepisy nakazują pracodawcy objąć pracownika ubezpieczeniem gwarantującym świadczenie pieniężne za czas urlopu. Gdyby zaś owo świadczenie okazało się niższe od kodeksowego ekwiwalentu lub wynagrodzenia, w grę wchodzi jedynie wyrównanie różnicy.

URLOP WYCHOWAWCZY. Od 1 stycznia 2004 r. warunkiem uzyskania dodatkowego urlopu wychowawczego będzie przedstawienie pracodawcy orzeczenia o niepełnosprawności dziecka w wieku do lat 16, a w wieku od 16 do 18 lat - orzeczenia o stopniu jego niepełnosprawności, określającego, że z powodu swojej niepełnosprawności wymaga ono osobistej opieki pracownika. O niepełnosprawności orzekają powiatowe zespoły do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności jako pierwsza instancja oraz wojewódzkie zespoły - jako druga. A zatem - jeżeli wniosek o dodatkowy urlop wychowawczy zostanie zgłoszony od tej daty - dokumentem wymaganym do uzyskania wskazanego urlopu będą orzeczenia o niepełnosprawności (a nie zwykłe zaświadczenie lekarskie).

W ZASTĘPSTWIE I NA CZAS OKREŚLONY. Pozwolono na rozwiązywanie umowy w zastępstwie pracownika nieobecnego z usprawiedliwionych przyczyn (np. chorego) za trzydniowym wypowiedzeniem, liczonym w dniach roboczych. Dotychczas jej wypowiadanie było możliwe pod dwoma warunkami: że umowa trwała dłużej niż sześć miesięcy i że przewidywała klauzulę dopuszczającą wymówienie.

Natomiast od dnia uzyskania przez Polskę członkostwa w Unii Europejskiej powraca zasada, że trzecia kolejna umowa na czas określony zawarta z jedną osobą staje się bezterminowa. Nie zawsze jednak, ale tylko wtedy, gdy między zakończeniem poprzedniej a nawiązaniem kolejnej umowy na czas określony nie minął miesiąc. Wprowadzono także zakaz aneksowania takich umów.

Renata Majewska

Tekst Źródłowy: VADEMECUM RZECZPOSPOLITEJ Nr 88 22.12.2003

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,246145009995 sekund.