VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 28 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 48 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Nowelizacja Kodeksu od 1.01.2004 Autor : prawo24
Prawo Pracy NOWELIZACJA Dnia 14 października 2003 r. uchwalona została przez Sejm nowelizacja Kodeksu pracy. Teraz ustawa trafi do Senatu. Nie należy się już spodziewać propozycji większych zmian.
Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych innych ustaw trafił do Sejmu RP z datą wpływu 25 listopada 2002 r. (numer druku 1162). Zgodnie ze słowami wiceministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krzysztofa Patera wypowiedzianymi na konferencji prasowej zwołanej w ministerstwie 2 października 2003 r., nie było poprawek mogących zmienić zasadniczo treść projektu.
Celem nowelizacji jest stworzenie takiego stanu, który by ograniczył możliwość zatrudniania pracownika na czarno. Zdaniem wiceministra jest ona korzystna zarówno dla pracodawców, jak i dla pracowników. Nowelizacja ma dostosować polskie prawo do dyrektyw unijnych.
Część zmian kodeksowych ma wejść w życie 1 stycznia 2004 r., a część 1 maja 2004 r., a więc w dniu planowanego wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Nowelizacja ma objąć rozległy pakiet zmian w zakresie m.in. równego traktowania w zatrudnieniu, czasu pracy, urlopów wypoczynkowych, ochrony pracy dzieci.
• Równe traktowanie w zatrudnieniu
Zmianie ulegną przepisy dotyczące przeciwdziałaniu dyskryminacji w zatrudnieniu. Rozszerzony ma zostać zakaz dyskryminacji o zakaz nierównego traktowania ze względu na wiek, płeć, niepełnosprawność, pochodzenie rasowe i etniczne, wyznanie, orientację seksualną oraz ze względu na formę zatrudnienia. Wprowadzona ma zostać definicja molestowania seksualnego. Ma ona być uznawana za przejaw dyskryminacji ze względu na płeć.
Definicja ma brzmieć następująco: „dyskryminowaniem ze względu na płeć jest każde nieakceptowane zachowanie o charakterze seksualnym lub odnoszące się do płci pracownika, którego celem lub skutkiem jest naruszenie godności lub poniżenie albo upokorzenie pracownika. Przy czym zachowanie to, aby mogło być uznane za molestowanie seksualne, może zawierać „fizyczne, werbalne lub pozawerbalne elementy”.
Definicja jest wzorowana na prawie unijnym. Ma ona charakter otwarty. Nie wymieniono w niej konkretnie, jakie zachowania uznane będą za molestowanie seksualne. Nie będzie w kodeksie definicji, co to jest „zachowanie o charakterze seksualnym”. Nacisk w definicji został położony na słowo „nieakceptowane”. Oznacza to, że w definicji istotne jest subiektywne odczucie. Nie ma tu obiektywnego uznania danego zachowania za niedozwolone. Nie wyjaśnione jednak zostało, jakie formy ma przybierać brak akceptacji. Czy np. milczenie lub po prostu brak reakcji jest wyrazem braku akceptacji dla takich zachowań, czy też oznacza akceptację. Nie wyjaśniono też, czy osoba, która dopiero po reakcji na zachowanie dowie się, czy dane zachowanie jest akceptowane czy też nie, może być uznana za molestującą. Logicznie może się wydawać, że dopóki nie było reakcji akceptacji lub braku akceptacji wobec danego zachowania nie można nikogo uznać za molestującego. Gdyby było inaczej, musielibyśmy uznać, że należy z góry przewidywać, które zachowanie będzie uznane przez potencjalną ofiarę molestowania seksualnego za akceptowane lub nie, co wydaje się niemożliwe.
Wprowadzona ma zostać definicja dyskryminowania bezpośredniego i pośredniego.
Dyskryminacja bezpośrednia polega na traktowaniu pracownika w porównywalnej sytuacji mniej korzystnie niż innych pracowników z przyczyn, co do których istnieje zakaz dyskryminacji. Dyskryminacja pośrednia istnieje, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia zastosowanego kryterium lub podjętego działania z jednej lub kilku przyczyn pwodujących różnice w trakotawniu występują lub mogłyby wystąpić dysproporcje w zakresie warunków zatrudnienia na niekorzyść pracownika, jeżeli dysproporcje nie mogą być uzasadnione innymi obiektywnymi powodami.
• Czas pracy
Dział szósty „Czas pracy” otrzyma nowe brzmienie. Oto ciekawsze ze zmian.
Planowane jest wprowadzenie tygodniowego limitu czasu pracy (wraz z godzinami nadliczbowymi), wynoszącego przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.
Wprowadzone mają być nowe systemy czasu pracy. Jednym z nich jest system skróconego tygodnia pracy, przewidujący wykonywanie pracy przez mniej niż 5 dni w tygodniu, jednak pod warunkiem odpowiedniego wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy w granicach do 12 godzin.
WAŻNE
Pracownikom ma być przyznane prawo do regularnych okresów odpoczynku: dobowego trwającego nieprzerwanie minimum 11 godzin oraz tygodniowego trwającego nieprzerwanie minimum 35 godzin.
Inny jest system pracy weekendowej, zakładający wykonywanie pracy przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy, czyli tylko w piątki, soboty, niedziele i święta. Ma to szczególne znaczenie np. dla studentów. Skrócony ma być z 48 do 43 godzin czas pracy w ruchu ciągłym.
• Urlop wypoczynkowy
Duże zmiany mają dotyczyć wymiarów urlopu wypoczynkowego.
Wprowadzony zostać ma nowy wymiar urlopu – 23 dni. Dotyczyć ma on pracowników, którzy przepracowali 5 lat.
Minimalny wymiar urlopu wypoczynkowego ma zostać zwiększony z 18 dni do 20 dni.
Ważną zmianą ma być zaprzestanie doliczania do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, okresu kształcenia.
Pracownicy, którzy już nabyli prawo do 26 dni urlopu, ponieważ wliczono im do stażu okres nauki, nie stracą tego uprawnienia.
Będzie ono po prostu od tej pory przysługiwać pracownikom, którzy rzeczywiście przepracowali 10 lat. Zgodnie z projektem urlop wypoczynkowy ma mieć minimalny wymiar 4 tygodnie. Zniesione mają być odrębne regulacje dotyczące urlopu wypoczynkowego dla pracowników zatrudnionych przy pracach sezonowych. Do takich pracowników będą miały zastosowanie przepisy ogólne o urlopach.
• Ochrona pracy dzieci
Należy sobie zdawać sprawę, że dzieci w wieku nawet kilku lat także pracują, np. w reklamie, w filmie. Ich sytuacja powinna być uregulowana.
W zakresie ochrony pracy dzieci zmiana przepisów idzie w kierunku zwiększenia kontroli nad tą pracą. Wprowadzony ma być m.in. wymóg uzyskania zgody rodzica lub opiekuna dziecka na wykonywanie pracy i zajęć przez dziecko w wieku do lat 16.
Inne przepisy także idą w podobnym kierunku.
• Inne zmiany
Pracownik ma otrzymać prawo do pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia, wynikających bezpośrednio z przepisów prawa pracy.
Dotyczy to informacji o obowiązującej dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, częstotliwości i terminie wypłaty wynagrodzenia, wymiarze urlopu i o długości okresu wypowiedzenia.
Co do dokumentowania warunków zatrudnienia, to pracownikom zatrudnionym na innej podstawie niż umowa o pracę zagwarantowane mają być takie same prawa jak pracownikom świadczącym pracę na podstawie umowy o pracę.
Określone zostanie szczegółowo, jakie dane osobowe ma prawo żądać pracodawca od pracownika oraz od osoby ubiegającej się o zatrudnienie. Wprowadzony ma zostać obowiązek potwierdzenia umowy o pracę na piśmie już w dniu rozpoczęcia pracy, a nie w ciągu 7 dni jak dotychczas.
Zrezygnowano z zasady, że pierwszy dzień zwolnienia lekarskiego do 6 dni nie jest płatny.
Służby BHP pod ochroną

Pracownik służby bhp będzie miał ustawowo zagwarantowaną ochronę. W nowelizowanym kodeksie pracy pojawi się przepis, zgodnie z którym osoba ta nie może ponosić niekorzystnych następstw z racji wykonywania swoich zadań.

Ta ochrona ma także objąć pracownika, któremu zostaną powierzone zadania służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie wszędzie bowiem o sprawy te ma dbać służba bhp. Projekt zmian kodeksu pracy, nad którymi Sejm będzie niedługo głosował, zapowiada bardziej precyzyjne niż obecnie regulacje dotyczące tego, kto w zakładzie pracy powinien zajmować się doradztwem i kontrolą przestrzegania zasad bhp.

Tekst ustawy przekazany do Senatu zgodnie z art. 52 regulaminu Sejmu Tutaj Czytaj







Ocena

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,372570991516 sekund.