VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 25 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 22 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

PROJEKTY ZMIAN W KODEKSIE PRACY 1 Autor : prawo
Prawo Pracy NOWELIZACJA Do nowelizacji kodeksu pracy zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Co nie znaczy, że ciągłe zmiany nie denerwują. Zwykle nakładają one na obie strony stosunku pracy dodatkowe obowiązki, dają lub zabierają określone uprawnienia. Warto więc wiedzieć, co nowego w tym zakresie szykuje parlament i na jakie konsekwencje po ich uchwaleniu pracodawcy i pracownicy muszą być przygotowani. W Sejmie znajdują się aż trzy projekty nowelizacji kodeksu pracy: jeden rządowy (nr druku 1162) i dwa poselskie (nr druków 1450 i 1801). Omówimy je wskazując konsekwencje dla pracodawców i pracowników.
Zakładowe unormowania prawne



ZMIANY W UKŁADACH ZBIOROWYCH PRACY

W obecnie obowiązującym stanie prawnym nie przewiduje się drogi sądowej do rozstrzygania sporów na tle skuteczności wypowiedzenia lub rozwiązywania układów zbiorowych pracy
Sądy nie rozpatrują tego rodzaju spraw, stwierdzając na podstawie art. 199 par. 1 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego, że droga sądowa jest niedopuszczalna.

Zdaniem grupy posłów taki stan rzeczy stanowi naruszenie konstytucyjnego prawa dostępu do sądu, w sytuacji gdy praktyka wskazuje, że między stronami układu często dochodzi do sporów dotyczących skuteczności wypowiedzenia lub rozwiązania układu.

Dlatego, zdaniem autorów projektu, zaistniała pilna konieczność nowelizacji kodeksu pracy przez wskazanie, że spory rozstrzygają sądy pracy, określenie trybu i terminu postępowania w przypadku zaistniałego sporu, przyznanie każdej ze stron układu prawa złożenia wniosku o rozpatrzenie spornej sprawy. W związku z tym proponują, by w przypadku złożenia wniosku:

• dotyczącego skuteczności wypowiedzenia układu – okres wypowiedzenia układu wydłużał się do czasu stwierdzenia przez sąd skuteczności wypowiedzenia,
• dotyczącego skuteczności rozwiązania układu – postanowienia rozwiązanego układu były stosowane do czasu stwierdzenia przez sąd skuteczności rozwiązania układu.

Ustalenie właściwości sądów uzależniono od powagi sprawy, zakładowe układy zbiorowe pracy podlegałyby właściwości sądów rejonowych, układy ponadzakładowe – właściwości Sądu Okręgowego w Warszawie.

Zachowana ma zostać instancyjność rozstrzygania sporu, co wynika z przepisów o postępowaniu nieprocesowym.

Proponowana nowelizacja zakłada zachowanie warunków umów o pracę pracownika do czasu zaproponowania pracownikowi przez pracodawcę nowych warunków regulowanych generalnie, zgodnie z wymogami kodeksu pracy, w regulaminie wynagradzania, jaki jest wymagany po rozwiązaniu układu zbiorowego pracy.

Proponuje się również określenie ustawowego obowiązku ciążącego na stronach układu, aby o wypowiedzeniu układu, jak i o skierowaniu do sadu wniosku o rozstrzygnięcie sprawy spornej, powiadamiały organ prowadzący rejestr układów zbiorowych pracy.


REGULAMIN BARDZIEJ SZCZEGÓŁOWY

Przygotowywana nowelizacja kodeksu pracy uszczegóławia treść regulaminu pracy. Jeśli proponowane rozwiązania wejdą w życie, pracodawca będzie zobowiązany ustalić w regulaminie nie tylko systemy i rozkłady czasu pracy, ale także przyjęte w firmie okresy rozliczeniowe. W kwestii wypłaty wynagrodzeń – nie tylko termin, miejsce i czas wypłaty wynagrodzenia, ale również częstotliwość tych wypłat.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,260383844376 sekund.