VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 28 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 46 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

PROJEKTY ZMIAN W KODEKSIE PRACY 4 Autor : prawo
Prawo Pracy NOWELIZACJA Czas pracy i odpoczynku


Wiele zmian do kodeksu pracy dotyczy czasu pracy i odpoczynku. Projekt wprowadza m.in. pojęcie tzw. łączonego czasu pracy oraz precyzuje pojęcie równoważnego czasu pracy.

NOWE DEFINICJE W KODEKSIE PRACY

Projekt wprowadza do kodeksu pracy definicje pojęć używanych w przepisach dotyczących czasu pracy.

Ułatwi to niewątpliwie interpretacje przepisów, a tym samym prawidłową organizację czasu pracy w firmie i realizację wszystkich uprawnień pracowniczych. Tak więc ilekroć w przepisach będzie mowa o:

• pracownikach pracujących na zmiany – należy przez to rozumieć pracowników wykonujących pracę według ustalonego rozkładu czasu pracy przewidującego zmianę pory wykonywania pracy przez poszczególnych pracowników po upływie określonej liczby godzin, dni lub tygodni,
• pracownikach zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy – należy przez to rozumieć pracowników kierujących jednoosobowo zakładem pracy i ich zastępców lub wchodzących w skład kolegialnego organu zarządzającego zakładem pracy oraz głównych księgowych.

Natomiast do celów rozliczania czasu pracy pracownika:

• przez dobę – należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy,
• przez tydzień – należy rozumieć 7 kolejnych dni kalendarzowych, liczonych od pierwszego dnia okresu rozliczeniowego.


ŁĄCZONY CZAS PRACY

Projekt wprowadza pojęcie tzw. łączonego czasu pracy (obejmującego normalną pracę wynikającą z norm czasu pracy oraz pracę w godzinach nadliczbowych).

Zgodnie z projektem tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Ograniczenie to ma nie dotyczyć pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy.

Przepis ten ma zapobiec nadmiernemu wydłużaniu czasu pracy pracownika, co jest tym bardziej istotne, iż ta sama nowelizacja znosi dobowy limit godzin nadliczbowych. Pracodawca może więc w razie takiej konieczności zarządzić jednego dnia pracę w godzinach nadliczbowych w wymiarze wyższym niż obecnie, tak jednak, aby tygodniowy czas pracy łącznie z godzinami nadliczbowymi nie przekroczył przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym.


PRAWO DO NIEPRZERWANEGO ODPOCZYNKU

Pracownik ma mieć też zagwarantowane prawo do regularnego odpoczynku:

• dobowego, trwającego nieprzerwanie co najmniej 11 godzin (albo odpowiednich wyrównawczych okresów odpoczynku w tych systemach czasu pracy, w których ze względu na przedłużony dobowy wymiar czasu pracy nie jest możliwe zapewnienie pracownikowi regularnego odpoczynku w takim wymiarze w każdej dobie – chodzi tu o prace polegające na dozorze urządzeń, związane z częściowym pozostawaniem w pogotowiu pracy oraz prace polegające na pilnowaniu mienia lub ochronie osób).

Przepis przyznający pracownikowi prawo do odpoczynku dobowego w wymiarze co najmniej 11 godzin nie będzie stosowany do pracowników zarządzających w imieniu pracodawcy zakładem pracy oraz w sytuacji konieczności prowadzenia akcji ratowniczej w celu ochrony życia lub zdrowia ludzkiego, ochrony mienia lub środowiska albo usunięcia awarii. W tych przypadkach pracownikom przysługiwać ma w okresie rozliczeniowym równoważny okres odpoczynku.

• tygodniowego, trwającego nieprzerwanie co najmniej 35 godzin i obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego oraz co do zasady niedzielę. Niedziela rozpoczyna się w tym dniu od godziny 6.00 i obejmuje kolejne godziny, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina.

• 4-tygodniowego minimalnego urlopu wypoczynkowego.


PRZECIĘTNIE PIĘCIODNIOWY TYDZIEŃ


Nowelizacja kodeksu pracy precyzuje zasadę stosowania pięciodniowego tygodnia pracy przez wskazanie, że chodzi o przeciętnie pięciodniowy tydzień pracy, co oznacza, że udzielanie pracownikowi dni wolnych od pracy może następować nieregularnie w całym okresie rozliczeniowym czasu pracy.


PRACA W RUCHU CIĄGŁYM

Przy pracach, które ze względu na technologię produkcji nie mogą być wstrzymane (praca w ruchu ciągłym), może być stosowany system czasu pracy, w którym jest dopuszczalne przedłużenie czasu pracy do 43 godzin (obecnie 48) przeciętnie na tydzień w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie przekraczającym czterech tygodni, a jednego dnia w niektórych tygodniach w tym okresie dobowy wymiar czasu pracy może być przedłużony do 12 godzin. W dniu wykonywania pracy w przedłużonym wymiarze czasu pracy pracownikowi przysługuje, za każdą godzinę pracy powyżej 8 godzin na dobę, dodatek za pracę godzinach nadliczbowych. Reguła ta dotyczy także przypadku, gdy praca nie może być wstrzymana ze względu na konieczność ciągłego zaspokajania potrzeb ludności.

W obu wymienionych sytuacjach obowiązujący pracownika wymiar czasu pracy w okresie rozliczeniowym stanowi iloczyn 8 godzin i liczby dni kalendarzowych w tym okresie, z wyłączeniem niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, powiększony o liczbę godzin odpowiadającą przedłużonemu u danego pracodawcy tygodniowemu wymiarowi czasu pracy, nie przekraczającą jednak 4 godzin na każdy tydzień okresu rozliczeniowego, w którym następuje przedłużenie czasu pracy.


RÓWNOWAŻONY CZAS PRACY

Projekt precyzuje też zasady stosowania równoważnych norm czasu pracy wobec pracowników zatrudnionych przy pracach polegających na dozorze urządzeń lub związanych z częściowym pozostawaniem w pogotowiu do pracy. Wobec tych pracowników dopuszczalne ma być przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, nie więcej niż do 16 godzin, w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym miesiąca.

Chodzi tu o pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu mienia lub osób, jak również pracowników zakładowych straży pożarnych i zakładowych służb ratowniczych, w zakresie dopuszczalnego przedłużenia dobowego wymiaru czasu pracy do 24 godzin, w okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 1 miesiąca.

Pracownikom obu grup pracowniczych przysługiwać ma bezpośrednio po każdym okresie wykonywania pracy w przedłużonym dobowym wymiarze czasu pracy odpoczynek przez czas odpowiadający co najmniej liczbie przepracowanych godzin, niezależnie od wskazanych wcześniej okresów wypoczynku przysługujących każdemu pracownikowi.


NOWE SYSTEMY CZASU PRACY

Organizacje pracy ułatwić mają pracodawcy dwa nowe systemy czasu pracy, które wprowadzić chce rząd. Chodzi tu o:

• system skróconego czasu pracy polegający na wykonywaniu pracy przez mniej niż 5 dni w tygodniu, jednak pod warunkiem odpowiedniego wydłużenia dobowego wymiaru czasu pracy, w granicach do 12 godzin,

• system pracy weekendowej, zakładający wykonywanie pracy przez pracownika zatrudnionego w niepełnym wymiarze czasu pracy tylko w piątki, soboty, niedziele i święta.

Tego rodzaju systemy czasu pracy pracodawca mógłby stosować jednak dopiero po zyskaniu na to zgody zainteresowanego pracownika.


PRACA W GODZINACH NADLICZBOWYCH

Przygotowana przez rząd nowelizacja precyzuje pojęcie pracy w godzinach nadliczbowych poprzez włączenie do tego pojęcia także pracy wykonywanej ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy wynikający z obowiązującego pracownika systemu czasu pracy. Znosi dobowy limit godzin nadliczbowych oraz reguluje zasady rekompensowania pracy wykonywanej przez pracownika w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.

I tak pracownikowi, który ze względu na okoliczności przewidziane w art. 150 par. 1 k.p. (dopuszczające wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych) wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony pracownikowi do końca okresu rozliczeniowego, w terminie z nim uzgodnionym.

W razie niewykorzystania dnia wolnego od pracy, pracownikowi przysługiwać ma dodatkowo, za każdą godzinę pracy w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, tzw. dodatek za godziny nadliczbowe w wysokości 100 wynagrodzenia.


PRACA W NOCY

Projekt nowelizacji wprowadza definicję pracownika pracującego w nocy. Zgodnie z rządową propozycją status taki będzie miał pracownik, którego rozkład czasu pracy obejmuje w każdej dobie co najmniej 3 godziny pracy w porze nocnej lub którego 25 proc. czasu pracy w okresie rozliczeniowym przypada na porę nocną.

Czas pracy pracującego w nocy nie może przekraczać 8 godzin na dobę, jeżeli wykonuje prace szczególnie niebezpieczne albo związane z dużym wysiłkiem fizycznym lub umysłowym. Wykaz tych prac określa pracodawca w porozumieniu z zakładową organizacją związkową, a jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, z przedstawicielami pracowników, wybranymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy – oraz po zasięgnięciu opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad pracownikami, uwzględniając konieczność zapewnienia bezpieczeństwa pracy oraz ochrony zdrowia pracowników.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,208171844482 sekund.