VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 28 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 45 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Wypadki: Ubezpieczenie wypadkowe. Działalność gospodarcza Autor : inspekcjapracy
Praca Odszkodowanie z tytułu wypadku przy prowadzeniu działalności


Osoba, która uległa wypadkowi przy prowadzeniu działalności gospodarczej, może dochodzić zapłaty jednorazowego odszkodowania od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Przypomnieć należy, że obecnie zasady wypłat świadczeń z tytułu wypadków przy prowadzeniu działalności określa ustawa z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. z 2002 r. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.), która weszła w życie 1 stycznia 2003 r.

Zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 8 tej ustawy za wypadek przy pracy uważa się również nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną powodujące uraz lub śmierć, które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu, podczas wykonywania zwykłych czynności związanych z prowadzeniem działalności pozarolniczej w rozumieniu przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych. Natomiast według art. 6 ust. 1 pkt 4 z tytułu wypadku przy pracy przysługuje m.in. jednorazowe odszkodowanie – dla ubezpieczonego, który doznał stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu. Zatem obecnie osoba, która prowadzi działalność i w czasie korzystania z ubezpieczenia wypadkowego uległa wypadkowi przy wykonywaniu czynności związanych z tą działalnością, ma prawo do otrzymania jednorazowego odszkodowania. Podmiotem zobowiązanym do wypłaty tych odszkodowań jest ZUS, przy czym poszkodowany niezadowolony z decyzji ZUS może wnieść odwołanie do właściwego miejscowo sądu rejonowego.


Przykład
Adam Z. prowadzi działalność gospodarczą w postaci hurtowni materiałów budowlanych. Podczas rozładunku towaru, podnosząc trzydziestokilogramowe wiadro z zaprawą tynkarską, przewrócił się i skręcił nogę. Okazało się, że z tego powodu miał przez ponad pół roku ograniczoną ruchomość w stawie i nie mógł sprawnie chodzić. ZUS po ustaleniu stopnia uszczerbku na zdrowiu przez lekarza orzecznika wypłacił mu jednorazowe odszkodowanie odpowiednie do ustalonego stopnia uszczerbku na zdrowiu.


Jeśli wypadek zdarzył się wcześniej

W ograniczonym zakresie prawo do jednorazowego odszkodowania mają także osoby prowadzące działalność gospodarczą, które uległy wypadkowi przy prowadzeniu tej działalności przed dniem wejścia w życie cytowanej ustawy. W myśl bowiem art. 47 ust. 1 tej ustawy jej przepisy stosuje się do wniosków o jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy prowadzeniu działalności pozarolniczej lub współpracy przy jej prowadzeniu, który nastąpił po 31 grudnia 1998 r., a przed dniem wejścia w życie ustawy, jeżeli wniosek został złożony w okresie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Zatem osoby, które w ciągu 6 miesięcy od 1 stycznia 2003 r. zgłosiły wniosek o jednorazowe odszkodowanie, mogły je uzyskać, jeżeli wypadek nastąpił w latach 1999– –2002. Przy czym według art. 47 ust. 3 osobom tym jednorazowe odszkodowanie nie przysługiwało w razie występowania w dniu złożenia wniosku zadłużenia z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne na kwotę przekraczającą 2,00 zł i nieuregulowania tego zadłużenia do 30 czerwca 2003 r.


Kiedy świadczenia nie przysługują

Osoba prowadząca działalność gospodarczą, która została poszkodowana w wypadku przy pracy, nie będzie miała prawa do świadczeń wynikających z ubezpieczenia wypadkowego, jeśli do wypadku doszło wyłącznie wskutek naruszenia przez nią przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia umyślnie lub z powodu rażącego niedbalstwa.

Zgodnie bowiem z art. 21 ust. 1 ustawy, świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego nie przysługują ubezpieczonemu, gdy wyłączną przyczyną wypadków, o których mowa w art. 3, było udowodnione naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Zatem jednym z powodów wyłączających prawo do świadczeń z tytułu wypadku przy pracy jest spowodowanie tego wypadku przez samego poszkodowanego z jego winy mającej postać rażącego niedbalstwa. Oznacza to, że nie może liczyć na jednorazowe odszkodowanie osoba prowadząca działalność gospodarczą, jeśli do wypadku przy prowadzeniu tej działalności doszło wyłącznie wskutek jej rażącego niedbalstwa.



Rażące niedbalstwo

Pojęcie „rażące niedbalstwo” nie zostało nigdzie zdefiniowane w ustawie. W praktyce jednak powszechnie przyjmuje się, że rażące niedbalstwo stanowi postać winy nieumyślnej graniczącej z winą umyślną. Jest to jednak rodzaj winy, w którym nie można przypisać poszkodowanemu zamiaru popełnienia czynu wywołującego wypadek przy pracy. W orzecznictwie sądowym ukształtowanym przez stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone m.in. w wyroku z 6 sierpnia 1976 r., III PRN 19/76 (OSNCP 1977/3/55) przyjęto, że przez działanie z rażącym niedbalstwem należy rozumieć takie sytuacje, w których poszkodowany zdaje sobie sprawę z grożącego mu niebezpieczeństwa, gdyż zwykle występuje ono w danych okolicznościach faktycznych, także każdy człowiek o przeciętnej przezorności ocenia je jako ewidentne, a mimo to z naruszeniem przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy naraża się na to niebezpieczeństwo, ignorując następstwa własnego zachowania się. Zatem tylko takie zawinione zachowania poszkodowanego, które graniczą z jego umyślnym działaniem, można uznać za dokonane z rażącym niedbalstwem.


Przykład
Anna S. prowadzi zakład introligatorski zajmujący się oprawianiem starych książek. Podczas obsługi maszyny wyposażonej w noże, chcąc przyspieszyć sobie pracę zdjęła osłonę, która przeszkadzała jej przy zakładaniu papieru. Wiedziała, że osłona ta ma zabezpieczać jej dłonie przed zetknięciem z nożami. W pewnym momencie spiesząc się przy przekładaniu kolejnego arkusza papieru zahaczyła ręką o noże maszyny i doznała uszkodzenia dłoni. W toku postępowania uznano, że do wypadku doszło wyłącznie z powodu naruszenia przez nią przepisów bezpieczeństwa, z jej winy wskutek rażącego niedbalstwa. Wobec tego ZUS odmówił jej wypłaty jednorazowego odszkodowania. Anna S. wniosła następnie odwołanie do sądu, który po przeprowadzeniu postępowania dowodowego oddalił jej odwołanie.
Żródło: Gazeta Prawna





Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,371056079865 sekund.