VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 22 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Ochrona środowiska . Pozwolenia zintegrowane. Autor : poradnik
Ochrona Środowiska Polscy negocjatorzy ustalili, że każdy zakład musi mieć pozwolenie zintegrowane do 1 stycznia 2004 r. lub co najmniej musi rozpocząć procedurę wdrażania tej dyrektywy, czyli złożyć wniosek w stosownym urzędzie. Do tej pory nie zostało jednak wydane ani jedno pozwolenie zintegrowane, a jedynie złożono trzy stosowane wnioski. Z drugiej strony szacuje się, że około 2500 zakładów przemysłowych do prowadzenia działalności na wspólnym rynku europejskim będzie musiało posiadać pozwolenia zintegrowane.

Co to jest IPPC?

Dyrektywa 96/61/WW w sprawie zintegrowanego zapobiegania i ograniczania zanieczyszczeń, zwana Dyrektywą IPPC należy do ramowych, unijnych aktów prawnych, które określają generalne zasady ochrony środowiska. Dyrektywa na obszarze Unii obowiązuje od dnia 30 października 1996 r., ale ostateczny termin jej wdrożenia w Państwach Członkowskich UE ustalono na 30 października 1999 r. Po tym terminie każda nowa instalacja, czy proces, a także każda instalacja, w której zaszła tzw. znacząca zmiana dotychczas prowadzonych procesów, nie może być eksploatowana, jeżeli jej operator nie posiada tzw. zintegrowanego pozwolenia. Za nowe należy uznać te instalacje, które rozpoczęły działalność po 30 października 2000 r. lub uzyskały pozwolenie na budowę po 30 października 1999 r. W odniesieniu do instalacji istniejących ustalono 8-letni okres dostosowawczy od 30.10.1999 do 30.10.2007 r. Ich operatorzy również muszą uzyskać w tym okresie pozwolenia zintegrowane lub zaprzestać działalności. Jednak Polscy negocjatorzy ustalili, że każdy zakład musi mieć pozwolenie zintegrowane do 01.01.2004 r. lub co najmniej musi rozpocząć procedurę wdrażania tej dyrektywy, czyli złożyć wniosek w stosownym urzędzie.

Strategicznym celem Dyrektywy IPPC jest systematyczne uwzględnianie zasady trwałego i zrównoważonego rozwoju przy określaniu metod prowadzenia i przy planowaniu produkcji, tak, aby zapewniać wysoki poziom ochrony środowiska poprzez zintegrowane traktowanie całego procesu, nie powodowanie istotnych zmian w środowisku, zapobieganie emisjom zanieczyszczeń i wytwarzaniu odpadów. Tam, gdzie nie jest to w pełni możliwe - maksymalnej ich redukcji oraz dostosowywanie sposobu prowadzenia działalności do wymogów tzw. Najlepszej Dostępnej Technologii (BAT- Best Available Techniques).

Pojęcie "zintegrowany" oznacza, że zanieczyszczenie wszystkich komponentów środowiska (obejmujące powietrze, wodę, powierzchnię ziemi, odpady stałe i hałas) musi być minimalizowane w sposób uwzględniający, że środowisko jest całością, a nie zbiorem rozdzielonych komponentów. Pojęcie zapobieganie oznacza, że zanieczyszczenia muszą być redukowane u źródła.

Dyrektywa wymaga systematycznego usprawniania procesów technologicznych, w tym również minimalizacji zużycia energii i surowców, a także zapobiegania awariom przemysłowym. Zasady prowadzenia procesów przemysłowych powinny być określone w zintegrowanych pozwoleniach, stanowiących właściwie pozwolenie na prowadzenie danego rodzaju działalności. Po zakończeniu eksploatacji instalacji należy zapewnić zastosowanie wszelkich niezbędnych środków, mających na celu uniknięcie zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem terenu, gdzie prowadzona była dana działalność oraz umożliwiających przywrócenie tego terenu do właściwego stanu.

Szczegółowe rodzaje instalacji, które będą wymagały uzyskania przez zakłady pozwoleń zintegrowanych, zostały określone przez ministra środowiska w rozporządzeniu z dnia 26 lipca 2002 r. i opublikowane w Dz. U. z 2002 r. Nr 122, poz. 1055.

Sytuacja w Polsce

Szacuje się, że w Polsce około 2500 zakładów przemysłowych do prowadzenia swojej działalności będzie musiało posiadać pozwolenia zintegrowane. Jak powiedział minister środowiska - Stanisław Żelichowski - 40% tych zakładów już dziś mogłoby otrzymać takie pozwolenia, kolejne 40% będzie mogło je otrzymać po przeprowadzeniu pewnych modernizacji, natomiast najgorsza sytuacja jest w 20% zakładów, które obecnie nie spełniają nawet mniej restrykcyjnych dotychczasowych standardów ochrony środowiska.

Do tej pory w Polsce nie zostało wydane jeszcze ani jedno pozwolenie zintegrowane, w tej chwili są złożone trzy takie wnioski.

Pozwolenia będą wydawane na wniosek operatora instalacji przez dwa organy administracji właściwe w sprawach ochrony środowiska:

- samorządowy - dla mniejszych instalacji, na szczeblu powiatu (starosta),

- rządowy - na szczeblu województwa (wojewoda).

Znacząca większość pozwoleń zintegrowanych będzie wydawana przez starostwa, które niestety nie są jeszcze odpowiednio przygotowane do realizacji tego typu zadań - zarówno pod względem kadrowym, jak i metodycznym.

Pozwolenia zintegrowane będą wydawane na czas określony. Zgodnie z Ustawą Prawo Ochrony Środowiska, maksymalny czas ważności pozwolenia może wynieść 10 lat. Organ właściwy do wydania pozwolenia zintegrowanego będzie dokonywał analizy jego zapisów co najmniej raz na 5 lat. Wydane pozwolenie analizowane będzie również każdorazowo, w przypadku wystąpienia zmian w BAT, pozwalających na znaczne zmniejszenie wielkości emisji bez powodowania nadmiernych kosztów, bądź gdy wynika to z potrzeby dostosowania eksploatacji instalacji do zmian przepisów o ochronie środowiska.

W poszczególnych wypadkach dopuszcza się możliwość istotnego zaostrzania warunków pozwoleń, a także cofania lub ograniczania ich zakresu bez odszkodowania, jeżeli instalacja nie będzie należycie eksploatowana, stwarzając zagrożenie pogorszenia stanu środowiska w znacznych rozmiarach bądź zagrożenie życia lub zdrowia ludzi.

Pozwolenia będą również cofane lub ograniczane bez odszkodowania w przypadkach gdy:

- eksploatacja instalacji jest prowadzona z naruszeniem warunków pozwolenia lub innych przepisów,

- przepisy dotyczące ochrony środowiska zmieniły się w stopniu uniemożliwiającym emisję w warunkach określonych w pozwoleniu,

- instalacja jest objęta postępowaniem kompensacyjnym. Na obszarze, na którym zostały przekroczone standardy jakości powietrza, wydanie pozwolenia na wprowadzanie gazów lub pyłów do powietrza dla nowo budowanej instalacji lub zmienianej w sposób istotny jest możliwe, jeżeli zostanie zapewniona odpowiednia redukcja ilości wprowadzanych do powietrza gazów lub pyłów powodujących naruszenia tych standardów, wprowadzanych z innych instalacji usytuowanych na tym obszarze.

Podstawą do wszczęcia procedury wydawania pozwolenia zintegrowanego stanowi wniosek prowadzącego instalację. Według wymogów prawnych, wniosek ma w przejrzysty i udokumentowany sposób opisywać przedmiotowy rodzaj (rodzaje) działalności i odnosić się do wymagań Najlepszej Dostępnej Technologii, a jednocześnie uwzględniać lokalne warunki środowiskowe i priorytety ochrony środowiska. Zakres treści wniosku musi być w pełni zgodny z wymogami Dyrektywy IPPC. Każdy wniosek, który spełnia wszystkie wymogi prawne, zostanie przyjęty. Formalnie wnioski opracowywane będą przez prowadzących instalację, ale praktycznie będą się tym zajmować odpowiednio przygotowani eksperci, ponieważ sporządzenie wniosku to sprawa trudna i skomplikowana, wymagająca m. in. wykonania szeregu pomiarów, analiz, ekspertyz.

Zakłada się, że docelowo procedura wydawania pozwolenia zintegrowanego będzie mieć raczej charakter negocjacji pomiędzy stronami niż arbitralnego ustalania ograniczeń przez organ wydający pozwolenie.

Pomocne we wdrażaniu założeń Dyrektywy IPPC mają być także porozumienia, takie jak to podpisane na konferencji w Krakowie między Radą Konsultacyjną działającą przy Ministrze Środowiska a przedstawicielami branży przemysłowej, reprezentowanej przez Polski Klub Ekobiznesu. Porozumienie to ma na celu wymianę: doświadczeń, ekspertyz, opinii, poglądów związanych z wdrażaniem dyrektyw dotyczących problemów środowiskowych. Jak podkreślał minister środowiska, takie porozumienie ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o usprawnianie przepływu informacji między organami administracji a zakładami przemysłowymi.

Według ministra środowiska ważne jest, aby zakłady nie zwlekały z przygotowywaniem wniosków na ostatnią chwilę i nie czekały bezczynnie do 2007roku. Nie chodzi o to, aby doprowadzić polskie zakłady do upadku, ale istotne jest, żeby znaleźć złoty środek: spełnić założenia dyrektywy, nie dopuścić do rozkładu przemysłu, wygrać z konkurencją na rynku europejskim. Stanisław Żelichowski zapewniał, że są pieniądze na inwestycje związane z ochroną środowiska, ale te środki muszą być wykorzystane na konkretne działania.

Dla porządku dodajemy, że w dniu 18 lutego 2003 r. w Krakowie odbyła się konferencja, zorganizowana przez Polski Klub Ekobiznesu, pod patronatem ministra środowiska - Stanisława Żelichowskiego, na temat Procedur przydzielania Pozwoleń Zintegrowanych IPPC/BAT.

Źródło:Ekopartner nr 3/2003

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,229523897171 sekund.