VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 20 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 58 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Zwolnienia lekarskie.Prawidłowość wykorzystywania zwolnień lekarskich 25.03.2003 Autor : abecadlo
Praca Lekarskie zwolnienia od pracy powinny być wykorzystywane zgodnie ze swoim przeznaczeniem, którym, ogólnie rzecz biorąc, jest umożliwienie pracownikowi powrotu do zdrowia, czyli odzyskanie przez niego zdolności do pracy lub opieka nad chorym członkiem rodziny. Co zrobić w przypadku, gdy zachodzi podejrzenie, że zwolnienie nie jest wykorzystywane prawidłowo?

Przepis art. 68 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. nr 60, poz. 636, z późn. zm.) nadaje uprawnienia do kontroli prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich oraz do formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich – obok Zakładu Ubezpieczeń Społecznych – również płatnikom składek na ubezpieczenie chorobowe (a więc m.in. pracodawcom), którzy zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego ponad 20 ubezpieczonych. Szczegółowe unormowania w tym zakresie zawarte zostały w rozporządzeniu ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu kontroli wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy oraz formalnej kontroli zaświadczeń lekarskich (Dz.U. nr 65, poz. 743).


Ubezpieczony, który podjął pracę zarobkową podczas zwolnienia lekarskiego, traci prawo do zasiłku chorobowego.

Formalna kontrola zaświadczeń lekarskich, stanowiących podstawę zwolnienia od pracy, polega na sprawdzeniu, czy zaświadczenie to nie zostało sfałszowane, oraz czy zostało wydane zgodnie z przepisami dotyczącymi zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich. Jeżeli zachodzi podejrzenie, że zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane – pracodawca (płatnik składek) występuje do lekarza leczącego o wyjaśnienie sprawy. Natomiast w przypadku podejrzenia, iż zaświadczenie zostało wydane niezgodnie z przepisami, pracodawca (płatnik składek) występuje o wyjaśnienie sprawy do właściwej terenowej jednostki organizacyjnej ZUS.

Na podkreślenie zasługuje, iż pracodawca nie ma w omawianych przypadkach możliwości podjęcia innych działań, a dokonanie wystąpienia (odpowiednio do właściwego lekarza leczącego oraz ZUS) ma charakter obligatoryjny.

Kontrola prawidłowości wykorzystania zwolnień lekarskich od pracy obejmuje zwolnienia od pracy wydane z dwóch przyczyn: zwolnienie z powodu choroby oraz zwolnienie z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem lub innym członkiem rodziny. Kontrola zwolnień lekarskich polega na ustaleniu, czy ubezpieczony (pracownik) w okresie orzeczonej niezdolności do pracy nie wykonuje pracy zarobkowej lub nie wykorzystuje zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem. Kontrolą tą objęci się również ubezpieczeni zwolnieni od pracy w wyniku decyzji wydanej przez właściwy organ albo uprawniony podmiot na podstawie przepisów o zwalczaniu chorób zakaźnych albo o zwalczaniu gruźlicy.

W przypadku zwolnienia z powodu konieczności sprawowania opieki kontrola polega ponadto na ustaleniu, czy poza ubezpieczonym (pracownikiem) nie ma innych członków rodziny pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym, mogących zapewnić opiekę – nie dotyczy to sprawowania opieki nad chorym dzieckiem w wieku do 2 lat.

Ustawodawca nie precyzuje, co należy rozumieć przez „wykorzystywanie zwolnienia w sposób niezgodny z jego celem”. Wydaje się jednak oczywiste, iż rozumieć przez to należy wykorzystanie zwolnienia lekarskiego w jakikolwiek sposób, który pozostaje w sprzeczności z celem jego wystawienia i z zaleceniami lekarskimi. Celem zwolnienia lekarskiego jest odzyskanie przez pracownika zdolności do pracy lub sprawowanie opieki nad chorym członkiem rodziny. Wykorzystanie zwolnienia do jakiegokolwiek innego celu powoduje uznanie takiego wykorzystania za nieprawidłowe.

Kontrola prawidłowości wykorzystywania zwolnień lekarskich od pracy powinna być dokonywana w miarę potrzeby – bez ustalania z góry stałych jej terminów, a nasilana szczególnie w okresach, w których występuje zwiększona absencja z powodu choroby lub sprawowania opieki.

Osobie kontrolującej prawidłowość wykorzystania zwolnień lekarskich płatnik składek (pracodawca) wystawia imienne upoważnienie. Zawierać ono powinno: datę wystawienia, oznaczenie pracodawcy i jego adres, oznaczenie upoważnionego, zakres upoważnienia, datę, do której upoważnienie jest ważne, określenie dokumentu, łącznie z którym upoważnienie jest ważne, podpis pracodawcy. Upoważnienie to uprawnia do wykonywania kontroli również w miejscu zamieszkania, miejscu czasowego pobytu lub miejscu zatrudnienia osoby kontrolowanej.

W razie stwierdzenia podczas kontroli, iż zachodzą okoliczności uzasadniające uznanie wykorzystywania przez ubezpieczonego (pracownika) zwolnienia lekarskiego za nieprawidłowe, osoba kontrolująca sporządza odpowiedni protokół, w którym podaje na czym polegało nieprawidłowe wykorzystanie zwolnienia. Protokół taki zawierać powinien: nazwę i adres zakładu pracy, datę i czas wykonywania kontroli, dane kontrolującego, dane kontrolowanego oraz jego miejsce zamieszkania i miejsce pracy, informację o okresie orzeczonej niezdolności do pracy, numer zaświadczenia lekarskiego, nazwisko i imię lekarza wydającego zaświadczenie, ustalenia kontroli, podpis kontrolującego. Protokół taki należy przedłożyć ubezpieczonemu (pracownikowi) w celu wniesienia przez niego uwag.

Ubezpieczony wykonujący w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystujący zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, traci prawo do zasiłku chorobowego za cały okres zwolnienia. Zasiłek chorobowy nie przysługuje również, gdy zaświadczenie lekarskie zostało sfałszowane. Wątpliwości, czy zwolnienie lekarskie było wykorzystywane niezgodnie z jego celem czy też nie, rozstrzyga właściwa jednostka organizacyjna ZUS. W razie potrzeby ZUS uzyskuje opinie lekarza leczącego, i w przypadku sporu wydaje decyzję, od której przysługują określone w odrębnych przepisach środki odwoławcze.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,472867012024 sekund.