VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 20 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Dokumenty składane przed podjęciem pracy 13.03.2003 Autor : bhpekspert
Praca Akta osobowe pracowników stanowią trzon dokumentacji zatrudnieniowej o charakterze archiwalnym. Z tego też względu powinno się tam znajdować wszystko to, co dotyczy personalnie każdego pracownikaDotyczy to również dokumentów, jakie pracownik musi dostarczyć pracodawcy zanim rozpocznie pracę.

Wymienić tu można takie dokumenty jak:

kwestionariusz osobowy,

orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do wykonywania pracy na określonym stanowisku,

świadectwa pracy z poprzednich miejsc zatrudnienia,

inne dokumenty, m.in. potwierdzające posiadane umiejętności, osiągnięcia zawodowe, uprawnienia do wykonywania określonego zawodu albo czynności (np. licencje zawodowe, uprawnienia do obsługi dźwigu, jeśli są wymagane na danym stanowisku pracy, czy wreszcie prawo jazdy).

Zakres dokumentów, jakich może żądać pracodawca od osoby ubiegającej się o zatrudnienie, określa par. 1 wspomnianego już wcześniej rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej. Wyliczenie to ma charakter wyczerpujący, a to oznacza, że pracodawca może żądać wyłącznie dokumentów w tym przepisie wymienionych. Jest to jednak ujęcie mało racjonalne. Wskazuje bowiem na możliwość domagania się przez pracodawcę już w fazie rekrutacji (np. po zamieszczeniu ogłoszenia w prasie) orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania określonej pracy. Tymczasem na tym etapie o pracę ubiega się wiele osób i szanse każdego z kandydatów na zatrudnienie są znikome. Dodatkowo z art. 229 k.p. wynika, że wstępnym badaniom lekarskim podlega osoba przyjmowana do pracy, a nie ubiegająca się dopiero o pracę. Nawet z tego względu takie rozszerzające rozumienie par. 1 wspomnianego rozporządzenia należałoby uznać za niedopuszczalne.

Orzeczenie lekarskie
o braku przeciwwskazań

Osoba przyjmowana do pracy podlega wstępnym badaniom lekarskim (art. 229 par. 1 k.p.). Pracodawca nie może bowiem dopuścić do pracy pracownika bez aktualnego orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku. Warto podkreślić, że wszystkie badania lekarskie pracowników, w tym również wstępne, przeprowadzane są na koszt pracodawcy. Ponadto badania te, w miarę możliwości, powinny być przeprowadzane w godzinach pracy. Oczywiście za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Dodatkowo, w przypadku zaistnienia konieczności przejazdu na te badania do innej miejscowości, przysługuje pracownikowi zwrot kosztów podróży według zasad obowiązujących przy podróżach służbowych.

Zasady dotyczące badań lekarskich zostały określone w rozporządzeniu ministra zdrowia i opieki społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w kodeksie pracy (Dz.U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.).

Badanie profilaktyczne przeprowadzane jest na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę (wzór druku – na płycie CD). Skierowanie to powinno określać w szczególności rodzaj badania, jakie ma być wykonane, stanowisko pracy, na którym zatrudniony ma być kandydat do pracy lub jest zatrudniony pracownik. W niektórych przypadkach w skierowaniu powinna znaleźć się również informacja dotycząca czynników szkodliwych dla zdrowia lub warunków uciążliwych występujących na danym stanowisku uzupełniona o aktualne wyniki badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia wykonanych na tym stanowisku.

Stosownie do par. 9 wspomnianego wcześniej rozporządzenia, lekarze przeprowadzający badania profilaktyczne prowadzą dokumentację medyczną, która obejmuje kartę badania profilaktycznego oraz rejestr wydanych zaświadczeń. Karta badania profilaktycznego powinna zawierać m.in. dane umożliwiające identyfikację miejsca pracy osoby objętej badaniami (nazwa, adres, numer identyfikacyjny REGON), informacje o przebiegu zatrudnienia osoby badanej, ocenę zagrożeń dla zdrowia pracownika lub stwierdzenie ich braku, wynikającą z informacji pracodawcy o występowaniu czynników szkodliwych lub uciążliwych na stanowisku pracy zajmowanym przez osobę badaną, dane z wywiadu lekarskiego i badania przedmiotowego, wyniki badań diagnostycznych i (lub) konsultacyjnych, a także treść orzeczenia.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,379637002945 sekund.