VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 28 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 29 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Od 4 marca 2003 - Nowe obowiązki restauratorów i właścicieli barów Autor : bhpekspert
NOWE PRZEPISY Od 4 marca 2003 właściciele barów, restauracji i małych lokali gastronomicznych są zobowiązani do codziennego pobierania próbek potraw podawanych w swoich zakładach. Muszą je przechowywać przez 48 godzin w odpowiednich warunkach. Z nowych przepisów mogą być zadowoleni konsumenci, natomiast dla przedsiębiorców będzie to duża uciążliwość.
Ten przepis spadł na nas, jak grom z jasnego nieba – żalą się przedsiębiorcy. Nic podobnego – odpowiada Maria Suchowiak z Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Odpowiednie regulacje nakładające ten obowiązek znajdowały się w obowiązującej od blisko dwóch lat ustawie o warunkach zdrowotnych żywności i żywienia W art3.pkt11. zdefioniowano pojęcie zakładu żywienia zbiorowego

(Dz.U. z 2001 r. nr 63, poz. 634 ze zm.). Brakowało jedynie przepisów wykonawczych. – Teraz, kiedy przepisy już są,
Przechowywanie próbek


GIS Główny Inspektor Sanitarny
obowiązek przechowywania próbek dotyczy wszystkich zakładów, od dużych restauracji po budki sprzedające frytki – dodaje dyrektor departamentu higieny żywienia GIS. Przedsiębiorcy są jednak zaskoczeni, wielu dowiedziało się o nowych obowiązkach z wcześniejszych publikacji „GP”. O nowych wymogach nie wiedziały również niektóre oddziały sanepidu, które mogą teraz rozpocząć kontrolę punktów gastronomicznych. Dostosowanie się do nowych przepisów może okazać się dla wielu przedsiębiorców dość kosztowną sprawą.

Zgodnie z rozporządzeniem, w lokalu gastronomicznym musi być specjalnie powołana osoba upoważniona do pobierania próbek, musi zostać również wyodrębnione odpowiednie pomieszczenie do ich przechowywania, a w nim zapewniona odpowiednia temperatura. Może to być trudne w realizacji, zwłaszcza w małych lokalach, które serwują swoje wyroby bezpośrednio z okienka. Dla dużych restauratorów koszty mogą być jeszcze większe. – W karcie mamy codziennie blisko 100 potraw, zdarza się tak, iż dziennie odwiedza nas 60-80 klientów, pobieranie próbki od każdej potrawy może więc okazać się karkołomnym obowiązkiem – żali się Monika Podolska, odpowiedzialna za higienę w jednej z hotelowych restauracji pod Częstochową. Do kosztów zakupu dużej ilości próbek dochodzą jeszcze koszty ich codziennego pobierania. W przypadku mięs, potraw mięsnych i ryb rozporządzenie mówi o 50-gramowych próbkach. Tymczasem 1 kg kaczych wątróbek kosztuje ok. 60 zł, a takich drogich dań jest o wiele więcej.

Przepisy zmuszają przedsiębiorców nie tylko do zakupu odpowiednich próbek, ale również do wyznaczenia wyodrębnionego miejsca, przeznaczonego wyłącznie do ich przechowywania. Musi się w nim utrzymywać stała temperatura, nie niższa niż 0°C i nie wyższa niż + 4°C, z wyłączeniem próbek lodów przechowywanych w temperaturze poniżej 0°C. Próbki środków spożywczych muszą być przechowywane przez 48 godzin, licząc od chwili ich pobrania.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,235078811646 sekund.