VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 28 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 42 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Instruktaż ogólny w zakresie bhp dla nowo zatrudnionych pracowników 17.02.2003 Autor : inspekcjapracy
Praca Zgodnie z Kodeksem pracy nie wolno dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada wymaganych kwalifikacji lub umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp.
Jeżeli specjalne kwalifikacje nie są wymagane (np. sprzątanie), niezbędne jest posiadanie przez pracownika umiejętności koniecznych do właściwego wykonywania pracy. Za dopuszczenie do pracy pracownika posiadającego wymagane kwalifikacje lub umiejętności odpowiedzialność ponosi pracodawca. On też odpowiada za to, aby zatrudniony przy danej pracy pracownik posiadał dostateczną znajomość przepisów oraz zasad bhp.
Szkolenie pracownika
Program instruktażu ogólnego w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla nowo zatrudnionych pracowników został określony w rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie szczegółowych zasad szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 62, poz. 285 ze zm.).
Instruktaż ogólny przechodzą, przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie pracy, wszyscy nowo zatrudniani pracownicy, a także studenci odbywający praktyki studenckie oraz uczniowie szkół zawodowych odbywający praktyczną naukę zawodu.
WAŻNE! Instruktaż prowadzą pracownicy służby bhp lub inni pracownicy posiadający odpowiednie przygotowanie do prowadzenia takiego instruktażu.
Celem instruktażu ogólnego jest zapoznanie uczestników szkolenia z podstawowymi przepisami bhp zawartymi w Kodeksie pracy i w innych źródłach prawa oraz z zasadami udzielania pierwszej pomocy.
Nowo zatrudniony pracownik powinien być również zapoznany z podstawowymi przepisami w zakresie zapobiegania pożarom oraz postępowania w przypadku powstania pożaru.
Zgodnie z przepisami powyższego rozporządzenia program instruktażu ogólnego powinien wyglądać tak jak w przykładowym omówieniu zakresu przedmiotowego instruktażu ogólnego.
Istota bezpieczeństwa i higieny pracy
W tym punkcie szkolenia następuje zapoznanie uczestników z podstawowymi zasadami i pojęciami w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przez przepisy bezpieczeństwa i higieny pracy należy rozumieć przepisy zawarte w Dziale X Kodeksu pracy oraz przepisy szczegółowe zamieszczone w aktach prawnych wydanych na podstawie art. 23715 Kodeksu pracy, natomiast przez zasady bezpieczeństwa i higieny pracy należy rozumieć zasady pozaprawne, wynikające z techniki i doświadczenia życiowego, których przestrzeganie zapewnia faktyczne bezpieczeństwo i higiena pracy.
Poznać warto też dyrektywy Unii Europejskiej Dyrektywa jest aktem prawnym, który ma charakter wiążący i może być adresowany do wszystkich albo do niektórych państw członkowskich.
Podstawowym aktem Wspólnot Europejskich z zakresu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia pracowników jest Dyrektywa Rady nr 89/391/EEC w sprawie wprowadzenia środków w celu zwiększania bezpieczeństwa i poprawy zdrowia pracowników podczas pracy, zwana „dyrektywą ramową”.
Dyrektywa ta zawiera ogólne zasady: zapobiegania ryzyku zawodowemu, bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, eliminacji czynników wypadkowych i ryzyka, informowania, konsultacji, współuczestnictwa pracowników i ich przedstawicieli w działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa i higieny pracy, a także ogólne wskazania dotyczące wdrażania tych zasad.
Obowiązki i uprawnienia podmiotów
W tym punkcie prowadzący szkolenie powinien omówić z uczestnikami obowiązki i uprawnienia pracodawcy i pracownika w zakresie bhp (art. 94, 100, 207, 210 Kodeksu pracy).
Dobrze by było, by prowadzący wykład przytaczał i powoływał się na bogate w tym zakresie orzecznictwo sądowe.
Odpowiedzialność za naruszenie przepisów i zasad bhp
Kolejnym punktem szkolenia jest omówienie zakresu odpowiedzialności, którą mogą ponieść zarówno pracownicy, jak i pracodawcy w przypadku naruszenia zasad bhp. W tym miejscu najczęściej omawia się art. 104 Kodeksu pracy – Regulamin pracy, art. 108 Kodeksu pracy – Odpowiedzialność porządkowa pracowników oraz art. 109 – 113 Kodeksu pracy – Kary porządkowe za naruszenie obowiązków pracownika wynikające z regulaminu pracy.
Zasady poruszania się na terenie zakładu pracy
Następna część instruktażu ogólnego dotyczy najczęściej zapoznania pracownika z obiektami zakładu oraz przyległym terenem.
Pracownik powinien wiedzieć, gdzie w zakładzie pracy znajdują się i jak są wyposażone:
• drogi komunikacji zewnętrznej i wewnętrznej,
• pomieszczenia pracy,
• pomieszczenia i urządzenia higieniczno-sanitarne (szatnie, umywalnie, jadalnie, palarnie, w.c.).
• pomieszczenia higieny osobistej kobiet.
Zagrożenia wypadkowe i zagrożenia dla zdrowia
W tym miejscu pracownicy powinni zostać zapoznani z definicją wypadku przy pracy oraz z wypadkami zrównanymi z wypadkami przy pracy (wypadek w drodze z domu do pracy i z pracy do domu). Dla urozmaicenia wykładu można przytoczyć tu orzecznictwo sądowe. Trzeba wspomnieć również o chorobach zawodowych i czynnikach mogących je wywołać.
Wykładowca powinien scharakteryzować i omówić między innymi przyczyny wypadków przy pracy i chorób zawodowych.
Przyczyny zewnętrzne jako czynniki zagrażające zdrowiu i życiu pracownika to np.: urazy na skutek działania temperatur lub wskutek działania maszyn, urządzeń lub narzędzi pracy, działania prądu elektrycznego, wstrząsów, dźwigania ciężarów.
Występowanie czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy: oświetlenie, hałas, temperatury, pyły, promieniowanie, gazy, pary i inne.
Na końcu tej części wykładu omówione mogą być zagrożenia wynikające z nieprawidłowego postępowania lub reagowania pracownika, w tym nieprzestrzegania zasad dyscypliny pracy obowiązującej w zakładzie oraz na stanowisku pracy.
Obsługa urządzeń technicznych oraz transport wewnątrzzakładowy
Omówienie zasad bhp związanych z obsługą urządzeń znajdujących się na stanowisku instruowanego, tj.: budowa maszyn i innych urządzeń technicznych (w tym narzędzia pracy), zapewniające bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz uwzględniające zasady ergonomii (dostosowanie stanowiska pracy do właściwości psychofizycznych człowieka). Stosowanie odpowiednich do rodzaju i poziomu zagrożeń środków zapobiegających wypadkom i chorobom związanym z pracą, a w szczególności: osłony ruchomych części maszyn i urządzeń, wyłączniki urządzeń ochronnych, zabezpieczenia przed upadkiem przedmiotów i materiałów, zabezpieczenia przy pracach na wysokości itp.
Omówienie transportu wewnątrzzakładowego: środki transportu ręcznego, wózki jezdne – mechaniczne i elektryczne.
Zasady bezpiecznego poruszania się po drogach wewnątrzzakładowych.
Środki ochrony indywidualnej
Omówienie zasad przydzielania środków ochrony indywidualnej na podstawie art. 2376 § 1 Kodeksu pracy, o obowiązku dostarczenia pracownikom bezpłatnie środków ochrony indywidualnej, wykonujących pracę w narażeniu na działanie czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia. Zaznajomienie pracownika o właściwym sposobie używania środków ochrony indywidualnej zgodnie z ich przeznaczeniem. Środki ochrony indywidualnej powinny posiadać certyfikat na znak bezpieczeństwa i być oznaczane tym znakiem.
Omówienie zasad przydziału odzieży i obuwia roboczego na podstawie art. 2377 § 1 Kodeksu pracy o obowiązku dostarczenia pracownikom nieodpłatnie odzieży i obuwia roboczego, spełniającego wymagania określone w Polskich Normach.
Omówienie regulaminu przydziału odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej (tabela norm), obowiązującego w danym zakładzie pracy w odniesieniu do stanowiska instruowanego.
Porządek i czystość w miejscu pracy oraz higiena osobista
Omówienie zasad przydziału środków czystości w zakładzie pracy oraz w odniesieniu do stanowiska instruowanego. Środki do zapewnienia higieny osobistej (mydło lub inne środki do mycia, ręczniki itp.) powinny być dostarczane w ilościach niezbędnych do utrzymania higieny osobistej. Rodzaj i ilość tych środków zależna jest od stopnia brudzenia podczas wykonywania określonej pracy. Regulamin zakładowy określa szczegółowe zasady przydziału środków czystości dla poszczególnych stanowisk pracy.
WAŻNE! Kodeks pracy nie przewiduje możliwości wypłacania ekwiwalentu pieniężnego za środki higieny osobistej.
Na podstawie art. 233 Kodeksu pracy pracodawca obowiązany jest do zapewnienia pracownikom środków do udzielania pierwszej pomocy w razie wypadków – udzielenia informacji pracownikowi o usytuowaniu punktów pierwszej pomocy oraz apteczki.
Profilaktyczna opieka lekarska
Omówienie uregulowań kodeksowych dotyczących obowiązkowych badań lekarskich wstępnych, okresowych oraz kontrolnych, oraz zagadnień związanych z profilaktyką zdrowotną (art. 229 i 226 k.p). Artykuł 226 Kodeksu pracy zobowiązuje pracodawcę do poinformowania pracownika o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami. Informacja powinna dotyczyć rodzaju czynników szkodliwych dla zdrowia, uciążliwych i niebezpiecznych z uwzględnieniem ich częstotliwości i skutków, a także o niezbędnych do zastosowania środkach ochrony przed występującymi przy danej pracy zagrożeniami.
Omówienie zasad opieki lekarskiej w stosunku do stanowiska instruowanego.
Ochrona przeciwpożarowa
Przyczyny powstawania pożaru – środki produkcji, materiały i ciecze łatwopalne, pomieszczenia magazynowe, gospodarcze, materiały i sprzęt biurowy, urządzenia elektryczne, drogi komunikacyjne (meble, wykładziny podłogowe, podwieszone sufity, boazerie), instalacje elektryczne, wentylacyjne, grzewcze.
Czynnik ludzki: palenie tytoniu poza miejscami wydzielonymi.
Rodzaje sprzętu gaśniczego i sposób posługiwania się nim – podręczny sprzęt gaśniczy: gaśnice (proszkowa, śniegowa, pianowa), koce gaśnicze, hydranty wewnętrzne, hydronetki wodne.
Omówienie instrukcji obsługi wymienionego sprzętu gaśniczego.
Zasady postępowania w razie pożaru – systemy alarmowe, telefony, instrukcja na wypadek powstania pożaru, schemat dróg ewakuacyjnych, znaki ewakuacyjne, użycie podręcznego sprzętu gaśniczego.
Pomoc przedlekarska w razie wypadku
Postępowanie powypadkowe – ustalenie miejsca zdarzenia, okoliczności i przyczyny wypadku, zabezpieczenie miejsca zdarzenia, dokonanie oceny stanu poszkodowanego. Omówienie zasad postępowania w przypadkach: porażenia prądem elektrycznym, oparzenia cieplnego i chemicznego, krwotoków, wstrząśnienia mózgu, omdlenia, ran, złamania kości zamkniętego i otwartego, odmrożenia, udaru cieplnego, obrażeń wewnętrznych, zatrucia.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,275134801865 sekund.