VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 28 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 45 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Porady - Prawo pracy (Urlop w okresie pozostawania bez pracy ) Autor : prawoochrony
Praca Urlop w okresie pozostawania bez pracy
Urlop w okresie pozostawania bez pracy

30 lipca 2002 r. otrzymałam 3-miesięczne wypowiedzenie umowy o pracę. Prawomocnym wyrokiem sądu zostałam przywrócona do pracy. Od 5 lipca 2002 r. do chwili obecnej pracuję. Przerwa w zatrudnieniu wyniosła ponad 8 miesięcy. Czy za ten okres należy mi się urlop wypoczynkowy? – stała czytelniczka

Zgodnie z art. 51 par. 1 kodeksu pracy, pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okresu pozostawania bez pracy, za który nie przyznano wynagrodzenia, nie uważa się za przerwę w zatrudnieniu, pociągającą za sobą utratę uprawnień uzależnionych od nieprzerwanego zatrudnienia.

W myśl art. 51 par. 2, pracownikowi, któremu przyznano odszkodowanie, wlicza się do okresu zatrudnienia okres pozostawania bez pracy, odpowiadający okresowi, za który przyznano odszkodowanie.

Z przepisu powyższego wynika, że okres od rozwiązania umowy o pracę do czasu podjęcia pracy po przywróceniu pracownika do pracy jest okresem pozostawania bez pracy. W okresie zaś pozostawania bez pracy, osoba pozostająca bez pracy nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego.


PORADA
Pracownik nie nabywa prawa do urlopu wypoczynkowego w okresie pozostawania bez pracy, nawet jeśli został przywrócony do pracy.

Zgodnie z art. 152 k.p., pracownikowi przysługuje prawo do corocznego płatnego urlopu wypoczynkowego. Z przepisu tego wynika niewątpliwie, że prawo do urlopu wypoczynkowego można uzyskać tylko w czasie trwania stosunku pracy. Sama praca nie musi być faktycznie wykonywana. Pracownik niezdolny do pracy, z powodu choroby, przebywający na zwolnieniu lekarskim nabędzie prawo do urlopu za ten okres.

Nie można jednak uzyskać prawa do urlopu wypoczynkowego po zakończeniu trwania stosunku pracy, a więc w okresie pozostawania bez pracy.

Wątpliwości może budzić sformułowanie przepisu art. 51 k.p. mówiące o wliczaniu do okresu zatrudnienia okresu pozostawania bez pracy, za który przyznano wynagrodzenie. Okres, za który zasądzono pracownikowi wynagrodzenie na podstawie art. 47 k.p. i który zgodnie z art. 51 k.p. wlicza się do okresu zatrudnienia, jest nadal okresem pozostawania bez pracy. Wynika to jednoznacznie z treści właśnie art. 51 k.p. Zasądzenie takiego wynagrodzenia nie powoduje więc przedłużenia czasu trwania stosunku pracy o okres, za który zostało ono przyznane.
Artykuł 51 k.p. poleca jedynie wliczenie tego okresu do okresu zatrudnienia. Nie tworzy natomiast fikcji prawnej, że jest on takim okresem.

Skoro więc okres, za który zasądzono wynagrodzenie, jest okresem pozostawania bez pracy, to nie można również w czasie tego okresu nabyć prawa do urlopu wypoczynkowego.
Artykuł 47 k.p. reguluje wysokości zasądzanych wynagrodzeń za czas pozostawania bez pracy. Pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy, przysługuje wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy, nie więcej jednak niż za 2 miesiące, a gdy okres wypowiedzenia wynosił 3 miesiące – nie więcej niż za 1 miesiąc. Na poparcie powyższego stanowiska warto przytoczyć uchwałę SN z 28 września 1990 r. (III PZP 15/90, OSNC 1991/4/45), w której stwierdzono, że pracownik nie uzyskuje prawa do urlopu wypoczynkowego w okresie, za który przyznano mu odszkodowanie na podstawie art. 56 k.p.

Ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym

Mam 54 lata oraz 28 lat pracy. Planowałam przejść na emeryturę po uzyskaniu 55 lat życia i 30 lat pracy. Tymczasem rozchorowałam się. Boję się, że jak wrócę do pracy, to pracodawca mnie zwolni. Czy są jakieś przepisy prawa, które pozwolą mi przepracować do 30 lat? Jak się bronić w razie wypowiedzenia? – stała czytelniczka

Z informacji wynika, że chodzi pani o ochronę dotyczącą osób w wieku przedemerytalnym. Powszechnie przyjmuje się, że wiekiem emerytalnym dla kobiet jest wiek 60 lat. Od tej reguły istnieje wiele wyjątków, są przepisy, które przewidują niższy wiek emerytalny, np. zatrudnionym w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze, przysługuje emerytura w wieku niższym.
Zgodnie z art. 39 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż dwa lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.
Aby więc być objętym ochroną z art. 39 k.p., należy spełnić łącznie dwie przesłanki:

być w wieku dwóch lat przed wiekiem emerytalnym,

legitymować się takim stażem pracy, który umożliwi wraz z osiągnięciem wieku emerytalnego nabycie prawa do emerytury.

Oznacza to, że aby być objętą ochroną, kobieta musi być w wieku 58 lat i posiadać okres składkowy i nieskładkowy wynoszący co najmniej 18 lat.


PORADA
Zakaz wypowiedzenia umowy o pracę osobie, której brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeśli okres zatrudnienia umożliwi jej uzyskanie emerytury, nie obowiązuje w okresie 2 lat poprzedzających możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Z listu wynika, że planuje pani przejść na swój wniosek na wcześniejszą emeryturę po ukończeniu 55 lat.
Zgodnie z art. 29 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 162, poz. 1118 ze zm.), ubezpieczeni urodzeni przed 1 stycznia 1949 r., będący pracownikami, którzy nie osiągnęli wieku emerytalnego określonego w art. 27 pkt 1 (tj. 60 lat dla kobiet), mogą przejść na emeryturę: kobieta – po osiągnięciu wieku 55 lat, jeśli ma co najmniej 30-letni okres składkowy i nieskładkowy albo jeżeli ma co najmniej 20-letni okres składkowy i nieskładkowy oraz została uznana za całkowicie niezdolną do pracy.

Przepis ten daje możliwość skorzystania z wcześniejszej emerytury. Niestety, w takiej sytuacji nie podlega pani ochronie przewidzianej w art. 39 k.p. Przepis art. 39 k.p. mówi bowiem o wieku emerytalnym, a takim nie jest wiek 55 lat dla kobiety.

Oznacza to, że pracodawca nie będzie ograniczony w prawie wypowiedzenia pani umowy o pracę. Oczywiście samo wypowiedzenie musi spełniać określone kryteria, tzn. m.in. musi być uzasadnione konkretną, rzeczywistą i prawdziwą przyczyną. Jeżeli otrzyma pani wypowiedzenie, z którego treścią nie będzie się zgadzała, ma pani prawo odwołać się od niego do sądu pracy, w terminie 7 dni od dnia doręczenia pisma wypowiadającego umowę o pracę.

Nadal jest aktualna uchwała SN z 12 maja 1976 r. (I PZP 14/76, OSNC 1976/11/242), zgodnie z którą przewidziany w art. 39 kodeksu pracy zakaz wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku, nie obowiązuje w okresie dwóch lat poprzedzających możliwość wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Wypowiedzenie zmieniające

Czy pracodawca może zmienić umowę o pracę z 5/6 na pół etatu? Umowa była zawarta na czas nieokreślony przed czterema laty. Jakie prawa przysługują pracownikowi, który nie godzi się na nowe warunki? – Jerzy L. z Gdyni

Zmiana, o której pan pisze, jest możliwa w trybie tzw. wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy. Zgodnie z art. 42 kodeksu pracy, przepisy o wypowiedzeniu umowy o pracę stosuje się odpowiednio do wypowiedzenia wynikających z umowy warunków pracy i płacy.
Wypowiedzenie warunków pracy lub płacy uważa się za dokonane, jeżeli pracownikowi zaproponowano na piśmie nowe warunki.

W razie odmowy przyjęcia przez pracownika zaproponowanych warunków pracy lub płacy, umowa o pracę rozwiązuje się z upływem okresu dokonanego wypowiedzenia. Okres ten zależy od długości okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i w myśl stosowanego odpowiednio art. 36 par. 1 kodeksu pracy wynosi w przypadku wypowiedzenia warunków pracy i płacy określonych w umowie o pracę zawartej na czas nieokreślony:


2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,

1 miesiąc, jeśli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,

3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Jeśli pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia nie złoży oświadczenia o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków, uważa się, że wyraził zgodę na te warunki. Pismo pracodawcy wypowiadające warunki pracy lub płacy powinno zawierać pouczenie w tej sprawie. W przypadku braku takiego pouczenia, pracownik może do końca okresu wypowiedzenia złożyć oświadczenie o odmowie przyjęcia zaproponowanych warunków.

Wypowiedzenie dotychczasowych warunków pracy lub płacy nie jest wymagane w razie powierzenia pracownikowi, w przypadkach uzasadnionych potrzebami pracodawcy, innej pracy niż określona w umowie o pracę na okres nieprzekraczający 3 miesięcy w roku kalendarzowym, jeżeli nie powoduje to obniżenia wynagrodzenia i odpowiada kwalifikacjom pracownika.

Nadmienić należy, że zgodnie z art. 39 kodeksu pracy, pracodawca nie może wypowiedzieć warunków pracy i płacy pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 2 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku.

Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, gdy wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:
– wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników zatrudnionych u danego pracodawcy lub tej ich grupy, do której pracownik należy,
– stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy albo niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do jej wykonywania (art. 43 k.p.).

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,255419015884 sekund.