VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 49 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Kodeks pracy – zmiany od 1 stycznia Autor : prawo24
NOWE PRZEPISY Kodeks pracy – zmiany od 1 stycznia
1 stycznia 2003 r. jest drugim etapem wprowadzania zmian do Kodeksu pracy. Pierwszym był 29 listopada 2002 r., kiedy to weszły w życie przepisy zmieniające m.in.: zasady wypłaty ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy, wprowadzające nowy rodzaj umowy o pracę – umowy na zastępstwo oraz czasowo ograniczające moc prawną układów zbiorowych.
Wynagrodzenie chorobowe
Przed nowelizacją Kodeksu pracy pracownik dostawał przez 35 dni swojej nieobecności wynagrodzenie od pracodawcy, a od 36. dnia zwolnienia lekarskiego zasiłek chorobowy od ZUS. Po dokonanych zmianach pracownikowi należy się od pracodawcy wynagrodzenie za okres 33 dni, od 34. dnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych zacznie wypłacać zasiłek. W pełni płatna nieobecność w pracy z powodu choroby zachowana została tylko w przypadku, gdy zwolnienie trwa co najmniej 7 dni. Gdy zwolnienie lekarskie trwa nie dłużej niż 6 dni, pierwszy dzień zwolnienia jest nieodpłatny.
Nowy rodzaj urlopu
Od 1 stycznia 2003 roku obowiązuje także zmiana wprowadzająca nowy rodzaj urlopów wypoczynkowych – urlopów na tzw. krótką niedyspozycję. Wymiar tego urlopu wynosić będzie 4 dni w roku, a wniosek o niego pracownik może złożyć nawet w dniu jego rozpoczęcia.
Na pracownika został nałożony obowiązek wykorzystania urlopu podczas wypowiedzenia, jeżeli pracodawca tego zażąda.
Dotąd pracodawca nie mógł do tego zmusić pracownika. Wiązało się z tym to, że w przypadku niewykorzystania urlopu pracodawca musiał wypłacić pracownikowi ekwiwalent za nie wykorzystany urlop. Nowa regulacja pozwoli pracodawcy uniknąć dodatkowych wydatków związanych z tym świadczeniem.
Pracodawca może nie sporządzać planu urlopów wypoczynkowych pod warunkiem, że zgodzi się na to zakładowa organizacja związkowa. W sytuacji kiedy u pracodawcy nie działa żadna organizacja związkowa, zamiast sporządzać plan urlopów, pracodawca może ustalić termin urlopu indywidualnie z każdym pracownikiem, mając na względzie wnioski urlopowe innych pracowników oraz czynnik celowościowy, np. zapewnienie prawidłowego toku produkcji.
Delegacje służbowe
Dotąd minimalną wysokość kosztów podróży służbowej zwracanej pracownikowi regulowało rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Nowa regulacja pozostawia kwestie zwrotu pracownikom wydatków związanych z podróżą służbową do uregulowania w układach zbiorowych pracy, regulaminach wynagradzania czy umowach o pracę. Od 1 stycznia 2003 r. rozporządzenie Ministra Pracy określi jedynie zasady rozliczania pracodawcy z tytułu delegacji służbowych z pracownikami państwowych i samorządowych jednostek sfery budżetowej.
Wydłużenie okresu rozliczeniowego
Podstawowy okres rozliczeniowy został wydłużony do 4 miesięcy, a w niektórych branżach nawet do 6 miesięcy (budownictwo, rolnictwo, hodowla, ochrona mienia lub osób, prace użyteczne społecznie lub służące zaspokajaniu codziennych potrzeb ludności) lub do 12 miesięcy, gdy uzasadniają to nietypowe warunki organizacyjne lub techniczne mające wpływ na przebieg pracy.
Obniżony dodatek za nadgodziny
Od 1 stycznia zmieniły się stawki wynagradzania za godziny nadliczbowe. Dotąd w danym dniu za pierwsze 2 godziny nadliczbowe pracodawca zobowiązany był płacić pracownikowi dodatek w wysokości 50% wynagrodzenia, a za pracę w dalszych godzinach nadliczbowych oraz w godzinach nadliczbowych przypadających w nocy, niedziele lub w święta – 100%. Po znowelizowaniu tych przepisów nadgodziny w dni powszednie oraz w święta i niedziele – jeżeli są one dla danej osoby dniami pracy – wynagradzane będą dodatkiem 50-procentowym. 100% dodatku pracownik otrzyma za nadgodziny przypadające w nocy, niedziele i święta, będące dniami wolnymi, oraz dni wolne zamiast pracy niedzielnej i świątecznej.
Zakładowy fundusz socjalny
Obowiązek tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych mają obecnie tylko ci pracodawcy, którzy na dzień 1 stycznia 2003 r. mają 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty, a także – niezależnie od liczebności załogi – pracodawcy prowadzący działalność w formach organizacyjno-prawnych jednostek sektora finansów publicznych. Pracodawcy, którzy 1 stycznia zatrudniają 20 lub więcej pracowników, ale mniej w przeliczeniu na pełne etaty, nie mają obowiązku tworzenia funduszu. Dodatkowo każdy pracodawca może zwolnić się z tworzenia funduszu lub wypłaty świadczenia w układzie zbiorowym pracy albo regulaminie.
Świadczenie urlopowe
Obowiązkowo świadczenie urlopowe muszą wypłacać ci pracodawcy, którzy zatrudniają co najmniej 20 pracowników, jednak nie mniej niż 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty. Firmy zatrudniające mniej niż 20 pracowników nie muszą wypłacać świadczenia urlopowego ani tworzyć zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.
Nowe obowiązki związkowe
Od 1 stycznia zmieniają się także niektóre przepisy ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych (Dz.U. z 2001 r. Nr 79, poz. 854 ze zm.). Zmianie uległa definicja zakładowej organizacji związkowej. Jest nią obecnie organizacja związkowa, która zrzesza co najmniej 10 pracowników. Ponadto na organizacje związkowe nałożony został kwartalny obowiązek informowania o liczbie członków.
Kolejne zmiany do Kodeksu pracy wejdą w życie 1 lipca 2003 r. Wtedy zaczną obowiązywać m.in. zmiany w ustawie o „zwolnieniach grupowych”.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,297621965408 sekund.