VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 16 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 30 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Otwarto Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych.5, 01,2003 Autor : nowykodeks
Przestępstwa 5 stycznia 2003 r. w Komendzie Głównej Policji uroczyście otwarto Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych.
KCIK to ogólnopolski system informacyjny, którego głównym zadaniem jest gromadzenie, analizowanie i przekazywanie instytucjom zajmującym się zwalczaniem przestępczości pełnych i aktualnych informacji mogących mieć decydujące znaczenie w skutecznym wykrywaniu i ściganiu sprawców przestępstw, a także w zapobieganiu przestępczości.

KCIK, dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych i unikalnych w skali europejskiej komputerów i oprogramowania umożliwi błyskawiczną wymianę informacji, co pozwoli takim instytucjom jak m.in. Prokuratura, Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Celna, urzędy skarbowe, organy kontroli skarbowej i informacji finansowej znacznie skuteczniej realizować cele, dla których zostały powołane. Obecnie o skuteczności działania organów ścigania często decyduje szybki przepływ informacji. Zgromadzenie danych w jednym miejscu, a tym samym znaczące skrócenie czasu potrzebnego na dotarcie do nich, będzie miało zasadnicze znaczenie w zwalczaniu każdej formy przestępczości, przede wszystkim kryminalnej i gospodarczej.

Uruchomienie KCIK-u znacząco zwiększy możliwości ścisłej współpracy i koordynacji działania organów mogących korzystać z informacji zgromadzonych w bazach danych Centrum. Utworzenie jednej bazy informacji ‘zasilanej’ z odrębnie funkcjonujących baz poszczególnych instytucji pozwoli, poprzez planowanie na szeroką skalę wspólnych działań, znacznie skuteczniej i wszechstronniej przeciwdziałać zjawisku przestępczości przybierającej coraz bardziej złożone formy i wkraczającej na coraz to nowe obszary działalności.

Utworzenie i uruchomienie Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych to także kolejny, bardzo ważny krok przystosowujący polskie rozwiązania do standardów Unii Europejskiej. Uruchomienie KCIK i w najbliższych miesiącach ściśle z nim współpracującego Krajowego Systemu Informatycznego umożliwi Polsce równoprawne partnerstwo z państwami Unii Europejskiej w ramach układu z Schengen. Oznacza to m.in., że polskie systemy informacyjne staną się elementem Systemu Informacyjnego Schengen (SIS) gromadzącego dane m.in. o osobach niepożądanych lub poszukiwanych na terenie Państw Piętnastki, informacje o skradzionych pojazdach, broni, dokumentach.


Informacje, jakie trafiają do KCIK-u znajdują się pod kontrolą unikalnego systemu zabezpieczeń przed jakimkolwiek ich niewłaściwym wykorzystaniem. Zastosowane w KCIK-u rozwiązania technologiczne zapewniające najwyższy poziom bezpieczeństwa działania systemu objęte są przez rząd Stanów Zjednoczonym embargiem handlowym, co oznacza, iż na ich wykorzystanie do realizacji projektu uzyskano specjalne pozwolenia.


Najnowocześniejszy w Polsce jest także system monitorujący i kontrolujący wprowadzone zabezpieczenia. Informacje gromadzone przez Centrum to przede wszystkim te, które bezpośrednio wiążą się z przestępstwem, a więc miejsce i czas jego popełnienia, informacje o osobach, przeciwko którym prowadzone są postępowania karne, lub czynności operacyjno-rozpoznawcze, dane o przedmiotach utraconych w związku z przestępstwem, a także wykorzystanych do jego popełnienia. W KCIK-u gromadzone będą również informacje o numerach rachunków bankowych, co do których zachodzi podejrzenie, że zostały wykorzystane w celu popełnienia przestępstwa.

Zebranie w bazach danych KCIK-u pełnej informacji kryminalnej i po raz pierwszy na bieżąco weryfikowanej na kolejnych etapach dochodzeń, śledztw i procesu karnego, pozwoli na stworzenie kompleksowej analizy zjawiska przestępczości. To umożliwi bardziej dokładne niż dotychczas diagnozowanie i prognozowanie zjawiska przestępczości, a także precyzyjne kierowanie i używanie środków służących do ich zwalczania. Zmniejszy to koszty zwalczania przestępczości.

Na czele Krajowego Centrum Informacji Kryminalnych stoi Komendant Główny Policji, ponieważ to właśnie Policja jest instytucją, która do chwili obecnej była dysponentem największej części informacji, jakie znajdują się w bazach danych Centrum. Z około 2 mln informacji jakie co roku trafiać będą do KCIK ponad 90 proc. pochodzić będzie od Policji.

Krajowe Centrum Informacji Kryminalnych to najnowocześniejszy system komputerowy w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie. W używanych w systemie komputerach i serwerach zastosowano najnowocześniejsze technologie. Oprogramowanie, w oparciu o które działa system jest połączeniem najnowszych osiągnięć programistycznych gwarantujących szybkość i stabilność działania z najbardziej zaawansowanymi systemami zabezpieczania danych.

Wdrożenie systemu KCIK to jeden z największych projektów informatycznych zrealizowanych w sektorze administracji publicznej w roku 2002. Dodatkowo, zostało ono zrealizowane w rekordowym czasie niespełna 3 miesięcy od momentu podpisania umowy.


--------------------------------------------------------------------------------

INFORMACJE TECHNOLOGICZNE



Architektura programowa systemu KCIK jest oparta o centralną bazę danych. Dostęp do informacji następuje poprzez interfejs programowy API przy pomocy dokumentów XML (kodowanych urządzeniem DELTA).

Podstawowym sposobem dostępu do systemu KCIK jest Aplikacja Końcowego Użytkownika współpracująca ze specjalizowanym systemem pocztowym - Systemem Bezpiecznej Poczty Elektronicznej (SBPE). Zapytania i rejestracje informacji realizowane są w sposób asynchroniczny. SBPE jest odpowiedzialny za zakodowanie informacji i przesłanie jej do serwera pocztowego, gdzie zostanie ona rozpakowana i przygotowana do dalszego przetwarzania. Określono również możliwość zastosowania innych mechanizmów dostępu niż mechanizm SBPE.

Dla realizacji sprzętowej SBPE użyto serwera HP rp5470 pracującego z 64-bitowym systemem operacyjnym HP VirtualVault. VirtualVault jest platformą systemową dla aplikacji sieci TCP/IP oferującą unikatowe mechanizmy bezpieczeństwa. Podstawowymi elementami VirtualVault są: system operacyjny Unix HP-UX 11.04 - o bardzo wysokim poziomie bezpieczeństwa B; dwie kopie serwera WWW; narzędzia do administracji oparte na interfejsie WWW (pracują na jednym z dwóch serwerów WWW).

System HP-UX w wersji B wprowadza dodatkowy mechanizm kontroli dostępu MAC (ang. Mandatory Access Control) w stosunku do standardowych praw dostępu do plików wykorzystywanych w systemach Unix i Windows NT. Korzystając z MAC, wydzielono 4 podstawowe obszary w systemie serwera aplikacji sieci TCP/IP: zewnętrzny, wewnętrzny, systemowy oraz audytu. U podstaw działania MAC leży przywiązanie do każdego obiektu (ang. object) - np. plik - i każdego podmiotu (ang. subject) - np. proces - w systemie operacyjnym tzw. etykiety bezpieczeństwa (ang. sensitivity label). Etykieta składa się z dwóch części: działu (ang. compartment) i klasyfikacji (ang. classification). Istotną cechą systemu VirtualVault jest również wprowadzenie kilkudziesięciu poziomów przywilejów i autoryzacji użytkownika z jakimi wykonuje się program. Wykorzystywane są mechanizmy kontroli przywilejów programu w celu uruchamiania go z minimalnymi przywilejami pozwalającymi na wykonanie określonych dla aplikacji czynności.

Aplikacja Końcowego Użytkownika pracuje pod kontrolą systemu Windows NT/2000/XP. Aplikacja ta składa się z modułów obsługujących formularze do zadawania zapytań, zlecania rejestracji oraz wyświetlania odpowiedzi; modułu kryptowania/dekryptowania/podpisu elektronicznego, który zapewnia możliwość szyfrowania i podpisywania zapytań oraz deszyfrowania i weryfikacji podpisu odpowiedzi oraz modułu klienta poczty elektronicznej przeprowadzącego autoryzację użytkownika z wykorzystaniem metody CRAM-DELTA3 przy użyciu szyfratora DELTA-3.

Podsystem serwerów autoryzacji dla KSIP i KCIK zbudowany został w oparciu o klaster wysokiej dostępności kontrolowany przez oprogramowanie HP MC/ServiceGuard (MCSG). Jako serwery bazodanowe dla systemu KCIK i KSIP zastosowano superwydajne serwery HP Superdome. Komputery te pracują w konfiguracji klastra wspierającego mechanizmy klastrowe bazy Oracle zapewniające wysoką dostępność. Na potrzeby systemu KCIK dostarczona została macierz dyskowa HP StorageWorks Disk Array XP1024 o efektywnej pojemności 2TB.

W ramach implementacji stworzono skonsolidowany systemu wykonywania zapasowych kopii danych na taśmach magnetycznych. Oferowane rozwiązanie backupu baz danych wykorzystuje dedykowany serwer backupu oraz oprogramowanie Business Copy XP. Nadzorowanie procesem backupu będzie realizowane za pomocą oprogramowania Oracle i HP OpenView. Dla celów realizacji środowiska backupu zostanie zbudowana sieć Storage Area Network

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,42734003067 sekund.