VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 56 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

Wypadki: PYTANIE Jakie skutki ma stwierdzenie w protokole powypadkowym nieprzestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy? Autor : God
Wypadki -przykłady PYTANIE
Jakie skutki ma stwierdzenie w protokole powypadkowym nieprzestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy?
ODPOWIEDŹ
Stwierdzenie w protokole powypadkowym "nieprzestrzegania przez pracodawcę przepisów prawa pracy, a w szczególności przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy lub innych przepisów ochrony życia i zdrowia", skutkuje przyjęciem przez pracodawcę odpowiedzialności cywilnej za zaistniały wypadek przy pracy (lub traktowany na równi z wypadkiem przy pracy) oraz ułatwieniem osobie poszkodowanej dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od pracodawcy na podstawie przepisów ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny - dalej k.c.

Oprócz świadczeń określonych w art. 6 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy (lub traktowanym na równi z wypadkiem przy pracy) – zgodnie z art. 2371 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy – przysługuje od pracodawcy odszkodowanie za utratę lub uszkodzenie w związku z wypadkiem przedmiotów osobistego użytku oraz przedmiotów niezbędnych do wykonywania pracy, z wyjątkiem utraty lub uszkodzenia pojazdów samochodowych oraz wartości pieniężnych.

Należy przypomnieć, że poza odszkodowaniami, zasiłkami, rentami oraz innymi świadczeniami wynikającymi z przepisów ubezpieczeniowych, które są wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy przysługuje – w określonych sytuacjach – prawo do dochodzenia dodatkowych roszczeń od pracodawcy na drodze cywilnoprawnej, a konkretnie roszczeń o wypłatę:

- jednorazowego odszkodowania (art. 444 § 1 k.c.);

- renty uzupełniającej (art. 444 § 2 k.c.);

- zadośćuczynienia (art. 445 k.c.).

Przy dochodzeniu takich roszczeń poszkodowany powinien wykazać zakres naruszeń przepisów bhp przez pracodawcę oraz związek przyczynowy pomiędzy niedopełnieniem obowiązków, wynikających z tych przepisów, a powstaniem wypadku przy pracy.

Pracodawca, zatwierdzając protokół powypadkowy, w którym sam niejako przyznaje się do niedopełnienia ciążących na nim obowiązków poprzez nieprzestrzeganie przepisów bhp, przyjmuje na siebie odpowiedzialność cywilną za zaistniały wypadek przy pracy, a tym samym niezwykle ułatwia dochodzenie powyższych roszczeń poszkodowanemu pracownikowi. Dlatego też pracodawcy unikają tego typu stwierdzeń w protokołach powypadkowych.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,21383690834 sekund.