VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 50 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

NOWE PRZEPISY: Zmiany w oznakowaniu CE Autor : God
NOWE PRZEPISY
NOWE OBOWIĄZKI DLA PRZEDSIĘBIORCÓW

Zmiany w oznakowaniu CE

Przedsiębiorca nie znajdzie już w polskiej ustawie słowa o oznakowaniu CE. Czyżby przestało obowiązywać? Nie, tylko zamiast o oznakowaniu CE mówimy teraz o oznakowaniu zgodności

Zmiany w przepisach dotyczących oznakowania CE obowiązują od niedzieli (7 stycznia). Wynikają z nowelizacji ustawy o systemie oceny zgodności.

Cel nowelizacji był taki, by przenieść do polskiego prawa nową unijną dyrektywę o przyrządach pomiarowych. Jednak zmiany zdecydowanie wykraczają poza branżę przyrządów pomiarowych.

 

Ważne definicje

 

Przy okazji doprecyzowano i uzupełniono niektóre przepisy odnoszące się do wszystkich wyrobów podlegających oznakowaniu CE. Wprowadzono nowe definicje: producenta, importera i dystrybutora. Definicje te są bardzo ważne dla celów oznakowania CE. Dotychczas ich nie było i w efekcie trzeba było posługiwać się interpretacją opartą na unijnych przewodnikach. A te - jak wiadomo -nie są prawnie wiążące. Dlatego posługiwanie się nimi wywoływało często wątpliwości. Teraz ta istotna luka będzie już wypełniona.

Inna nowa definicja dotyczy "oddania do użytku" jako momentu, od którego wyrób niewprowadzany do obrotu (np. instalacja stacjonarna budowana na miejscu) musi spełniać zasadnicze wymagania i mieć oznakowanie CE.

 

Oznakowanie zgodności

 

Samo oznakowanie CE zostało zastąpione pojęciem "oznakowanie zgodności". Celem tej zmiany jest rozszerzenie ochrony również na inne oznakowania nanoszone na wyroby. Jednak ta akurat zmiana, mimo że konieczna, może utrudnić zrozumienie ustawy przez czytającego ją przedsiębiorcę. Nie znajdzie on już bowiem w tekście ustawy ani słowa o tak istotnym symbolu, jakim jest oznakowanie CE.

Nadal oczywiście jest ono i będzie używane w rozporządzeniach wykonawczych do ustawy, które przenoszą do polskiego prawa poszczególne unijne dyrektywy przewidujące umieszczanie CE na wyrobach.

 

Importerzy muszą trzymać dokumentację

 

Warto też zwrócić uwagę na zmieniony art. 13a ustawy. Przepis ten nakłada na importera obowiązek przechowywania przez 10 lat kopii dokumentacji technicznej, jeżeli producent mający siedzibę poza Unią Europejską nie ustanowił upoważnionego przedstawiciela. Do tej pory taki uciążliwy i w praktyce trudny do spełnienia obowiązek ciążył na importerach tylko niektórych wyrobów (np. elektrycznych). Teraz został rozszerzony na importerów wszystkich wyrobów podlegających CE.

Liczne, choć dość kosmetyczne zmiany nastąpiły w rozdziale poświęconym kontroli wyrobów, a także w przepisach karnych.

Gdzie szukać przepisów

Obowiązujące od niedzieli zmiany wynikają z ustawy z 15 grudnia 2006 r. o zmianie ustawy o systemie oceny zgodności oraz o zmianie niektórych innych ustaw ( DzU z 2006 r. nr 249, poz. 1834). Jest to nowelizacja podstawowej dla oznakowania CE ustawy z 30 sierpnia 2002 r. o systemie oceny zgodności. W ten sposób do polskiego prawa zostały przeniesione rozwiązania nowej unijnej dyrektywy 2004/22/WE o przyrządach pomiarowych.

 

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,237176895142 sekund.