VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 29 marca 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 13 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl

OCHRONA ŚRODOWISKA: OCHRONA SRODOWISKA - system przydzialu uprawnien Autor : prawo
Ochrona Środowiska

Hinduski magnat zgarnie najwięcej

Mittal Steel Poland wypuścił do atmosfery dwa razy mniej dwutlenku węgla, niż wynoszą przyznane tej firmie limity. Nadwyżkę może sprzedać i zarobić w ten sposób pół miliarda złotych. Innym przedsiębiorstwom uprawnień do emisji gazów zabrakło
 
Nadwyżka, jaką ma Mittal Steel Poland, jest ogromnym zaskoczeniem. - Sprawa świadczy o tym, że system rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla od początku był niesprawiedliwy. Można nawet podejrzewać przekręt - mówi "Rz" wiceprezes BOT Górnictwo i Energetyka Jerzy Łaskwiec. Wprowadzony w 2005 roku przez Unię Europejską system ograniczeń emisji gazu miał zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza.

Zwyciężył Lakshmi Mittal
Około 900 polskich firm zaoszczędziło w ubiegłym roku 30 mln ton uprawnień do emisji dwutlenku węgla. - Największym wygranym okazał się jednak Mittal Steel Poland, który ma niewykorzystane prawo do emisji 7,8 mln ton tego gazu - wynika z danych, które opublikowała właśnie Komisja Europejska. Podliczyła emisje spalin pięciu działających w Polsce zakładów hinduskiego miliardera Lakshmi Mittala: kombinatów hutniczych w Dąbrowie Górniczej oraz Krakowie, elektrociepłowni w Krakowie i Katowicach oraz koksowni w Krakowie.

500 mln zł do wykorzystania
Przedsiębiorcy i eksperci spodziewali się, że to raczej elektrownie zarobią najwięcej na sprzedaży praw do zanieczyszczania powietrza. - Ze względu na niski poziom produkcji w 2005 roku, nasza emisja dwutlenku węgla była niższa od prognozowanej - tłumaczy rzecznik Mittal Steel Poland Andrzej Krzyształowski. Zaoszczędzone prawa do emisji warte są według obecnych cen giełdowych ok. pół miliarda złotych.

Kolosalną nadwyżkę uprawnień do emisji zanieczyszczeń wypracował przede wszystkim Kombinat Hutniczy w Dąbrowie Górniczej. Temu zakładowi przyznano prawa opiewające na 9,4 mln ton CO 2, a firma wypuściła do atmosfery jedynie 3,2 mln ton gazu. Kombinat Hutniczy w Krakowie należący do Mittala wypuścił 1,7 mln ton dwutlenku węgla, a miał prawo do emisji przekraczającej trzy miliony.

Sprzeda nadwyżkę czy zaoszczędzi
Na razie nie wiadomo, co hutniczy koncern zamierza zrobić z tym gazowym kapitałem. Może sprzedać na giełdzie albo zaoszczędzić i przenieść na ten lub przyszły rok, bo obecny system handlu prawami do emisji dwutlenku węgla obowiązuje do końca 2007 roku. Firma nie zdecyduje się raczej na taki krok, ponieważ i w tym roku spodziewa się oszczędności w emisji dwutlenku węgla. Emisja tego gazu ma wzrosnąć tylko o 20 proc.

Koncern może przenieść prawa do innych swoich oddziałów, np. w Wielkiej Brytanii. Wtedy jednak polskie huty nie zarobiłyby na sprzedaży praw. - Każdy zakład będzie odrębnie dysponował swoją nadwyżką. Jakie będzie przeznaczenie tych środków, określi zarząd - ucina Andrzej Krzyształowski.

Bruksela w ogniu krytyki
Podział praw do emisji dwutlenku węgla od początku wywoływał spory. Teraz może rozgorzeć jeszcze ostrzejsza dyskusja. Jak to się stało, że jedna firma dostała trzy razy więcej praw, niż potrzebuje, a innym uprawnień zabrakło?

Koncernowi BOT brakuje uprawnień do emisji ok. jednego miliona ton dwutlenku węgla, a Elektrowni Rybnik zabrakło ok. 90 tys. ton. Ale na przykład Zespół Elektrowni Dolna Odra ma ich o 2,1 mln ton za dużo. - Przydział uprawnień był dokonywany na podstawie danych historycznych. Ministerstwo Środowiska z pewnością nie ma sobie nic do zarzucenia w tej sprawie - broni się rzeczniczka Krajowego Administratora Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji Marzena Chodor.

Komisja Europejska także musi odpowiadać na niewygodne pytania. Ekolodzy podważają skuteczność systemu. Okazuje się, że uprzywilejował niektóre firmy. W dodatku na giełdach ceny uprawnień, które jeszcze w kwietniu kosztowały 30 euro za tonę, teraz można kupić po 17 euro. To nie zachęca do oszczędności. - Jeśli Mittal będzie chciał sprzedać swoje prawa, spowoduje to dalszy spadek notowań - martwi się prezes Huty Szczecin Marek Leśniak. - My także zaoszczędziliśmy w ubiegłym roku prawa do emisji, ale ich nie sprzedamy, bo w tym roku może nam zabraknąć - dodaje.

Komisja Europejska już przygotowuje się do następnego okresu rozliczania emisji dwutlenku węgla w latach 2008 - 2013. Planuje przyznanie firmom mniej uprawnień niż obecnie. Polska tymczasem chce zwiększenia puli emisji, ale w świetle obecnych danych możemy mieć na to małe szanse.



ARTYKUŁ z RZECZPOSPOLITANotatka:
Mittal Steel: nie było nieprawidłowości przy rozdziale emisji CO2

Zarzut, iż system rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla jest niesprawiedliwy jest bezzasadny - uważa Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy Mittal Steel Poland SA. Odrzuca on oskarżenia o "przekręcie" ze strony BOT Górnictwo i Energetyka.

Mittal Steel Poland wykorzystał tylko połowę limitu na emisję dwutlenku węgla. Na sprzedaży nadwyżki może zarobić pół miliarda złotych. Bulwersuje to Jerzego Łaskawca, wiceprezesa BOT Górnictwo i Energetyka: - System rozdziału uprawnień do emisji dwutlenku węgla od początku był niesprawiedliwy. Można nawet podejrzewać przekręt - powiedział Łaskawiec "Rzeczpospolitej".Oskarżenia te stanowczo odrzuca Andrzej Krzyształowski, rzecznik prasowy Mittal Steel Poland SA. Jak powiedział portowi WNP.pl, podczas tworzenia w latach 2004 i 2005 KPRU na lata 2005-2007 uwzględniane były dane z lat 1999 do 2002. Pod uwagę brano parametry technologiczne, zużycie surowców i mediów, wcześniejsze działania dla ograniczenia emisji, prognozy poziomu produkcji oraz podziału emisji na poszczególne branże gospodarki.

Komentarze

Wyświetlanie Sortowanie
Tylko zalogowani użytkownicy mogą komentować. Zarejestruj lub zaloguj się
INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 1,22706198692 sekund.