VORTAL BHP
Aktualnie jest 860 Linki i 253 kategori(e) w naszej bazie
WARTE ODWIEDZENIA
 Co nowego Pierwsza 10 Zarekomenduj nas Nowe konto "" Zaloguj 19 kwietnia 2024
KONTAKT Z NAMI

Robert Łabuzek
+48501700846
 
Masz problem z BHP
szukasz odpowiedzi ?
Szybko i gratisowo otrzymasz poradę
zadzwoń lub napisz na maila.

Na stronie przebywa obecnie....

Obecnie jest 72 gości i 0 użytkowników online.

Możesz zalogować się lub zarejestrować nowe konto.

Menu główne


Google

Przeszukuj WWW
Szukaj z www.bhpekspert.pl



Prowadzimy nadzór bhp na budowach i remontach
 501 700 846
BHP EKSPERT Sp.z.o.o.
31-972 Kraków os. Szklane Domy 1

Nasze konto 92 1140 2004 0000 3402 7670 1196 w mBank


Drukuj | Wyślij | Oglądano: 41553126 |

Temat: Nauka

Teksty opublikowane w tym temacie.
Autor : God _DNIA 09-09-2023 - 00:00 | 315 raz(y) oglądano.
NIE DO WIARY : RED PIL NEWS Rafał Kędzierski 14 września 2023
Nauka



Autor : God _DNIA 06-08-2023 - 16:44 | 567 raz(y) oglądano.
Nie tylko BHP : Dzięki tej metodzie rzuciłem palenie
Nauka
Dzięki tej metodzie w 2015 roku rzuciłem palenie.

Palenie chyba bez ząciągania, ale dokładnie nie pamiętam zacząłem w wieku około ośmiu lat. Dzieciństwo spędzałem w Koszycach u swoich dziadków. Zaraziłem się od kogoś wędkowaniem i z bambusowym kijem chodziłem na ryby na wodne rozlewisko nazywane przez tubylców jazami, które pozostało po starym młynie, a było bogate w karpie i karasie. 

Do pierwszej klasy szkoły podstawowej chodziłem u dziadków  w Koszycach, a nie w Krakowie  bo mój ojciec


był alkoholikiem i często urządzał pijackie awantury co  nie stwarzało   właściwej atmosfery dla rozwoju dziecka, a  mogłem mieć wtedy  jakieś osiem lat.

Pamiętam, w szkole chłopca nie pamiętam imienia nazywał się  Drabik, który był od dzieci w klasie starszy, gdyż po raz kolejny, nie wiem który ? powtarzał pierwsza klasę z powodu braku wyników w nauce, ale mającego zadatki na margines społeczny , który palił nałogowo papierosy SPORT  , no i pewnie dlatego mi imponował , gdyż zakrawał na dorosłego. I ten właśnie chłopak zabierał mnie, ucznia klasy pierwszej , po lekcjach ze sobą  do Dalanowa, gdzie on mieszkał  i pokazywał jak się pali papierosy.

Jak wspomniałem wcześniej, chodziłem na ryby na jazy.

Pewnego przedpołudnia  na parę dni  przed komunią świętą poszedłem na ryby na jazy i podczas wędkowania podpalałem papierosy. Nie zdawałem  sobie sprawy, że może  mnie ktoś widzieć, ale fakt faktem ktoś doniósł o tym mojemu dziadkowi Janowi Molicki.





Dziadek był szanowanym członkiem ówczesnej  społeczności i po tej wiadomości dosłownie  wpadł  w szał i  "wściekł się". 

Natychmiastowo zostałem sciągnięty z ryb do domu gdzie dostałem takie lanie rzemiennym pasem po dupie i nogach, że do Komuni Świętej 


poszedłem z pręgami i siniakami na nogach. 

Lanie odzwyczaiło mnie od papierosów do czasów Liceum gdzie podczas edukacji w XVI LO w nowej Hucie paliłem już nałogowo. Dziadek był moim idolem i najukochańszą osoba mojego życia. Kochałem go ponad wszystko i gdy umierał na zawał w Szpitalu Żeromskiego w Nowej Hucie, gdyby lekarze zażądali  mojej nogi albo ręki w zamian za życie dziadka , to bez wahania bym je oddał.





poniżej fotka klasa VIb szkoła podstawowa  nr 88 Szklane Domy 1 rok 1970 Nowa Huta , wszyscy mamy po trzynaście lat  ( granatowe fartuszki nikomu nie przeszkadzały)












W lutym  2015 roku wraz z żoną mieliśmy zaproszenie do Indii do Kalkuty na ślub syna ówczesnego  szefa mojej żony. Przelot do Monachium a następnie do Kalkuty i siedmiodniowe uczestnictwo w weselu,  było całkowicie  sponsorowane przez  ówczesnego szefa mojej żony przez Pana D. Nie mogłem uwierzyć, że zaproszenie jest prawdą a nie snem,  tym bardziej że było całkowicie sponsorowane, to jest przelot, pobyt w hotelu, uczestnictwo uroczystościach ślubnych. Kiedy już dotarło do mojej świadomości że lecimy  do Indii.



to przeraziła mnie jedna myśl. 

Jak wytrzymam ośmio godzinny lot z Monachium do Kalkuty bez zapalenia papierosa? 

a byłem nałogowym palaczem wypalającym za dobę dwie paczki Marlboro to jest w ciągu dnia i nocy. Mogłem nie jeść, ale musiałem mieć papierosy. Gdy budziłem się w nocy o trzeciej nad ranem i nie miałem co zapalić ? to wsiadałem w samochód i jechałem  na stacje benzynową po papierosy.



Autor : God _DNIA 01-09-2022 - 16:31 | 1645 raz(y) oglądano.
szkolenia : Studia Podyplomowe BHP w Krakowie od 5 listopada 2022 do 5 maja2023
Nauka

 


Podyplomowe Studia BHP w Krakowie od  5 listopada 2022 do 5 maja 2023


Przekażemy Wam praktyczną wiedzę w taki sposób, byście od razu, bezstresowo podjęli pracę w nowym zawodzie lub kontynuowali wzbogaceni o nasze doświadczenia - tak że nie zwlekaj , tylko wypełniaj kartę zgłoszenia! :)



Autor : God _DNIA 19-01-2021 - 11:40 | 2190 raz(y) oglądano.
szkolenia : Szkolenie dla Społecznych Inspektorów Pracy
Nauka
Zapraszamy na szkolenie dla Społecznych Inspektorów Pracy online przez internet



(|29 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 12-02-2016 - 18:59 | 9850 raz(y) oglądano.
BHP w Firmie : Studia Podyplomowe BHP w Krakowie od 5 listopada 2022 do 5 maja2023
Nauka

 


Podyplomowe Studia BHP w Krakowie od  5 listopada 2022 do 5 maja 2023


Przekażemy Wam praktyczną wiedzę w taki sposób, byście od razu, bezstresowo podjęli pracę w nowym zawodzie lub kontynuowali wzbogaceni o nasze doświadczenia - tak że nie zwlekaj , tylko wypełniaj kartę zgłoszenia! :)



Autor : God _DNIA 06-07-2014 - 07:19 | 10369 raz(y) oglądano.
szkolenia : Bezpłatne Szkolenia bhp przez internet, szkolenia online, szkolenia e-learning
Nauka

Czy szkolenia okresowe mogą odbywać się metodą e-learningową?


Tak, jest to metoda, którą można wykorzystywać do szkoleń okresowych.


Uzasadnienie


Szkolenie metodą e-learningową jest formą edukacji, która polega na wykorzystaniu komputera oraz internetu. Za pomocą e-learnigu można ukończyć niektóre szkolenia BHP, ponieważ e-learning mieści się w pojęciu samokształcenia kierowanego. Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.) – dalej r.s.b.h.p., samokształcenie kierowane przewidują ramowe programy: - szkolenia okresowego pracowników inżynieryjno-technicznych - szkolenia okresowego pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i osób wykonujących zadania tej służby - szkolenia okresowego pracowników administracyjno-biurowych i innych, o których mowa w § 14 ust. 2 pkt 5 r.s.b.h.p. - szkolenia okresowego pracodawców i innych osób kierujących pracownikami




Autor : God _DNIA 23-10-2011 - 14:22 | 7939 raz(y) oglądano.
szkolenia : Szkolenie ArcelorMittal BHP-EKSPERT przeprowadził w Hotelu Weronika w Poroninie cykl Szkoleń Społecznych Inspektorów Pracy ArcelorMittal Poland S.A. oraz Spółek zależnych
Nauka Szkolenie przez internet <a href="http://www.bhp.org.pl

W Poroninie w październiku 2011 r.w Hotelu Weronika  BHP-EKSPERT Robert Łabuzek z siedzibą na ul.Mrozowej 6 w Krakowie   przeprowadził  cykl szkoleń dla Społecznych  Inspektorów  Pracy ArcelorMittal Poland S.A. oraz Spółek zależnych i współpracujących .Na szkoleniu w dniach od 7 do 9 października  2011 został przedstawiony szeroki zakres zagadnień. Począwszy od technicznego bezpieczeństwa pracy, w tym bezpieczeństwa pracy związanego ze strefami zagrożenia wybuchem, poprzez procedury postępowania SIP, na zagadnieniach mechanizmu wyboru SIP kończąc. Prelekcję z zakresu prawa pracy oraz zagadnień dotyczących relacji Społecznej Inspekcji Pracy i związków zawodowych poprowadził starszy inspektor pracy główny specjalista Paweł Wieczorek z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Krakowie. Z zagadnieniami  praw i obowiązków SIP zapoznał uczestników Zakładowy Społeczny Inspektor SIP Politechniki Krakowskiej Jacek Przędzik a piramidę zagrożeń przeanalizował Zakładowy Społeczny Inspektor Pracy ArcelorMittal Poland S.A. Andrzej Grabski.



 




Autor : God _DNIA 19-08-2011 - 15:46 | 5565 raz(y) oglądano.
BHP Europejskie : BHP- Obrona się przed zarzutami braku palarni
Nauka

 Jaka jest podstawa prawna, na którą moglibyśmy się powołać, aby nie musieć urządzać palarni w zakładzie?


W tym wypadku jak w każdym innym zakładzie pracy (niemającym statusu zakładu pracy chronionej) o utworzeniu palarni decyduje właściciel lub zarządca obiektu.


Zatem brak decyzji w sprawie wskazania palarni oznacza, że nie została ona wyznaczona. Podstawą prawną takiego rozumowania jest art. 5a ust. 3 ustawy tytoniowej.


- W jaki sposób obronić się przed zarzutami pracowników, że nie zorganizowaliśmy odrębnego pomieszczenia do palenia, a bezwzględnie zabroniliśmy oddawania się temu nałogowi?


To problem pracowników. Pracodawca nie musi tłumaczyć się z takiego kroku.


 


BHP- Zakładowe palarnie papierosów


Pracodawcy nie muszą inwestować tysięcy złotych w modernizację miejsc do puszczania dymka


Ministerstwo Pracy opracowało nowelizację rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (DzU z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.). Planuje zlikwidować przepisy dotyczące palarni. Wskutek tego nie będzie ona musiała mieć m.in. minimum 4 metrów kwadratowych, dostatecznej ilości popielniczek ani dziesięciokrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny.


Jeżeli zmiany wejdą w życie, to zgodnie z ustawą tytoniową palarnia, bez względu na wielkość oraz ilość miejsc do palenia, będzie musiała posiadać jedynie nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny. Ustawodawca zastrzega, że jedno i drugie musi być na tyle skuteczne, by dym nie przenikał do innych pomieszczeń. Czy to wystarczy?


 


BHP - Potrzeba większej precyzji


Zdaniem ekspertów od wentylacji wymagania techniczne dla palarni zostały określone zbyt ogólnie. Powinny być takie, jakie stawia się profesjonalnym kabinom dla palaczy.


– Od dawna w całym budynku mamy wentylację mechaniczną. W palarni także. Po otworzeniu drzwi do tego pomieszczenia jest tak szaro, że nie widać osób w nim siedzących, a dym czuć w pomieszczeniu obok. Śmiejemy się, że jedyna zaleta tego miejsca to oszczędność na papierosach, bo opary dymu są na tyle mocne, że wystarczy je wdychać – opowiada jedna z czytelniczek.


Potwierdza to Waldemar Królak, specjalista od wentylacji z firmy Astorga.


– Nawiewno-wywiewna wentylacja mechaniczna sprawdza się w pomieszczeniach ogólnodostępnych, ale w palarniach już niekoniecznie. W tych miejscach cyrkulacja powietrza powinna być wzmocniona, np. przez dodatkowe specjalne systemy i filtry, które na bieżąco odprowadzają dym papierosowy. Niestety, mało która firma się na takie systemy decyduje. Dlatego dym i zapach z nim związany rozprzestrzeniają się na inne pomieszczenia pracownicze – mówi Waldemar Królak.


 


BHP - Nie ma kontroli ? 


Choć inspekcja sanitarna zapewnia, że warunki techniczne palarni będzie niebawem kontrolować, to na razie nowymi przepisami nikt się specjalnie nie przejmuje. Właściciele budynków o starej technologii, w której wentylacja jest jeszcze grawitacyjna, nie rozważają ani likwidacji, ani modernizacji palarni. Przed takim dylematem staną dopiero wtedy, gdy kontrole staną się wzmożone i rzeczywiste.


– Nie sądzę jednak, by zdecydowali się wówczas na systemy filtracji czy wentylację mechaniczną, bo nie dość, że jedno i drugie jest kosztowne, to jeszcze w budynkach starego typu nie zawsze możliwe do zastosowania. Oczywiście łatwiej zamontować kabinę do palenia, ale za nią też trzeba zapłacić minimum 20 tys. zł. Dlatego, jak znam życie, firmy, w których wentylacja jest grawitacyjna, będą wolały z palarni zrezygnować – tłumaczy Waldemar Królak. 


– Warunki techniczne dla palarni powinny być doprecyzowane, tak aby pracownicy nie byli narażeni na negatywne skutki oddziaływania tytoniu. Żaden system wentylacji nie wystarczy, aby całkowicie chronić zdrowie biernych palaczy. Dlatego Stowarzyszenie MANKO, organizator kampanii „Polska bez dymu”, zachęca do wprowadzania całkowitego zakazu palenia – mówi Dominika Kawalec, przedstawiciel stowarzyszenia. – Mamy nadzieję, że podobnie jak inne kraje członkowskie UE już od 2012 r. wprowadzimy w Polsce jeszcze bardziej prozdrowotne przepisy.


 



BHP- Opinia prawna


Ustawodawca znowelizował ustawę tytoniową w zamiarze ochrony zdrowia niepalących. Dobrymi intencjami jednak jest piekło wybrukowane. Do zapewnienia realnej ochrony zdrowia społeczeństwa potrzebna jest bowiem nie tylko litera prawa, ale i jego skuteczne egzekwowanie. Dotychczas pozostaje ono w sferze zapowiedzi, a nie realnych działań. Uważam, że rezygnacja z ustalenia szczegółowych wymagań technicznych palarni na rzecz ogólnego określenia, że wentylacja powinna być na tyle skuteczna, aby dym nie przenikał do sąsiednich pomieszczeń, może się okazać właściwa, tylko jeżeli ten ostatni warunek będzie przez organy kontrolne rzeczywiście i należycie egzekwowany.



BHP - Czy musimy  organizować palarnię dla jednego pracownika?


Wynajmuję lokal w pasażu centrum handlowego o powierzchni 35 metrów kwadratowych. Mam jedną pracownicę, która pali papierosy i twierdzi, że muszę zorganizować dla niej miejsce do palenia. Dyrektor marketu zabronił korzystać z palarni osobom spoza jego personelu.


W swoim pomieszczeniu nie mam możliwości wyodrębnienia miejsca na palarnię. Czy faktycznie mam jakieś obowiązki wobec palącej pracownicy?


W świetle znowelizowanej ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (nowelizacja w DzU z 2010 r. nr 81, poz. 529, dalej ustawa tytoniowa), która obowiązuje od 15 listopada br., żądanie pracownika zorganizowania miejsca do palenia nie ma podstaw prawnych. Pracodawca może jednak starać się ustalić warunki korzystania na określonych zasadach (np. odpłatnie) z palarni należącej do innego pracodawcy (marketu).


Wolno mu również zezwolić pracownikowi, aby palił poza pomieszczeniami zakładu pracy (na zewnątrz budynku).


Bo choć nowelizacja ustawy tytoniowej zniosła obowiązek tworzenia palarni przez pracodawców zatrudniających co najmniej 20 pracowników, to nadal zabrania używania tytoniu w pomieszczeniach zakładu pracy (art. 5 ustawy).


BHP - Dymek przed zakładem pracy - dopuszczalny?


Pracownik za akceptacją pracodawcy wychodzi na papierosa przed budynek. Czy jest to zgodne ze znowelizowaną ustawą tytoniową?


Ustawa tytoniowa zabrania palenia tytoniu tylko w pomieszczeniach zakładu pracy. Nie łamie więc jej ten, kto nie pali w firmowych pokojach, salach i na korytarzach. Może natomiast – jeżeli godzi się na to pracodawca – robić to poza budynkiem, np. przed wejściem do niego. Nie ma więc podstaw do myślenia, że jest to niezgodne ze znowelizowaną ustawą.


BHP - Obowiązkowa tabliczka o zakazie palenia?


Czy w związku z wejściem w życie od połowy listopada zmian do ustawy tytoniowej pracodawca ma bezwzględny obowiązek umieszczenia informacji o zakazie palenia?


Na jakie sankcje naraża się, gdyby naruszył ten wymóg?


Wskazany w art. 5 ust. 1a ustawy tytoniowej obowiązek umieszczenia w widocznych miejscach odpowiedniego oznaczenia słownego i graficznego informującego o zakazie palenia wyrobów tytoniowych na danym terenie spoczywa na właścicielu lub zarządzającym obiektem. Najczęściej będzie nim pracodawca. Wymóg umieszczenia informacji jest bezwarunkowy.


Za brak tabliczki o zakazie palenia tytoniu na winnego może być nałożona kara grzywny do 2000 zł. Natomiast osoba (także pracownik), która nie przestrzega zakazu palenia tytoniu, może zapłacić do 500 zł grzywny. Państwowa Inspekcja Pracy nie ma jednak uprawnień oskarżyciela publicznego i nie może nakładać grzywien w drodze mandatu za wykroczenia wynikające z ustawy tytoniowej.


BHP- Jak wyznaczyć miejsce, w którym można palić?


Spółka zlokalizowana jest na terenie 10 hektarów w kilkunastu budynkach biurowych. Obowiązuje w nich całkowity zakaz palenia tytoniu. Czy przed biurowcami(na zewnątrz) pracodawca może wskazać miejsca do palenia tytoniu, oznaczając je tabliczką „Tu wolno palić”?


Ponieważ ustawa tytoniowa milczy w sprawie palenia tytoniu na terenie zakładu pracy poza jego pomieszczeniami (z kilkoma wyjątkami), należy uznać, że rozwiązanie zaproponowane przez czytelnika jest dopuszczalne. Na terenie zakładu pracy, czyli także na zewnątrz budynków, podwórkach, podjazdach,


nie można palić tylko w trzech przypadkach. To są właśnie wyjątki. Chodzi o zakłady opieki zdrowotnej i pomieszczenia innych obiektów, w których udziela się świadczeń zdrowotnych, jednostki organizacyjne systemu oświaty, czyli np. szkoły, jednostki organizacyjne pomocy społecznej i uczelnie.


W tych obiektach, zarówno w budynkach jak i poza nimi, palenie jest bezwzględnie zabronione.



(|1213 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 19-08-2011 - 15:01 | 5738 raz(y) oglądano.
szkolenia : BHP Czy można wirtualnie szkolić pracowników z BHP ?
Nauka

Zgodnie z przepisami rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. Nr 180, poz. 1860, ze zm.) dopuszczone jest organizowanie szkolenia w dziedzinie bhp w formie samokształcenia kierowanego. Ale są pewne ograniczenia. Możliwość taka odnosi się tylko i wyłącznie do szkolenia okresowego i to w stosunku do:


- pracodawców oraz


- pracowników, ale niezatrudnionych na stanowiskach robotniczych.


Szkolenie wstępne wszystkich pracowników oraz szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych powinno być prowadzone tylko w formie instruktażu.


Samokształcenie kierowane


Co to jest samokształcenie kierowane? Otóż zgodnie z § 1a pkt 5 ww. rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bhp, przez samokształcenie kierowane należy rozumieć formę szkolenia umożliwiającego uzyskanie, aktualizowanie lub uzupełnianie wiedzy i umiejętności w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, na podstawie materiałów przekazanych przez organizatora szkolenia, w szczególności przy zastosowaniu:




Autor : God _DNIA 06-08-2011 - 07:40 | 4053 raz(y) oglądano.
szkolenia : Nasza oferta szkoleniowa KATALOG SZKOLEŃ
Nauka


   KATALOG SZKOLEŃ



(|799 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : God _DNIA 18-09-2008 - 20:40 | 20996 raz(y) oglądano.
Służba BHP : Studia Podyplomowe BHP w Krakowie od 5 listopada 2022 do 5 maja2023
Nauka


 


             


Studia Podyplomowe prowadzimy  od 2005 i jesteśmy na  rynku prekursorem tego typu działalności.

Zapraszamy Cię na NASZE STUDIA BHP  bowiem - Z nami nauczysz się BHP , będziesz Inspektorem BHP przygotowanym do pracy od zaraz. Jesteśmy praktykami od 18 lat . Po studiach z nami nie musisz szukać firmy , która nauczy Cię radzić sobie   bo tego nauczymy Cię  u nas

  NASZE STUDIA  TO TWÓJ SUKCES !!!!!!!! 

 

 

Teraz jedź prosto i przed  torami tramwajowymi skręć w prawo i JESTEŚ na ul.Mrozowa i jedź 150 m prosto

 



Teraz skręć w PRAWO i JESTEŚ w BHP-EKSPERT



ZAPRASZAMY




Autor : kodeks _DNIA 31-12-2007 - 09:18 | 4882 raz(y) oglądano.
artykułów : Zwiększy się rola kuratora oświaty
Nauka

Zwiększy się rola kuratora oświaty

Zmienione zostaną zasady organizacji egzaminów eksternistycznych.

Wymusiły to negatywne wyniki kontroli przeprowadzonej przez NIK. We wszystkich szkołach dla dorosłych, gdzie przeprowadza się egzaminy w takiej formie, dopatrzono się uchybień. Spowodowała to głównie zbyt duża swoboda, jaką pozostawiono komisjom egzaminacyjnym. Obowiązujące od 1 stycznia rozporządzenie w sprawie egzaminów eksternistycznych wzmacnia pozycję kuratora oświaty. Ma on mieć realny wpływ na kształtowanie sieci komisji przeprowadzających egzaminy eksternistyczne w województwach.

 




Autor : God _DNIA 10-01-2007 - 08:38 | 5825 raz(y) oglądano.
Ekonomia : Nadchodzą dobre czasy dla szkoleniowców
Nauka
Nadchodzą dobre czasy dla szkoleniowców

Polski rynek szkoleń czeka niebawem mnóstwo zmian. Wszystko za sprawą milionów euro, które w ciągu kilku najbliższych lat trafią do nas z unijnej kasy

Firma Geovita, która prowadzi sieć ośrodków turystycznych, nie przeszkoliłaby swoich 176 pracowników gdyby nie skorzystała z tanich, dofinansowanych przez UE szkoleń.




Autor : ogolne _DNIA 10-03-2004 - 23:33 | 5998 raz(y) oglądano.
artykułów : Na Uniwersytet Jagielloński-Podanie przez internet
Nauka Dwadzieścia dziewięć tysięcy posiadaczy matury próbowało w ubiegłym roku akademickim dostać się na Uniwersytet Jagielloński. W tym roku władze uczelni spodziewają się jeszcze większej liczby kandydatów. Przygotowano dla nich prawie 14 tys. indeksów oraz kilka nowych kierunków i specjalności. Hitem mogą stać się porównawcze studia cywilizacji, które zostaną wprowadzone na kierunku kulturoznawstwo



Autor : poradnik _DNIA 17-12-2002 - 06:20 | 4063 raz(y) oglądano.
artykułów : Radon stopien zagrożenia 17.12.2002
Nauka Radonowy uskok
Instytut Fizyki Jądrowej złożył władzom miejskim ofertę przebadania krakowskich piwnic, pubów i obiektów użyteczności publicznej
Uskok tektoniczny nieopodal Willi Decjusza zainteresował naukowców z Instytutu Fizyki Jądrowej
Naukowcy z Zakładu Fizyki Środowiska i Transportu Promieniowania Instytutu Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego w Krakowie zakończyli badania obszaru Woli Justowskiej. Celem przedsięwzięcia było określenie stopnia zagrożenia tego terenu radonem - promieniotwórczym gazem, powstającym podczas rozpadu radu, naturalnego pierwiastka promieniotwórczego. Wyniki tych badań zostaną opublikowane w styczniu 2003 w specjalistycznej prasie naukowej. - W niektórych krajach świata tworzy się mapy radonowe. Dysponują już nimi Niemcy, Anglicy i Czesi. W Polsce do problemu nie przywiązuje się jeszcze aż tak dużej uwagi - wyjaśnia dr Krzysztof Kozak z Laboratorium Promieniotwórczości Naturalnej IFJ.
Radon migruje z gleby do powietrza. Wykorzystując różnice ciśnień, przenika do wnętrza budynków i gromadzi się w piwnicach oraz innych, niżej ulokowanych, pomieszczeniach. Jego bardzo duże, ponadnormatywne stężenia nie są obojętne dla ludzkiego zdrowia. Dlatego w wielu krajach każdy proces inwestycyjny poprzedzają - nierzadko obligatoryjne - analizy stężenia radonu w glebie. Gdy jest ono zbyt wielkie - zmienia się plany albo stosuje specjalne technologie budowlane. W istniejących już budowlach uszczelnia się zaś fundamenty oraz te miejsca w bryle budynku, którymi do jej wnętrza wprowadzone są przewody i rury.
- Nasze zainteresowanie Wolą Justowską wzięło się stąd, że właśnie tutaj, nieopodal Willi Decjusza, znajduje się uskok tektoniczny. Uznaliśmy, że w tym miejscu, w powietrzu glebowym, powinno być dość dużo radonu. Przypuszczenia te się potwierdziły - relacjonuje dr Krzysztof Kozak. Naukowcy przebadali ok. 70 budynków. Choć w otaczającej domy glebie rzeczywiście wykrywano duże stężenia radonu, to już wewnątrz budowli zwykle bywało ono umiarkowane i mieściło się w granicach obowiązujących norm. Zdaniem naukowców, dostrzeżona prawidłowość to konsekwencja dobrej kondycji technicznej tutejszych budowli.

Uskoki tektoniczne, podobne do znajdującego się obok Willi Decjusza, występują też w wielu innych miejscach Krakowa. Nie wszędzie zaś stan techniczny budynków jest tak dobry, jak na Woli Justowskiej. W zeszłym tygodniu Instytut Fizyki Jądrowej złożył więc władzom miejskim ofertę przebadania krakowskich piwnic, pubów i obiektów użyteczności publicznej. - Przebywa w nich wiele osób, pracownicy np. pubów spędzają w nich dużo czasu. Badania takie z pewnością będą rzeczą pożyteczną. Teraz czekamy na reakcję ze strony miejskich decydentów. Gdy ta będzie pozytywna, wówczas przystąpimy do pracy - informuje dr Krzysztof Kozak z IFJ.
Naukowców intrygują przede wszystkim położone poniżej poziomu ziemi puby i piwnice, których ściany otoczone są zewsząd ziemią. Przypuszcza się, że - potencjalnie - w niektórych z nich będzie można odnotować stosunkowo wysokie stężenia radonu. Dlatego pracownikom IFJ marzy się również zbadanie sanatorium oraz trasy turystycznej w wielickiej kopalni soli.
- Dawka promieniowania pochodząca od radonu to ponad połowa sumarycznej dawki pochodzącej ze wszystkich źródeł promieniowania (naturalnych i sztucznych), otrzymywanej przez mieszkańca Polski - podkreśla dr K. Kozak. Specjaliści podkreślają, że gaz bywa groźny tylko i wyłącznie wówczas, gdy występuje w bardzo dużym stężeniu. Dlatego w budynkach, usytuowanych w rejonach nim zagrożonych, warto instalować klimatyzację oraz dbać o częste wietrzenie pomieszczeń.


(|486 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : bhpekspert _DNIA 20-11-2002 - 00:50 | 5499 raz(y) oglądano.
artykułów : Powstają polskie biblioteki internetowe 20.11.2002
Nauka Powstają polskie biblioteki internetowe Już wkrótce ruszy Polska Biblioteka Internetowa, która będzie największą



Autor : inspekcjapracy _DNIA 19-11-2002 - 14:03 | 5901 raz(y) oglądano.
artykułów : Elbląg: Egzamin na prawo jazdy za łapówkę 19 listopada 2002
Nauka Elbląg: Egzamin na prawo jazdy za łapówkę Wtorek, 19 listopada 2002 Kolejna afera łapówkarska związana z egzaminami na prawo jazdy. Tym razem



Autor : bhpekspert _DNIA 18-11-2002 - 10:01 | 4929 raz(y) oglądano.
artykułów : Pomoc dla dzieci 18 listopada 2002
Nauka "Własny tornister" rusza w Bieszczady Poniedziałek, 18 listopada 2002 Przybory szkolne, ubrania oraz jedzenie - wszystko zapakowane do kilku



Autor : gabriela _DNIA 16-11-2002 - 18:08 | 3738 raz(y) oglądano.
artykułów : Skandal w Akademii Bydgoskiej 16 listopada 2002
Nauka "Szanowni państwo, zmuszeni jesteśmy poinformować, że mimo usilnych starań nasza uczelnia nie uzyskała płynności finansowej, co uniemożliwia jej dalsze istnienie" - pismo tej treści otrzymało dziś kilkuset studentów, którzy przyszli przed południem na wykłady do siedziby Europejskiej Wyższej Szkoły Biznesu.
Przyszliśmy normalnie na zajęcia, a okazało się, że szkoła jest zlikwidowana - mówią zaskoczeni studenci, którzy ponieśli poważne opłaty za studia (wpisowe 400 zł i 800 zł za dwa miesiące nauki). Zlikwidowana uczelnia zaproponowała swoim słuchaczom przeniesie do dwóch innych szkół wyższych. Kłopot jednak w tym, że w ich sekretariatach nic ten temat nie wiedzą.
Reporter RMF mimo wielu starań nie zdołał uzyskać żadnych informacji od dyrekcji szkoły. W placówce obecny był jedynie prodziekan ds. naukowo-dydaktycznych: Nie mogę powiedzieć nic więcej. Tak mi przykro... - powiedział po przedstawieniu się.

Zdenerwowani studenci nie wierzą, że odzyskają swoje pieniądze. Mówią, że skoro szkoła utraciła płynność finansową, to po prostu nie będzie miała z czego zwrócić pieniędzy. Dziwię się, że Europejska Wyższa Szkoła Biznesu chciała nas uczyć takiej ekonomii - mówił z zażenowaniem jeden z oszukanych.

(|174 więcej słów||Wyślij artykuł do znajomych|Strona gotowa do druku)


Autor : atest94 _DNIA 13-09-2002 - 06:00 | 5927 raz(y) oglądano.
artykułów : Szkolić się czy nie?
Nauka Szkolić się czy nie? Oto jest pytanie ....



Od wieków powszechnie wiedziano, że nauka popłaca. Jednak stwierdzenie to nabiera w dzisiejszych



INDIE 2015


Nasza nowa strona


Kodeks pracy


OKRESOWY Dla SŁUŻBY BHP, SZKOLENIE SIP


Kategorie


POZWOLENIA ZINTEGROWANE-HANDEL CO2


Głosowanie

Czy Państwowa Inspekcja Pracy spełnia swoją rolę

[ Wyniki | Ankiety ]

Głosów: 330
Komentarzy: 1


Polecamy ebooki



BHP EKSPERT Sp.z o.o.

NIP 678-315-47-15 KRS 0000558141 bhpekspert@gmail.com
tel.kom.(0)501-700-846
Tworzenie strony: 0,271744012833 sekund.